Můj úřad bude štíhlý, slíbil John. Co v něm bude dělat, se příliš neví

  16:20aktualizováno  16:20
Radek John hodlá v nové funkci vicepremiéra pro boj s korupcí pokračovat v protikorupční strategii. Půjde podle něj o štíhlý úřad. O přesné náplni jeho práce, počtu podřízených i místu, kde bude šestnáctý člen vlády úřadovat, se ale zatím neví. Podle ČSSD jde o trafiku a post bez kompetencí.

Předseda Věcí veřejných Radek John | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Podle Johna na přesné vymezení kompetencí a další "technikálie" zatím nebyl čas a rozhodne se o nich v dalších dnech. Mělo by ale prý jít o štíhlý úřad.

"Jeho podstatu vidím v naplňování protikorupční strategie. Moje role je, aby se termínově nezadrhlo to, co by tady už mělo být patnáct nebo dvacet let," řekl předseda Věcí veřejných. 

Nejmenší vládní strana podle Johna ukázala, že nechce, aby se boj s korupcí dostal na druhou kolej. Na novém postu by měl koordinovat protikorupční činnost všech ministerstev. "Pokud by funkce začala být formální, tak ji opustím," dodal John. 

Podle mluvčího vlády Jana Osúcha bude vládní Rada či (či výbor) pro boj s korupcí součástí Úřadu vlády. "Jak bude vypadat, bude záviset především na rozhodnutí Radka Johna, jakou konkrétní koncepci fungování předloží," uvedl mluvčí. 

Počet pracovníků zatím není jasný. "Rada nebude tvořena novými zaměstnanci, nýbrž lidmi z příslušných resortů a dalšími odborníky," dodal Osúch. John podotkl, že by si chtěl z vnitra přivést svůj poradní sbor. Jeho úřad bude sídlit buď ve Strakově akademii, nebo v další budově Úřadu vlády ve Vladislavově ulici.

John bude dostávat zákonem stanovený plat vicepremiéra 128 900 korun a náhrady 17 100 měsíčně. Jako ministr vnitra má nárok na ochranku tři měsíce po odchodu z funkce.

John bude úzce spolupracovat hlavně s Kubicem

O Johnově přesunu z ministerstva vnitra na nový post rozhodly špičky koalice během noci z pondělí na úterý. Předsedu VV ve funkci nahradí bývalý elitní policista Jan Kubice.

John počítá, že v pozici vicepremiéra pro boj s korupcí bude s Kubicem úzce spolupracovat. "Umím si představit pravidelné schůzky. Musím mu předat úřad, upozornit na kostlivce ve skříních a nastražené miny," řekl dosluhující šéf vnitra.

Neformální lídr Věcí veřejných Vít Bárta v ČT označil Johnův odchod z ministerstva vnitra za "značný ústupek a velkorysé gesto" VV. Zda nejde jen o symbolický post, se podle něj uvidí zhruba po dvou měsících.

Opoziční ČSSD považuje nový vládní post pro předsedu VV za trafiku. " V době, kdy se snižují platy ve státní správě, se ze dne na den zřídí nový ministr, který nemá žádné pravomoce a kompetence. Bude bloudit po Úřadu vlády a bude hledat, kam by si sednul," uvedl předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka.

Protikorupční agendu podle něj zastanou zejména ministerstva vnitra a spravedlnosti. 

Stínový ministr zahraničí za ČSSD Lubomír Zaorálek zkritizoval Johna za to, že po svém spolustraníkovi Michalu Babákovi důrazněji nežádal jeho sponzorování VV. "Je proto groteskní, když protikorupční boj ve vládě povede člověk, v jehož vlastní straně dochází k nejasnému financování," podotkl Zaorálek.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Důchodová komise poprvé zasedala. Řešit chce, kde najít shodu v penzích

První zasedání komise pro spravedlivé důchody. (22. února 2019)

Nová důchodová komise by měla mít v brzké době představu o tom, jakým směrem by se v příštích letech mohly ubírat...

Ideální by bylo, kdyby prostitutky platily paušální daň, říká majitel sexklubu

Igor Salomon a Barbora Pšenicová v diskusním pořadu Rozstřel (22. února 2019)

Piráti prosazují legalizaci prostituce. O případných dopadech legalizace promluvila Barbora Pšenicová ze společnosti...

Etická komise potvrdila, že bývalý prorektor UK opisoval odborné texty

Ředitel Ústavu světových dějin a odborník na Velkou Británii Martin Kovář v...

Etická komise Univerzity Karlovy v pátek potvrdila stanovisko etické komise Filozofické fakulty, že se bývalý prorektor...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz