Neděle 29. listopadu 2020, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. listopadu 2020 Zina

Běženci jsou hrozba, tak je tak zobrazujte, řeklo vedení Primy redaktorům

  12:11aktualizováno  18:08
Server HlídacíPes.org získal nahrávku z porady televize Prima, na níž vedoucí sdělili redaktorům, jak mají informovat o uprchlické a migrační krizi. Na zvláštní poradě jim řekli, že uprchlíci podle názoru vedení představují hrozbu a zaměstnanci mají při práci tento názor respektovat, nebo odejít.

HlídacíPes.org nejprve přišel s informací, že vedení Primy nařídilo svým pracovníkům informovat o uprchlické krizi jako o nebezpečí a hrozbě. Prima posléze pro server MediaHub.cz uvedla, že „spekulace nikdy nekomentuje“.

Vyjádření Primy

„Zpravodajství televize Prima pracuje s redakčním přístupem založeným na nezávislém popisu událostí. Dne 7/9/2015 se jednalo o redakční poradu, jejímž cílem bylo nastavit pro diváka srozumitelný a konzistentní redakční přístup k tematice probíhající uprchlické otázky.

Na této poradě zazněly v rámci standardní diskuze různé názory. Luboš Jetmar, člen představenstva FTV Prima, byl pozvaný ředitelkou zpravodajství Jitkou Obzinovou pouze jako člověk s osobní zkušeností z několikaletého života v arabském světě.

Po této poradě zpravodajství televize Prima pokračovalo v každodenní redakční práci, kdy jedním z témat byla i tzv. uprchlická otázka. Jeho vyváženost potvrdila i Rada pro rozhlasové a televizní vysílání svou analýzou monitoringu zveřejněnou dne 15. 12. 2015 a následně i svým rozhodnutím o reportáži týkající se iráckých uprchlíků ze dne 19. 4. 2016.

Zpravodajství televize Prima bude i nadále informovat nezávisle o uprchlické krizi i jiných zásadních problémech naší společnosti.“

Situace se z formální roviny „tvrzení proti tvrzení“ posunula v úterý ráno, když server publikoval další materiál, jenž označil za dosud neznámou nahrávku z inkriminované porady televize Prima, pořízenou jedním z účastníků.

Redakce iDNES.cz oslovila Primu se žádostí o vyjádření. Televize se k nahrávce vyjádřila odpoledne (viz box Vyjádření Primy).

Nechci dceru v burce, říká místopředseda představenstva

Na záznamu vystupuje místopředseda představenstva FTV Prima Holding Luboš Jetmar, který shrnuje obavy z příchodu uprchlíků a migrantů do Evropy. Uvádí například, že v Libyi „čeká milion dalších uprchlíků na to, aby je někdo převezl do Evropy“ a že „v momentě, kdy tady budou a bude jich tady hodně, tak budou mít tendenci prosazovat svojí pravdu, svoje vidění světa, svoje náboženství, svoje pravidla“.

Jetmar také říká, že stát neplní funkci ochrany hranic a že nechce, aby jeho nyní devítiletá dcera za dvacet let musela chodit v burce. Jen krátce zmiňuje, že uprchlíci jsou oběti, které si zaslouží pomoc. Argumentuje i Saúdskou Arábií jako varovným příkladem.

Respektujte postoj zaměstnavatele, vyzvala šéfka zpravodajství

Na poradě hovoří také šéfredaktorka zpravodajství Primy Jitka Obzinová. Úvodem předesílá, že k uprchlické krizi je potřeba najít postoj a dodržovat ho. Zaměstnancům připomíná, že „máme zaměstnavatele, který má nějaký postoj“ a který ona a vedoucí vydání respektují.

„Vy prostě poslechnete příkazů vedoucího vydání. Pokud to tak není, tak vlastně neakceptujete fakt, že jste tady zaměstnaní a pak nemá cenu, abyste tady byli zaměstnaní,“ uvádí Obzinová.

Může soukromá TV informovat, „jak chce“?

Zákon o rozhlasovém a televizním vysílání ukládá (§ 31, odst. 2) televizím informovat objektivně a vyváženě („Provozovatel vysílání poskytuje objektivní a vyvážené informace nezbytné pro svobodné vytváření názorů. Názory nebo hodnotící komentáře musí být odděleny od informací zpravodajského charakteru.“)

Televize Prima se hlásí k Etickému kodexu Asociace televizních organizací. I ten stanovuje určité meze („Objektivními informacemi jsou takové informace, které jsou pravdivé; to znamená, že se jedná o takový popis skutečnosti, při němž redaktor podle svého nejlepšího svědomí využije všech dostupných informací, které byly v době odvysílání reportáže k dispozici.“)

Po Jetmarově promluvě zdůrazňuje: „Ještě jednou zopakuju, že postoj vedení televize je určující. To jsou pravidla, která by bylo dobré, abychom si znova oživili,“ říká v závěru porady.

