Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019) | foto: Michal Šula, MAFRA

Na stálého ředitele si Národní galerie ještě počká. Asi rok, řekl Zaorálek

  • 4
Národní galerie Praha by se mohla dočkat ředitele asi za rok. Novinářům to v pondělí při příchodu na jednání vlády řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD. Zhruba do půl roku očekává, že garanční rada vypracuje kritéria, jaká se při výběru nového ředitele uplatní. Národní galerie pak bude konsolidovaná a připravená na převzetí, uvedl.

NGP vede od konce září jako dočasná ředitelka, manažerka Anne-Marie Nedoma, řádného ředitele instituce nemá od dubnového odvolání bývalého šéfa Jiřího Fajta.

Fotogalerie

Zaorálek uvedl, že rozhodnutí o parametrech konkurzu očekává zhruba do půl roku. „Rada by se měla nejdřív zabývat tím, jaké úkoly Národní galerii dáme, co budeme chtít po řediteli, který bude vybrán,“ řekl. Reálné podle něj je, že stálý ředitel bude do funkce uveden zhruba za rok. „Národní galerie bude konsolidovaná a připravená, aby ji někdo přebral,“ uvedl.

Garanční radu, pracující na přípravě konkurzu a výběru členů komise, která by měla nového šéfa NGP vybrat, zřídil Zaorálek současně s uvedením Nedomy do funkce. V radě jsou architekt Josef Pleskot, historik umění Jiří Machalický, kurátor Richard Drury, ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková, zakladatel centra DOX Leoš Válka či ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr.

Historika umění Fajta, který byl v čele NGP přibližně pět let, odvolal bývalý ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) s odkazem na závažná hospodářská pochybení. Krok vedl k protestům části kulturní obce a byl na počátku úvah o odchodu Staňka z funkce. S odvoláním Fajta Staněk pověřil vedením NGP ekonoma Ivana Morávka.

Těsně předtím, než po přijetí demise prezidentem Milošem Zemanem Staněk z postu ministra odešel, vypsal výběrové řízení na Fajtova nástupce. Zaorálek ho po příchodu na ministerstvo zrušil.

Zaorálek oznámil, že Národní galerii povede Anne-Marie Nedoma a vznikne garanční rada (26. září 2019):