V koruně jednoho ze stromů jsou nyní přivázáni dva aktivisté z výzkumného ústavu Univerzity Karlovy, kteří mají lezení jako zálibu. Na strom vyvěsili transparent s nápisem "Příroda ví, co dělá". Ze stromů odmítají slézt a policisté si s nimi zatím neví rady.
Kůrovec zajímá i BruselŘádění kůrovce na Šumavě si už všimli i úředníci v Bruselu. Evropská komise poslala na české ministerstvo zahraničí dopis s žádostí o vysvětlení dění na Šumavě, potvrdila to mluvčí resortu Kristina Miškovská. Komisi zajímá aktuální situace na Šumavě i kroky, které vedení parku plánuje do budoucna. |
U stromů bylo od rána připoutáno asi patnáct aktivistů, průběžně se jejich počet mění. Opět používají řetězy protažené kovovými trubkami. Policisté je zatím neodřezávají, bojí se, aby je nezranili.
Oproti předchozím dnům blokády jsou aktivisté lépe organizovaní, domlouvají se mobilními telefony a v lese se neustále přemisťují. V lokalitě jich je zhruba sedmdesát.
Policisté se snaží je vyvádět z lesa ven. Účastníci blokády se ale opět vrací mezi stromy.
Dřevorubci přicházejí o peníze
Dřevorubcům, kteří v lese pracují, už dochází trpělivost. Kvůli aktivistům přicházejí o peníze. Jsou totiž placeni podle počtu stromů, které porazí. Za den by měli pokácet až 15 kubíků dřeva, teď ale kvůli blokádě stihnou jen devět až deset kubíků. Denně tak každý z nich přijde asi o 1 500 korun.
Blokáda na ŠumavěAktivisté blokují kácení stromů napadených kůrovcem od pátku 15. července. Jsou přesvědčeni, že správa národního parku nemá pro kácení u Ptačího potoka potřebnou výjimku ze zákona. Chtějí proto kácení bojkotovat tak dlouho, než bude oficiálně zakázáno. Předběžné opatření povolující kácení ale vydal klatovský soud. Vedení parku odmítá nátlaku aktivistů ustoupit. Tvrdí, že pro kácení není třeba žádná výjimka. Za pravdu dala vedení parku i Česká inspekce životního prostředí. |
Pavel Franc z Ekologického právního servisu, který poskytuje aktivistům právní podporu, upozornil, že kromě toho, že správa národního parku kácí stromy nezákonně, porušují zákon i firmy, které v lese poráží stromy.
"Těžbu vykonávají s vědomím toho, že správa parku pro ni nemá potřebné výjimky ze zákona. Případná odpovědnost tak může spadnout na vedení parku i na těžařské společnosti, které měly za takových podmínek práci odmítnout. Hrozí jim až dvoumilionová pokuta," řekl pro iDNES.cz Franc.
Dřevorubci od pondělí porazili asi tisíc stromů. Pokud to bude nutné, použije správa parku v dalších dnech pro kácení malé harvestory, tedy stroje, které dokážou porazit desítky stromů za den.
"Tuto variantu teprve zvažujeme. Pokud stroje použijeme, bude to jen proto, že k tomu budeme nuceni zdržením prací, které způsobili aktivisté," vysvětlil mluvčí Národního parku Šumava Pavel Pechoušek s tím, že kácení bude pokračovat i o víkendu. Podotkl, že harvestory by kácely stromy jen v místech, kde je sucho a nehrozí poškození lesní půdy a vyjetí kolejí.
Před budovou obecního úřadu na Modravě navíc otevřel informační stánek vystudovaný lesník a zakladatel Komunity pro duchovní rozvoj ze Čkyně u Vimperka Petr Martan. Dlouhodobě podporuje kroky ředitele národního parku Jan Stráského, který intenzivně bojuje proti kůrovci. "Aktivity Hnutí Duha a zelených aktivistů už začínají být společensky nebezpečné," říká Martan.
Jeho akce má být jakýsi předvoj zítřejšího pochodu obyvatel Modravy na protest proti aktivistům, který pořádá starosta Antonín Schubert. Průvod vyrazí ráno v půl osmé z Modravy ke Ptačímu potoku, zúčastní se ho asi 200 lidí. Obávají se totiž, že se kůrovec na Šumavě dál rozšíří. Šumavské hospodyňky také napečou dřevorubcům borůvkové koláče.
27. července 2011 |