Národní galerie kladla nesmyslné požadavky, hájí se bezpečnostní agentura

  13:54aktualizováno  13:54
Bezpečnostní agentura ABAS, která na konci února odstoupila od smlouvy s Národní galerií, tvrdí, že měla s vedením státní instituce problémy již od nástupu. Podle ředitele firmy Iva Popardowského protahovala NG uzavření prováděcí smlouvy a předkládala požadavky, které neodpovídaly vysoutěžené státní zakázce.

Veletržní palác je nádhernou ukázkou smysluplného využití budovy historické ceny - jako muzea uměleckých sbírek Národní galerie. | foto: Jiří Podrazil

V sobotu 25. února Národní galerie neočekávaně uzavřela budovy z provozně technických důvodů (více zde). Ukázalo se, že bezpečnostní agentura ABAS odstoupila od smlouvy s NG. Instituce měla zavřeno až do 28. února.

Ředitel NG Jiří Fajt firmě vytkl, že jednala bez jakéhokoli varování. Problémy s agenturou podle něj byly od začátku jejího fungování v galerijních budovách, zaměstnanci ABAS podle něj hrubě porušovali pracovní povinnosti, což se projevovalo pospáváním i ve fyzických konfliktech s návštěvníky (více jsme psali zde).

Ředitel firmy ABAS Popardowski argumentuje, že to je účelové prohlášení. „Až 95 procent našich zaměstnanců, kteří údajně spali ve službě a napadali návštěvníky, přešlo k 1. březnu letošního roku pod novou bezpečnostní agenturu,“ řekl iDNES.cz.

Zmatené objednávky na poslední chvíli

ABAS na začátku loňského roku vyhrál téměř půlmiliardovou zakázku na ostrahu objektů pro ministerstvo kultury a jeho příspěvkové organizace. Jednotlivé instituce se měly na detailech dohodnout přímo s firmou a uzavřít s ní prováděcí smlouvy.

A právě na počátku těchto jednání způsobilo vedení Národní galerie řadu problémů, tvrdí ředitel Popardowski. Podle něj NG protahovala uzavření prováděcí smlouvy a kladla nesmyslné požadavky, které nebyly ve státem vysoutěžené zakázce. Kvůli tomu pak došlo k dohodě teprve dva pracovní dny před nástupem ostrahy do služby – 30. září 2016.

„Do poslední chvíle jsme nevěděli, za jakých okolností máme nastoupit. Obdrželi jsme chybné a zmatené objednávky na obsazení obrovského kvanta pozic,“ dodal Popardowski s tím, že zmatené objednávky zadávala galerie až do chvíle, kdy firma odstoupila od smlouvy.

Odpovídá tak na jednu z dřívějších výtek ředitele Fajta, že některé galerijní budovy musely být uzavřeny také v uplynulém roce (více zde). Podle šéfa ABAS si umělecká instituce problémy způsobila sama. Mluvčí galerie Tereza Ježková však zdůraznila, že Fajt vždy sděloval nezpochybnitelná fakta. „Tato tvrzení bude možné doložit, bude-li potřeba,“ řekla iDNES.cz.

Ozbrojenci v galerii s výcvikem Krav Maga

V původním návrhu prováděcí smlouvy od Národní galerie, kterou má redakce k dispozici, měla bezpečnostní firma mimo jiné zajistit svým zaměstnancům pravidelný nácvik řešení mimořádných situací podle izraelského systému Krav Maga nebo střelecké cvičení pro až čtyřicet pracovníků se zbraní, kteří měli chodit mezi návštěvníky galerie.

Podle Popardowského mohla jeho firma vše splnit, musela by však navýšit výslednou cenu za služby, čímž by se odchýlila od státní zakázky. Trvala proto na původním znění prováděcí smlouvy. Národní galerie navíc požadovala vysoký počet ozbrojenců, přestože pro ně neměla potřebné technické vybavení (např. místa pro bezpečné vybití zbraně, pozn. red.). Tento požadavek na vyzbrojení ostrahy proto nakonec musela stáhnout.

Galerie v reakci pro iDNES.cz uvedla, že konkrétní rozsah požadovaných bezpečnostních služeb nemůže komentovat. Připustila však, že před uzavřením smlouvy s firmou jednala o různých požadavcích na pracovníky – jazykové znalosti, vybavení a připravenost. „NG nicméně nikdy netrvala na něčem, co by šlo nad rámec Rámcové smlouvy,“ uvedla mluvčí Ježková.

Další dokumenty ukazují na další rozpor mezi tvrzením NG o chování bezpečnostní agentury. ABAS od smlouvy neodstoupil náhle na konci února – mezi oběma institucemi předtím probíhala písemná komunikace. Bezpečnostní agentura například už 10. února 2017 upozornila NG na nezaplacení faktur za listopad 2016 v hodnotě za více než tři miliony korun. Nezaplacení je přitom ve smlouvě popsáno jako závažné porušení závazků umožňující odstoupení.

Celkem požadoval ABAS po Národní galerii proplacení zhruba šestimilionové částky za činnost, kterou vykonával v listopadu a v prosinci. „Připravujeme další kroky s našimi právníky. V nejbližší době podáme žalobu a zároveň jsme pana Fajta požádali o veřejnou omluvu,“ řekl Popardowski.

Národní muzeum je spokojené. Ministerstvo čeká na audit

ABAS v České republice působí od roku 1992 a specializuje se především na soukromý sektor. Po vysoutěžené státní zakázce zajišťuje ochranu všem budovám ministerstva kultury v Praze. Stráží také objekty Památníku národního písemnictví, částečně Národního divadla a Knihovny a tiskárny pro nevidomé K. E. Macana, Národního muzea, Národního technického muzea, Institutu umění – Divadelního ústavu, Uměleckoprůmyslového muzea v Praze a Galerie Rudolfinum (GR).

Ředitel GR Petr Nedoma prohlásil, že stejně jako Jiří Fajt má s agenturou ABAS špatné zkušenosti a že musel najmout pracovníky ostrahy, aby dohlíželi na zaměstnance ABASu. Mluvčí Národního muzea Kristina Kvapilová naproti tomu potvrdila, že spolupráce s agenturou je bezproblémová.

Podle ministerstva kultury je spolupráce s agenturou ABAS korektní a firma se chová profesionálně. Přesto byla na začátku března zahájena veřejnosprávní kontrola v Národní galerii.

„V rámci uvedené kontroly bude prověřeno uzavření rámcové smlouvy se společností ABAS, uzavření prováděcí smlouvy s NG v Praze, plnění citovaných smluv a všechny jednotlivé kroky smluvních stran v souvislosti s plněním smluvní zakázky,“ uvedla mluvčí resortu Simona Cigánková.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

Přírodní antibiotikum? Peří ptáků ukrývá speciální imunitní systém

Své svěřence si sokolníci doslova hýčkají.

Ptáci mají v peří svoji vlastní armádu, která je brání před přemnožením nebezpečných bakterií. Okolo čtvrtiny druhů...

Za epidemii salmonelózy dostala zlínská nemocnice pokutu 310 tisíc korun

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Celkem 310 tisíc korun zaplatí na pokutách krajská nemocnice ve Zlíně, kde se při březnové epidemii salmonelózy...

Brňan měl v těle smrtelnou dávku alkoholu, nadýchal 5,5 promile

Opilec měl lehká zranění, záchranáři ho převezli do Úrazové nemocnice.

Apatického muže polehávajícího na chodníku u nákupního centra v Bednaříkově ulici v brněnské části Líšeň si v sobotu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz