Nakonec jsem Karlovi kývl, přiznal Tůma. Bude pražským lídrem TOP 09

  10:06aktualizováno  13:52
Bývalý guvernér ČNB Zdeněk Tůma potvrdil, že bude kandidovat jako lídr pražské kandidátky TOP 09 v podzimních komunálních volbách. Strana ho chce zároveň navrhnout na post primátora.

Zdeněk Tůma nakonec nabídku TOP 09 přijal. | foto: ČTK

"Nakonec jsem na to Karlovi Schwarzenbergovi kývl," napsal Zdeněk Tůma v SMS zprávě z Itálie, kde tráví červencovou dovolenou s rodinou. Jeho oficiální kandidaturu později potvrdil i sám předseda TOP 09 na tiskové konferenci. "Myslím, že máme opravdu nejlepšího kandidáta, kterého lze v České republice najít, jakožto primátora Prahy. Vybrali jsme Čecha nezpochybnitelné pověsti," uvedl Schwarzenberg. (více o Tůmovi zde)

První místopředseda strany Miroslav Kalousek se jen trochu zlobil, že informace o Tůmovi unikly na veřejnost dřív, než bylo v plánu. "Ale nechtěli jsme zbytečně živit spekulace a čekat na návrat pana Tůmy z dovolené," svěřil se staronový ministr financí.

Trojí plus „pražského“ Zdeňka Tůmy

Glosa komentátorky MF DNES Jany Bendové

S přijetím nabídky, kterou dostal téměř okamžitě po oznámení svého předčasného odchodu z vedení ČNB, Tůma dlouho otálel a několikrát řekl ne. Naposledy minulý týden, říkají jeho přátelé. Původně chtěl totiž zamířit za prací do zahraničí, což si však s ohledem na rodinu rozmyslel. (o konci Tůmy v ČNB zde)

Tůmovu nominaci musí ještě posvětit pražská organizace TOP 09. Schvalování je v plánu za týden, šéf pražské topky František Laudát se ale nechal slyšet, že je to v podstatě formalita a nepředpokládá tak jakékoli problémy..

Ve volbách do Sněmovny byla TOP 09 v Praze nejsilnější stranou, když dokázala porazit i ODS, která tu dlouhodobě dominovala. Před podzimními komunálními volbami tak má TOP 09 velké ambice a slušné naděje na výrazný úspěch, pod Tůmovým vedením by mohla ve vedení pražského magistrátu občanské demokraty vystřídat. Pražská ODS je totiž v krizi a razantně ztrácí podporu voličů.

"To je velmi chytrý tah, obratný, pro TOP 09 eso. A to i přesto, že toho o politických názorech pana Tůmy moc nevíme. Je to člověk, který už skoro dvacet let budí velmi dobrý dojem. Pro lidi je oblíbený, jelikož působí elegantně a má slušné vystupování. Veřejnost je po ukřičeném Topolánkovi a zarputilém Paroubkovi ráda za jakoukoliv změnu," říká politolog Zdeněk Zbořil, který si myslí, že ODS nemá na Tůmu žádnou protizbraň.

"Podívejme se, v jakém stavu je pražská radnice. ODS proti Tůmovi do volební soutěže nikoho nemá. Navíc na tom podle mě prodělá kalhoty i ČSSD. Tůma je pro TOP 09 zkrátka skvělý trik," dodává Zbořil.

PROFIL ZDEŇKA TŮMY

Guvernér ČNB, Zdeněk Tůma.Bývalý guvernér České národní banky vystudoval VŠE v Praze. V roce 1986 nastoupil do Prognostického ústavu ČSAV jako vědecký aspirant.

V letech 1993 - 1995 byl poradcem ministra průmyslu a obchodu a od roku 1995 hlavním ekonomem Patria Finance.

Od 1. června 1998 do svého nástupu do ČNB počátkem roku 1999 byl výkonným ředitelem Evropské banky pro obnovu a rozvoj, v jejímž představenstvu zastupoval Českou republiku, Slovensko, Maďarsko a Chorvatsko.

Viceguvernérem ČNB byl Tůma od února 1999, od prosince 2000 se pak stal jejím guvernérem. V čele úřadu měl původně stát až do 11. února 2011, rezignoval však k poslednímu červnu 2010.

Zdeněk Tůma se narodil v roce 1960. Je ženatý, má tři děti.

Zdroj: ČNB

Byl by bývalý guvernér ČNB Zdeněk Tůma dobrým pražským primátorem?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 30. července 2010. Anketa je uzavřena.

ANO 9975
NE 947
Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Taxi dispečink je dnes přežitek, řekl šéf Taxify ČR v Rozstřelu

Šéf Taxify ČR Roman Sysel a Karolína Venclová z Asociace koncesionářů v...

Od letošního roku musejí mít řidiči alternativní taxislužby Taxify licenci stejně jako řidiči běžní řidiči taxi. Před...

Internet se baví na účet ministryně za výrok o mobilních datech a wifi

Šéfka Svazu obchodu Marta Nováková.

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková na sebe upozornila výrokem, že mobilní data jsou drahá i proto, že lidé...

Petříček by skončil ve vládě, když ho nezvolí místopředsedou ČSSD

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD při setkání s novináři

Pokud ministr zahraničí Tomáš Petříček neuspěje při volbě vedení ČSSD na sjezdu, vnímal by to tak, že nemá důvěru...

Najdete na iDNES.cz