Národní galerie stáhla kvůli hrozbě exekuce desítky obrazů z ciziny

  13:12aktualizováno  18:12
Národní galerie už stáhla do Česka několik desítek uměleckých děl, která měla půjčená v zahraničí. Kvůli sporu státu a firmy Diag Human jim hrozilo zabavení. Exekuce podle některých názorů může postihnout i budovu Českého kulturního centra v Paříži. Po Rakousku totiž Diag Human uspěl i ve Francii.

Budova Českého kulturního centra v Paříži | foto: České centrum

Galerie minulý týden začala narychlo stahovat třicet uměleckých děl ze zhruba pěti desítek, která má rozpůjčovaná ve světě. Jsou pojištěna na 16 milionů eur (kolem 400 milionů korun). Návrat některých zbrzdil čtvrteční svátek Nanebevstoupení Páně, poslední artefakty z majetku státu tak dorazí v úterý večer.

"Díla jsou před hranicemi nebo se dostala do České republiky," ujistila mluvčí galerie Petra Jungwirthová. Dodala, že přesná místa, kde byla díla vystavována, zatím prozradit nemůže. "Je to na území Evropské unie," dodala s tím, že Národní galerie se snaží tajit, kde má republika zranitelná místa.

Obrazy se vrací domů

Galerie měla v zahraničí Edouarda Maneta, Ernsta Liebermanna, Lucase Cranacha a několik děl Otty Gutfreunda či Vincence Beneše. "Slavný Manetův Portrét muže dorazil koncem minulého týdne," dodala Jungwirthová s tím, že jen tento obraz je pojištěn na šest milionů eur.

Dvě díla, které nechala firma Diag Human zabavit ve Vídni, Tanečnice Vincence Beneše a Objetí od Otto Gutfreunda, zůstávají v tamním centrálním depozitáři. "Kurátoři prokázali velice solidární přístup a odmítli vydat díla exekutorovi," uvedla mluvčí. Exekuce v Rakousku se týkala i jednoho díla z Moravské galerie v Brně.

Diag Human tlačí exekucemi na Česko, aby po prohraném sporu zaplatilo firmě 10 miliard korun za zmařený obchod s krevní plazmou z 90. let. Společnost se opírá o Newyorskou úmluvu, která zaručuje, že o vyrovnání ve sporu se státem lze požádat v jakékoli ze 142 zemí, jež se dokumentem řídí. Podle českého státu ale řízení neskončilo, a proto nelze jakýkoli majetek zabavovat. 

Hrozí Českému centru exekuce?

O možné exekuci se mluví také v souvislosti s Českým kulturním centrem v Paříži, které propaguje Česko ve Francii. "Existuje taková úvaha právníků společnosti Diag Human," řekl iDNES.cz stínový ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD s tím, že žalující firma uspěla kromě soudu ve Vídni také v Paříži.

To, že ohledně arbitráže rozhodl už i francouzský soud, potvrdilo ministerstvo zdravotnictví. "Potvrzujeme, že v pátek bylo doručeno rozhodnutí francouzského soudu, jedná se o civilní prvoinstanční soud. Rozhodnutí má charakter vykonatelnosti, nález je vykonavatelný, ale oproti Rakousku nehrozí zadržení konkrétního majetku," uvedl pro iDNES.cz. mluvčí resortu Vlastimil Sršeň. 

Podle něj ale zahraniční soudy zřejmě neví, že spor standardně řeší i nadále česká justice a že není uzavřen. "Mají informace pouze ze strany Diag Human, a ne ze strany České republiky. V následujícím období je budeme v těch zemích informovat přes naše právní zástupce," dodal Sršeň.

Advokát Diagu Jan Kalvoda uvedl, že rozhodnutí zahraničních soudů potvrzují, že rozhodčí nález ze srpna 2008, podle něhož musí ČR společnost odškodnit, je pravomocný a konečný. V opačném případě by vídeňský a pařížský soud nemohly rozhodnout o vykonatelnosti nálezu.

Ministerstvo zahraničí nemá o možné exekuci Českého centra v Paříži žádné informace a zabavení prý nehrozí. "V souladu s mezinárodní úmluvou o diplomatických stycích jsou chráněny a nemohou být předmětem exekuce," řekla už dříve mluvčí Veronika Honcová.

Také ústředí Českých center v Praze uvedlo, že pařížské centrum užívá budovu ve vlastnictví ministerstva zahraničí. "Je chráněna dle vídeňské úmluvy," řekla mluvčí center Monika Koblerová.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

Známí senátoři nepodali majetková přiznání, hrozí jim pokuta až 50 tisíc

Ilustrační snímek

Některým senátorům hrozí pokuta, protože včas nedodali majetkové přiznání, což jsou ke konci června povinni všichni...

Vysoké teploty v sobotu večer vystřídají bouřky, mohou se objevit i kroupy

Ilustrační snímek

I přesto, že by sobotní teploty mohly přesáhnout tropickou třicítku, meteorologové varují před silnými bouřkami. Ty by...

Víte, že tady se spí? Praha chce krotit hlučné turisty kampaní a průzkumem

Noční turismus v centru Prahy

Kdo v noci ruší spící Pražany? Odpověď na tuto otázku snad přinese průzkum, který se bude v dalších týdnech konat mezi...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz