„Postupně jsme navýšili odtoky z významných vodních nádrží tak, abychom rozšířili retenční kapacitu pro zachycení předpokládaných vysokých srážek. Detailně sledujeme aktuální hydrologickou situaci i aktuální předpověď počasí a podle toho upravujeme manipulaci na jednotlivých vodních dílech. Naším cílem je zajistit dostatečný objem pro převod povodňových průtoků,“ sdělil již ve středu ministr zemědělství Marek Výborný.
„Ve vodních dílech všech povodí je prostor pro 750 milionů kubíků vody,“ řekl Výborný ve čtvrtek po zasedání Ústřední povodňové komise.
Redakce iDNES.cz přináší přehled nádrží z pohledu odtoku a jejich naplněnosti, a to na povodí Moravy, Labe, Vltavy, Odry a Ohře.
Povodí Moravy
Na Povodí Moravy se nachází hned několik velkých nádrží. Například Dalešice, která je zaplněna ze zhruba 49 procent, zbývá zde prostor na necelých 15 milionů kubíků vody. Odtok vody se zde v odpoledních hodinách zrychloval, v šest hodin odpoledne odtékalo již 24 metrů krychlových vody za sekundu.
Součástí povodí je také dolní nádrž na Nových Mlýnech. Odpoledne měla nádrž zásobní prostory naplněny na 87 procent, v zásobních prostorech zbývá prostor na něco přes pět milionů kubíků vody. Z nádrže odtéká okolo 150 metrů krychlových za sekundu a stále se zrychluje. Zvýšený odtok začal ve středu.
Nádrž Vranov na toku Dyje měla večer zásobní prostory zaplněny na zhruba 77 procent, zbývá zde přibližně 18 milionů kubíků prostoru. I tady odtéká voda, a to 85 metrů krychlových za sekundu. Přitom ještě minulý pátek odtok činil necelých pět metrů krychlových za sekundu.
„Pracovníci vyhodnocují situaci v terénu“
Mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař pro iDNES.cz uvedl, že podle některých prognóz může od čtvrtka do neděle na některých místech spadnout více než 200 mm srážek a bude docházet k vzestupům hladin vodních toků s dosažením stupňů povodňové aktivity.
„Od úterního rána byl proto navýšen odtok z vodních nádržích Vranov (z 5 m³/s na 12 m³/s), Vír (z 1,6 m³/s na 12 m³/s), Mostiště (z 0,2 m³/s na 1,5 m³/s), Bystřička (0,14 m³/s na 1 m³/s), Plumlov (z 0,2 m³/s na 1m3/s) a Slušovice (0,04 m³/s na 0,2 m³/s),“ uvedl.
Dále budou podle jeho slov manipulace na vodních nádržích prováděny na základě zpřesňování informací ČHMÚ a operativně v návaznosti na aktuální hydrologickou situaci. „Situaci sledují a vyhodnocují pracovníci vodohospodářského dispečinku, obsluha vodních děl a další pracovníci Povodí Moravy přímo v terénu,“ dodal Chmelař.