HIV stále rekordně přibývá, za 9 měsíců je ho víc než dřív za celý rok

  13:02aktualizováno  14:04
Lékaři v Česku evidovali letos za devět měsíců 185 nových pacientů s virem HIV. Přibylo také 17 nemocných s AIDS. Počty nově nakažených od roku 2003 rekordně rostou a za devět měsíců je nemocných více, než jindy bylo za celý rok.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: shutterstock.com

„Od ledna do září jsme zjistili HIV u 185 lidí,“ řekla iDNES.cz Barbora Macková, vedoucí Centra epidemiologie a mikrobiologie Státního zdravotního ústavu (SZÚ).

Jde buď o nově nakažené, nebo o ty, kteří virus v těle mají již delší dobu, ale dozvěděli se to od lékaře až letos.

Kromě toho SZÚ od ledna do září letošního roku nově eviduje 17 lidí, u kterých propuklo onemocnění AIDS. Jde o 13 mužů a čtyři ženy. „Jsou to lidé, u kterých nemoc letos dospěla do tohoto stadia, nebo byli nově zachyceni už ve stadiu AIDS,“ vysvětlil Vratislav Němeček, vedoucí Národní referenční laboratoře pro AIDS.

Podle statistik SZÚ letos zemřelo devět pacientů s AIDS. Matkám s virem HIV se narodilo deset dětí.

Čísla jsou opakovaně rekordní, zvyšuje je homosexuální sex

Podle národní referenční laboratoře nakažených přibývá stále rychleji. „Trend setrvalého nárůstu nově zjištěných případů infekce HIV, který v ČR pozorujeme od roku 2003, podle dat za první tři čtvrtletí pokračuje,“ uvedla laboratoř.

HIV a AIDS

Vir HIV napadá lymfocyty v krvi a ve střevě, které jsou nezbytné pro imunitu. Jejich množství po nakažení do zhruba šesti týdnů prudce klesne. Pak se propad zastaví a situace se zlepší. Postupně ale znovu ubývají, což může trvat i osm let. Po nich obvykle nemoc AIDS propuká. Bez léčby nemocní do několika let umírají.

Loni od ledna do konce září přibylo 176 nakažených, předloni 165.

Rostoucí trend má podle Němečka souvislost s přenosem viru sexem mezi muži. „Když se na čísla podíváte, zjistíte, že počet nakažených žen nijak výrazně nestoupá a narůstá počet mužů, kteří nyní činí už téměř 90 procent všech nakažených a nemocných. To souvisí s přenosem viru mezi muži, kteří mají sex s muži,“ řekl iDNES.cz Vratislav Němeček.

„Za posledních pět let přes 70 procent všech nově hlášených případů patří do skupiny mužů, kteří měli sex s muži. V Evropě jsme v podílu takto nakažených ve statistikách na prvním až třetím místě,“ dodal vedoucí Národní referenční laboratoře pro AIDS.

Myslet si ale, že AIDS a HIV je jen nemoc homosexuálů, by byla chyba. „Není pravda, že HIV se u nás týká jen homosexuálů. Nakazit se může při rizikovém chování každý,“ upozornil Němeček. Rizikovým chováním je míněn sex bez kondomu s neznámým partnerem či partnerkou.

Počty nakažených narkomanů nerostou

Na druhou stranu je dobrou zprávou, že se nízký počet nakažených se rekrutuje z řad uživatelů drog. „U injekčních uživatelů drog evidujeme setrvalé nízké hodnoty, to znamená podíl nakažených činí do pěti procent,“ doplnil Němeček.

Mezi narkomany se tedy onemocnění zatím šíří málo. „A to je dobře, protože jsou země, kde injekční narkomani představují desítky procent z počtu nově zachycených. Je to například Ukrajina,“ dodal vedoucí laboratoře.

AIDS ve světě

Epidemii AIDS můžeme zastavit, hlásí OSN. Počet nakažených prudce klesá

Snímek z elektronového mikroskopu zachycuje virus HIV (variantu HIV-1). Zelené...

Snímek z elektronového mikroskopu zachycuje virus HIV. Zelené body jsou viry, které se "líhnou" z napadené imunitní buňky.

Podíl nakažených mezi heterosexuály je podle laboratoře v dlouhodobém horizontu na mírném vzestupu. Ve srovnání s homosexuály je tento vzestup ovšem minimální.

Poměrně velký počet nemocných je mezi cizinci s trvalým pobytem v Česku. „Za posledních deset let jejich podíl mírně stoupá a již se dostal na hodnoty 25 až 30 procent,“ popsal Němeček.

Tradiční vysoký podíl HIV nakažených si udržuje hlavní město Praha. Lékaři tam zachytí zhruba polovinu všech nově nakažených. Jednou z příčin, proč tomu tak je, může být to, že život v hlavním městě láká gaye. „Jsou tu gaykluby a vetší město je také více anonymní,“ uvedl Němeček.

Dvě stovky nově nakažených za rok

Celkem bylo nově nakažených za loňský rok 235, v roce 2012 jich bylo 212. V předcházejících letech byl počet nově nakažených za celý rok nižší než letos za devět měsíců.

V roce 2011 laboratoř zaznamenala 153 nových infikovaných, v roce 2010 jich bylo 180, v roce 2009 celkem 156 a v roce 2008 dohromady 148.

Němeček se domnívá, že celkový počet nakažených za celý letošní rok bude vyšší než loni. „Zatím to vypadá, že by to mohlo být o 10 nebo o 20 nakažených více. Je to ale jen spekulace,“ uvedl vedoucí referenční laboratoře.

Celkem od počátku sledování za téměř tři desetiletí laboratoř v ČR zaznamenala 2 307 infikovaných. Nemoc AIDS se rozvinula u 419 pacientů, zemřelo 217 lidí.

Vir HIV lékaři od roku 1985 v Česku odhalili u 1 928 mužů a 379 žen. Bez příznaků je dosud 1 640 nemocných, určité příznaky bez nemoci AIDS má 248 lidí, choroba propukla u 419 nakažených. Laboratoř zaznamenala za téměř tři desetiletí i 390 cizinců a cizinek s virem HIV.

HIV pozitivní manželé vychovávají dvě zdravé děti. Reportáž z roku 2012

 

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Další z rubriky

Piráti chtějí vyhrát eurovolby, příští parlamentní volby a sestavit vládu

Piráty povede do voleb do Evropského parlamentu softwarový specialista Marcel...

S ambicemi porazit v květnu ANO i všechny ostatní soupeře jdou do voleb do Evropského parlamentu Piráti. „Naší ambicí...

Pražský kocour „ujel“ na ženských hormonech, zajímají se o něj v Austrálii

Kočka bezsrstého plemene sphynx

Je to unikátní případ, o němž chce psát odborný časopis až z Austrálie. Žena přišla na pražskou veterinární kliniku s...

Podezřelého lupiče z pumpy prozradila DNA, navíc se prořekl v hospodě

Policie přivádí k soudu mladšího z obviněných z vraždy čerpadlářky u...

V pondělí kolem čtvrté hodiny odpoledne si byli policisté absolutně jistí, že jedním z lupičů od pumpy v Nelahozevsi,...

Najdete na iDNES.cz