Náměstek ministra obrany Jan Fulík.

Náměstek ministra obrany Jan Fulík. | foto: René Volfík, ČTK

Náměstek dostal padáka kvůli letadlům. Skončili tak „všichni Bartákovi muži“

  • 111
Na ministerstvu obrany končí jedna etapa jeho očisty. Ministr Alexandr Vondra totiž odvolal i čtvrtého náměstka z doby, která předcházela Vondrově příchodu. Vaz Janu Fulíkovi srazily pochybnosti provázející nákup vojenských transportních letadel C-295M CASA.

Odvolání přišlo jen pár dnů po informaci, že Evropská komise kvůli porušení pravidel při nákupu letounů žaluje Česko.

Celou zakázku, modernizující české dopravní letectvo (nové letouny CASA nahrazují dosluhující antonovy), provázely pochybnosti. Vojáci původně španělské stroje nechtěli. Nabízela se možnost pořídit italské letouny stejné třídy Spartan, ale ministerstvo obrany se nakonec rozhodlo pro španělské stroje přes námitky zpochybňující jejich výkonnost.

Spartan má silnější motory a na rozdíl od C-295M se do něj bez problémů vejdou standardizované přepravní palety NATO.

Informaci o odvolání náměstka pro zahraničí Jana Fulíka přinesl Respekt.cz. Náměstek oficiálně končí "v souvislosti s celkovou obměnou vedení ministerstva obrany," uvedl Alexandr Vondra. Fulíkovi také nabídl pokračování práce pro resort.

Neoficiální informace ale Fulíka viní právě z "kauzy casa," kvůli které bude Českou republiku žalovat Evropská komise. Česko totiž transportní letouny za 3,6 miliardy korun koupilo bez výběrového řízení. Evropská komise českou vládu viní z porušení unijních pravidel pro veřejné zakázky. (více o žalobě čtěte zde)

Fulíka má nahradit někdejší ministr obrany Jiří Šedivý. Ten zároveň je šéfem týmu, který připravuje reformní Bílou knihu obrany.

Jan Fulík

Fulík vykonával funkci náměstka s působností pro mezinárodní vztahy, obrannou politiku a správu infrastruktury od května 2009. Do funkce ho přivedl tehdejší ministr Martin Barták. Mezi léty 1990 až 2003 pracoval Fulík v různých, většinou řídicích funkcích v rámci Federálního ministerstva vnitra ČSFR, Ministerstva vnitra ČR, Ministerstva obrany ČR a Bezpečnostní informační služby.

V letech 2004 až 2005 byl vyslán ministerstvem zahraničních věcí do Iráku. Po návratu se v roce 2007 stal poradcem prvního náměstka ministra zahraničních věcí pro zahraniční bezpečnostní a obrannou politiku a energetickou bezpečnost. Na resort obrany se vrátil ještě v roce 2007 jako poradce prvního náměstka ministra obrany.

O Fulíkově odvolání se spekulovalo již v minulosti, protože při nákupu transportních letadel CASA byl klíčovým člověkem. Fulík je navíc spjatý s exministrem obrany Martinem Bartákem (ODS). Bartáka provázejí podezření, že ministerstvo přidělovalo zakázky nestandardně.

Vondrova velká čistka: čtyři náměstci za čtyři měsíce

S trochou nadsázky lze říci, že odvoláním Jana Fulíka na ministerstvu obrany skončili "všichni Bartákovi muži" na úrovni náměstků. Tedy lidé, kteří na úřadě byli za působení Vondrova předchůdce Martina Bartáka, a které provázela různá podezření z nekalostí, jimž se Vondra snaží učinit přítrž.

V červenci se poroučel náměstek pro personalistiku František Padělek, na jeho místo si Vondra přivedl Michaela Hrbatu.

Skutečnost, že mu rodinný dům stavěla firma, která manipulovala veřejné zakázky pro ministerstvo obrany, stála křeslo náměstka pro ekonomiku Tomáše Perutku. Toho do funkce uvedl exministr Barták.

Třetím skončivším náměstkem byl Jaroslav Kopřiva, který se až příliš otevřeně chlubil, jak lze obejít výběrové řízení a koupit pro armádu finské minomety. Ve funkci byl řadu let. (vše o kauze minometů čtěte zde)

Odvoláním Jana Fulíka, kterého do funkce náměstka instaloval Martin Barták, se tak symbolicky uzavřela éra "starých" náměstků. V kuloárech ministerstva obrany se ale proslýchá, že pouhá výměna pochybných náměstků sama o sobě k očistě resortu může přispět, ale stačit to nebude, protože léta budované struktury jsou i na nižších funkcích.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video