Náměstek: Po Benešové je na řadě Dimun

  14:08aktualizováno  14:08
Na ministerstvu spravedlnosti je opět napjatá atmosféra. Situace se neuklidnila ani po odvolání nejvyšší státní zástupkyně. Náměstek ministra Vyvadil prohlásil, že by měl odejít i ministrův mluvčí Dimun, který spory s Benešovou vyhrocoval. Dimun k tomu ale nevidí žádný důvod.
Nikdy jsem do sporu nevstupoval osobně, tvrdí Dimun.

Nikdy jsem do sporu nevstupoval osobně, tvrdí Dimun. | foto: Ministerstvo spravedlnosti

Nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešovou vláda ve čtvrtek odvolala na žádost unionistického ministra spravedlnosti Pavla Němce. Její funkci dočasně převzala královéhradecká státní zástupkyně Renáta Vesecká. - více zde

Odvolání Benešové předcházely dlouhodobé spory s ministerstvem spravedlnosti. Sociálnědemokratický náměstek ministra Jiří Vyvadil se ale nyní nechal slyšet, že by ze svého postu měl odejít i ministrův mluvčí Petr Dimun.

"Nazrál čas odvolat rovněž Petra Dimuna, tiskového mluvčího ministerstva, který po řadu měsíců svými výroky směřujícími proti Marii Benešové tento stav akceleroval," uvedl Vyvadil pro deník Právo.

Náměstek ve svém prohlášení kritizuje i údajnou nekompetentnost Dimuna. "Pro odbornou veřejnost jsou (výroky Dimuna) výrazem nekompetentnosti hraničící se směšností. Jeho odvolání se proto jeví nezbytným a hlavně spravedlivým," podotkl podle listu Vyvadil.

Mluvčí: Do sporu jsem osobně nevstupoval
Petr Dimun to ale odmítá a ke svému odvolání nevidí žádný důvod. "Jediná spojitost mé osoby se sporem ministra s paní Benešovou bylo obvinění, kdy jsem byl bez důkazů označen za toho, kdo měl nabízet úplatky. Já jsem však nikdy do tohoto sporu nevstupoval osobně," řekl iDNES Dimun.

Benešová začátkem července prohlásila, že má z doslechu informace o tom, že Němcův mluvčí Dimun podplatil televizi Nova. Později se za tyto výroky musela omluvit. - více zde

Dimun se podle svých slov od té doby k Benešové již nevyjadřoval. "Absolutně jsem se stáhl z komentování situace na státním zastupitelství. Mediálním aktérem pak byl jen pan ministr."

"Pokud někdo zpochybňuje kompetentnost mých výroků, zpochybňuje tak kompetentnost a právnické vzdělání pánů ministra Němce a náměstka Krále, který je dlouholetý a uznávaný legislativec," podotkl ministrův mluvčí.

Mluvčí má být srozumitelný, tvrdí Dimun
Podle něj každý právník ví, jak je složité být zcela přesný a zároveň srozumitelný. "Pokud bych jako mluvčí citoval lidem paragrafy, asi bych se některým soudcům zamlouval více, ale téměř nikdo by mi nerozuměl. A prvním pravidlem mluvčího je srozumitelnost," dodal Dimun.

S tím souhlasí i první ministrův náměstek Vladimír Král, který se za Dimuna postavil. "Pro tiskového mluvčího vůbec není handicap nemít právnické vzdělání, když si ty informace sežene," řekl Král iDNES.

"Naopak pokud by to byl právník, tak má tendenci se vyjadřovat v právních pojmech pro odborníky, ale tiskový mluvčí je od toho, aby informoval veřejnost a novináře. To znamená, aby hovořil srozumitelně vůči lidem, kteří právníci nejsou."

Podle něj není k Dimunovu odchodu žádný důvod, protože s Marií Benešovou neměl spory on. "Šlo o spor ministra s paní Benešovou a mluvčí to pouze komentoval. Někdy možná trochu nešťastně, někdy příliš ostře, ale komentoval to slovy, která každý pochopil," podotkl.

Vyvadil kritizoval Dimuna už dřív
Dimun se podle svých slov nesetkal s tím, že by jeho práci mluvčího úřadu odborníci kritizovali. S náměstkem Vyvadilem prý jednal krátce po nástupu do funkce. Už tehdy Dimunovi řekl své výhrady k jeho osobě. Vadilo mu také, že jako mluvčí spory spíše vyhrocuje.

"Od té doby však žádná kritika tohoto charakteru nepadla a celkem jsme si rozuměli. Až najednou nyní bez žádného upozornění poslal do Práva své vyjádření, aniž by to konzultoval s panem ministrem. To mi připadá trochu nefér," dodal.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Recesisté v Ostravě oblékli zimní bundy a vyrazili na běžkách do ulic

V Ostravě - Hrabové se v sobotu utkali na běžkách.

Zatímco slunce žhavilo v sobotu asfalt, v Ostravě-Hrabové závodili běžkaři. Všichni závodníci od nejmenších až po...

62 obrněných vozů Titus pro českou armádu. Obrana podepsala smlouvu

Obrněné vozidlo TITUS na veletrhu IDET v Brně

Ministerstvo obrany podepsalo smlouvu na dodávku 62 kolových obrněných vozidel Titus za víc než šest miliard se...

Pieta v Ležákách, pískot v Liberci. Co dělal Babiš, když chtěla Letná jeho pád

Premiér Andrej Babiš pokládá věnec při pietním aktu k uctění památky obyvatel...

Zatímco se davy lidí sjížděly na pražskou Letenskou pláň, aby na nedělní demonstraci daly najevo svou nespokojenost s...

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.

Najdete na iDNES.cz