Porada konaná 7. září 2015 následovala po dvou reportážích s migrační tematikou. V jedné reportérka Primy pomocí dat ministerstva vnitra oponovala tezím, že uprchlíci představují riziko nákazy infekčními nemocemi. „Pomyslnou ‚poslední kapkou‘ před poradou pak byla víkendová reportáž o tom, jak pomoc uprchlíků organizuje sociální centrum Klinika,“ píše HlídacíPes.org.

Jeden z redaktorů pak dal výpověď, další kolegyně ho následovala na jaře.

Po poradě Prima najela na protiuprchlickou rétoriku

Po poradě se zpravodajství Primy o krizi podle serveru proměnilo. „Zatímco v prvním sledovaném období (1.8.-7.9.) bylo zpráv s pozitivním vyzněním ve vztahu k uprchlíkům 9 %, neutrálních 53 % a negativních 27 %, ve druhém období (7.9.-30.9.) to bylo jinak. Pozitivně laděné zprávy nebyly žádné, neutrálních bylo 27,6 % a negativních 72,4 %,“ uvádí server.

Prima veřejně svůj postoj k uprchlické krizi nedeklarovala. Své zprávy v popisu pořadu označuje jako „svižné, přesné, užitečné“.

Kdo zprávu přinesl

HlídacíPes.org je nezávislým novinářským projektem, v jehož čele stojí bývalý novinář BBC, Hospodářských novin či Ekonomu Robert Břešťan. Činnost portálu je financovaná z darů a grantů. Server je projektem neziskové organizace - zapsaného Ústavu nezávislé žurnalistiky.

O to, jak televize informují ohledně běženců a migrantů, se zajímala i Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Zatímco u produkce ČT a Novy neshledali radní jednostrannost a nevyváženost, u Primy konstatovali: „Vysílání ve svém celku příliš nedbalo na perspektivu samotných uprchlíků a vykreslovalo je spíše jako zdroj problémů pro Evropany. Takto výrazně eurocentrický pohled může implicitně posilovat odmítavé (protiuprchlické) postoje české veřejnosti.“

Rada dodala, že přes určité sporné body nesoudí, že by televize porušila některé z ustanovení zákona o vysílání. Toto vyjádření Rady nicméně předcházelo materiálům, které publikoval server HlídacíPes.org.

Provozovatelem vysílání Primy je společnost FTV Prima, jejímž jediným společníkem je FTV Prima Holding. V něm má 50 % akcií mediální divize finanční skupiny GES a 50 % mezinárodní skupina MTG, provozující stanice především ve Skandinávii a Pobaltí.

Autor:
  • Nejčtenější

Česko ve 3. stupni: hospody do 22:00, boty v karanténě, kadeřník s omezením

Ministerstvo průmyslu a obchodu doplnilo upřesnění k chodu protiepidemického systému, kterými by se měl řídit provoz...

Zákazům navzdory. Hospoda v Praze přivítala štamgasty, zasahovala policie

Pražská restaurace Šeberák se ve čtvrtek otevřela zákazníkům. Úplně jako za časů před koronavirovými opatřeními,...

Cizinci vtrhli na nákupy bez košíků a roušek, pravidla vysvětlovala policie

Hlídky státní i městské policie zasahovaly v pondělí navečer v plzeňském Kauflandu, kam vtrhlo několik desítek cizinců...

Do restaurace Šeberák opět přišli lidé. O víkendu se chystá otevřít další bar

Do pražské restaurace Šeberák v pátek opět dorazili lidé. Podnik se poprvé otevřel navzdory zákazu již ve čtvrtek....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dva parametry se zhoršily. Není jasné, zda už rozvolníme, řekl Hamáček

Počty nakažených a další parametry hodnotící epidemii covidu-19 neklesají tak rychle, jak by si všichni přáli, řekl...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

  • Další z rubriky

Rozvolňujme bezpečně, chce prezident s Blatným. Policie má vymáhat pravidla

Prezident Miloš Zeman v sobotu jednal na téma zdravotnictví a situace kolem koronaviru na zámku v Lánech se svým...

Debaty opilců na pavlači a hudba nahlas. Lidé doma častěji pořádají večírky

Zavřené restaurace a zákaz nočního vychází. I to přispívá k tomu, že lidé častěji popíjí či pořádají večírky doma....

Tajné večírky se pořádají po Praze pravidelně, už od zářijových restrikcí

Policie ve sklepení klubu v pražské Anenské ulici rozpustila nelegální párty, kde bylo přes sto lidí. Podobné akce se...

První covidový advent: žádné rozsvěcování stromků, zpěv, ani setkávání

Žádné hromadné akce, slavnosti nebo veselí ve více než šesti lidech. V Česku platí čtvrtý stupeň protiepidemického...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...