Nápad Paroubkové sbírat na knihovnu přivedl politiky do rozpaků

  13:50aktualizováno  16:18
Nápad manželky předsedy ČSSD Petry Paroubkové vybrat peníze na Kaplického knihovnu ve veřejné sbírce většinu politiků nenadchnul. A to ani ty sociálnědemokratické. Reakce jsou vlažné, až odmítavé. Je to pokračování politické kampaně ČSSD, tvrdí pak rezolutně občanský demokrat Vlastimil Tlustý.

ČSSD vzala stavbu pod svá ochranná křídla. Slibuje, že až bude u vlády, o stavbu se zasadí.

Zatímco Zuzana Paroubková sbírala peníze na charitu, Petra Paroubková míří výš. Uvažuje o celonárodní sbírce na podporu Kaplického knihovny. Připomíná, jak se už kdysi český národ složil na stavbu Národního divadla. Totéž by se nyní mohlo zopakovat v případě Národní knihovny, myslí si.

Záměr oznámila po středeční hodinové schůzce se šéfem Národní knihovny Vlastimilem Ježkem. - čtěte Místo supermarketů se národ složí na blob

Redakce iDNES.cz oslovila několik politiků s dotazem, co si o nápadu myslí a zda by se případné sbírky zúčastnili. Pocity zákonodárců jsou však spíše smíšené.

O Jiřím Čunkovi je obecně známo, že je spořivý. Spořil by i v případě celonárodních sbírek. "Je to zajímavý nápad, jenom bych tak trochu šetřil. Zapojení veřejnosti bych viděl spíše v humanitárních záležitostech," řekl iDNES.cz předseda křesťanských demokratů.

Není si jistý, zda právě Kaplického blob je tím správným objektem pro všelidovou sbírku. "Nevím, jestli toto je ta stavba, na kterou by se takto měla veřejnost skládat, ale v žádném případě to neodsuzuji," řekl o nápadu Petry Paroubkové. Sám ale stavbu podporuje, proto by ji i finančně podpořil. Ostatně, ředitel knihovny Ježek bude právě za KDU-ČSL kandidovat do Senátu.

Rezervovaný je i Čunkův stranický kolega a místopředseda senátorů Josef Kalbáč. "Všichni víme, že sbírka na Národní divadlo vynesla hodně, ale nebýt císaře pána, tak by divadlo nestálo," upozornil. I když se mohou peníze ve sbírce sejít, částku, kterou bude knihovna stát, podle něj stejně nepokryjí. Rozhodující budou peníze, které utratí vláda, tvrdí senátor.

Osobně by s přispěním do sbírky problém neměl. "Každoročně přispěji nejméně dvěma sty tisíci na kulturní, sociální a společenské aktivity. Nebyl bych ani proti tomuto, ale je tu dost věcí protichůdných a nedotažených, abych mohl říci ano. Nevylučuji, že bych přispěl, ale v tuto chvíli to vidím jinak a zdá se mi to lehce řečeno populistické," uvedl.

Ani v sociální demokracii myšlenka nenašla přílišného zastání. Zdeněk Škromach dotaz odbyl stručnou větou. "Je to její soukromá záležitost. My na Moravě máme spoustu jiných projektů, které je třeba podporovat," řekl o iniciativě Paroubkové místopředseda ČSSD.

Jeho kolega ve vedení strany Milan Urban nadšením z nápadu rovněž neoplývá. Svoji podporu by hodně zvažoval, protože Kaplického návrh se mu nelíbí.

Přispěli byste do sbírky na Národní knihovnu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 19. června 2008. Anketa je uzavřena.

NE 4608
ANO 1493

"Je to složité. Přispěl bych na výstavbu nové knihovny, ale pokud by to bylo jenom na ten blob, tak bych o tom ještě přemýšlel," svěřil se iDNES.cz. Z jednapadesáti procent je prý proti tomu, aby "to" stálo na Letné. Přiznává ale, že vyřešit problém Národní knihovny je nezbytné. Kdyby bylo více variant, pak by se do sbírky zapojil.

"Přispěl bych a považuji to za výborný nápad, je to sjednocení národa pro nějaký dobrý účel, což je vynikající," zachraňuje čest sociálních demokratů poslanec Stanislav Křeček. Nápad by podpořil i vlivný člen ústecké pobočky partaje Jaroslav Foldyna. "Mně se to líbí, je to něco neobvyklého," řekl. Ke sbírce by se připojil, i když takový čin považuje spíše za symbolický.

Poslanec ODS Vlastimil Tlustý, kterého jeho kritici už už vidí v sociálnědemokratickém táboře, je striktně proti. Do sbírky by nevěnoval ani korunu. "Myslím, že to není nic jiného než pokračování politické kampaně, která byla zahájena minulý týden, a proto bych na to nepřispěl," řekl poslanec v narážce na setkání Jiřího Paroubka s architektem Kaplickým, který se stal Paroubkovým poradcem pro oblast kultury.

"Ačkoli bych jinak na stavbu typu knihovna nebo originální architektonické dílo byl ochoten přispět, tak toto je politická propaganda jedné politické strany, navíc konkurenční. Na to bych nedal ani korunu," zdůraznil.

Návrh samotný se mu ale líbí. "Považuji ho za avantgardní dílo a každé avantgardní dílo vytváří obrovskou negativní reakci. Po desítkách nebo stovkách let se pak ale na něj sjíždějí lidé z celého světa," pochválil blob.

Nejoriginálněji se v anketě vyjádřil primátor Prahy Pavel Bém, který se přes prvotní nadšení postupem doby změnil v zapřísáhlého odpůrce stavby na Letné. "Ano, přispěl bych," odpověděl na dotaz iDNES.cz. "Zaprvé knihou receptů ´100 způsobů jak upravit chobotnici´ a zadruhé mapou Prahy s vyznačenými místy, která čekají na zajímavou stavbu," rozvedl následně svou odpověď.  

A co nápadu své následnice říká Zuzana Paroubková? "Nelíbí se mi," odpověděla lakonicky na adresu stavby žena, která má se sbíráním peněz vlastní bohaté zkušenosti. Sbírku by nepodpořila.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Ve vládě plníme spíš program ČSSD, kritizuje kandidát do vedení ANO Macura

Primátor Ostravy Tomáš Macura (ANO).

V posledních volbách v Ostravě převálcoval konkurenci a teď primátor Tomáš Macura míří i do nejužšího vedení hnutí ANO....

Přichází jaro. Následující čtyři týdny budou teplotně nadprůměrné

Počasí se v lednu zbláznilo. Vyšší teploty způsobují pučení stromů a probouzení...

Nezvykle teplo by mělo být především hned v nadcházejícím týdnu od 18. února. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi,...

Únorové počasí trhá teplotní rekordy. Na Karvinsku naměřili až 17 stupňů

Ilustrační foto

Teplotní rekordy pro 16. únor v sobotu padly na 25 stanicích, které měří alespoň 30 let. Nejtepleji bylo v...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz