Kvůli studii nechali dceři růst nádor. Místo něj se objevila anomálie

  18:50aktualizováno  18:50
Když se šestileté dívence opakovaně objevila ložiska na mozku, lékaři je měli za běžný nádor. Protože už onkologickou léčbou několikrát prošla, znovu se k ní uchýlit nemohli. Rodina čekala, až bude nález dost velký, aby se dívka mohla zapojit do klinické studie. Když však lékaři několik ložisek vyoperovali, zjistili, že jde o vzácný typ nádoru. Teď nevědí, co si s ním počít.

Šestileté Taiře Phillip lékaři poprvé diagnostikovali mozkový nádor před 3,5 lety. | foto: Matka Jana Phillip

Poprvé rakovina obrátila rodině malé Tairy život vzhůru nohama před pěti lety. Holčička se uhodila do hlavy. „Nejdříve jsme to neřešili, děti se bouchnou, to se stává,“ popsala Taiřina maminka Jana Phillip. Přibližně o dva týdny později však lékaři tehdy ani ne dvouleté dívce odhalili nádor na mozku.

Fotogalerie

Následovalo ozařování a chemoterapie, a když si pak rodina myslela, že má vyhráno, nemoc se po roce vrátila znovu. Totéž se přihodilo i další rok. Na podzim potom rodinu zasáhla další rána – lékaři tentokrát našli Taiře na mozku pět ložisek. 

„Pokud se nádorové onemocnění vrátí, znamená to, že předchozí léčba nebyla úspěšná. Není proto důvod se k ní vracet,“ vysvětluje matka Tairy. „Protože je dítě po 3,5 letech přehlcené zářením a chemoterapiemi, pro lékaře není snadné něco indikovat,“ dodala. Lékaři proto rodině nabídli, aby se zapojila do klinické studie.

Klinická studie probíhá tak, že lékaři nemocnému odeberou bílé krvinky a část nádoru a z nich vytvoří vakcínu. Jejím cílem je zvýšit imunitu nemocného tak, aby byl schopen s nádorem bojovat sám.

„Lékaři odeberou nádorovou tkáň konkrétního pacienta, speciálně ji upraví a následně pacientovi odeberou určitý podtyp bílých krvinek. Tyto vlastní pacientovy krvinky jsou pak kultivovány spolu s pacientovým nádorem. Složitým způsobem se tak snažíme naučit pacientovy krvinky bojovat s nádorem,“ popisuje metodu přednosta Kliniky dětské onkologie Fakultní nemocnice Brno Jaroslav Štěrba. „Počet dávek vakcíny záleží na množství nádorového materiálu, které se pacientovi podaří odebrat,“ dodává lékař.

Lékaři zatím vakcínu podali 21 dětským pacientům a už nyní mají hmatatelné důkazy, že tento nový způsob léčby skutečně funguje. Známky aktivace imunitního systému proti nádoru pozorují lékaři u dvou třetin dětí, kterým vakcínu podali.

„Ale musíte vždy mít určité množství toho nádoru. Pokud ho nemáte, bohužel vstup do studie není možný,“ doplňuje matka malé Tairy.

Určitý typ onemocnění v určité fázi

Klinické studie mají přísná pravidla pro pacienty, kteří do nich mohou vstoupit. „Jinak by nebylo možné otestovat, zda je lék pro určitou skupinu pacientů skutečně účinný,“ upřesňuje vedoucí Onkogynekologického centra 1. LF a VFN David Cibula. „Právě proto, že studie probíhají za účelem registrace léčivého přípravku, data musí být velmi konzistentní,“ dodává Regina Demlová z Masarykova onkologického ústavu v Brně.

„Klinická studie je vždy navržena pro určitý typ onemocnění v určité fázi. Uvádí se v ní například, že je to pacientka s karcinomem prsu, ale že již musela absolvovat dvě předchozí linie léčby nějakými konkrétními léčivy. Nový lék, který se vyvíjí, se aplikuje až po selhání předchozí terapie,“ nastiňuje systém Demlová. „Buď nějaká klinická studie vhodná pro pacienta v tu chvíli běží, nebo ne,“ doplnila.

To však nemusí být rozhodující. „Je možné, že pacient pro studii vhodný není, ale třeba za půl roku nebo za rok se onemocnění nějak vyvine, třeba zhorší, a pak už do klinické studie být zahrnut může,“ dodává Demlová.

Je to anomálie

Taira se podle své matky nemohla do studie zapojit kvůli samotné proveditelnosti zákroku. Rodina proto čekala, až ložiska narostou do potřebné velikosti. „Nechávali jsme to v té holčičce růst. Nebyl to příjemný pocit, nicméně dosáhli jsme hranic, které jsou pro vstup do studie potřeba,“ uvádí matka. Lékaři Taiře provedli magnetickou rezonanci, kde zjistili, že potřebné množství už splňuje. Po půl roce se tak Taira studie konečně dočkala.

Stav holčičky se ale mezitím výrazně zhoršil. Taira ztrácela stabilitu, také měla častější problémy se zrakem. Lékaři se proto rozhodli vyoperovat dvě největší ložiska. Když však tkáň poslali na patologii, objevili něco, s čím se ještě nesetkali.

„Už neurochirurg nám říkal, že to mělo zvláštní strukturu. Pak nám řekli, že jde o chrupavky. Čekáme, jestli lékaři vůbec přijdou na to, co s námi provést,“ popisuje aktuální stav holčičky její matka Jana.

„Nejhorší je, že to necháte půl roku růst, abyste nakonec objevili zase nějakou špatnost,“ nastiňuje matka holčičky.

Bez řešení

Celkem Taiře v mozku zůstala tři ložiska. „Neurochirurg tvrdí, že minimálně jedno je určitě neoperovatelné. O odstranění dalších dvou by se lékaři mohli pokusit, ale zatím tam nechtějí vstupovat,“ vysvětluje matka.

Protože ale nejde o klasické nádorové onemocnění, nýbrž o unikátní mutaci, Taiřina účast v klinické studii už není jistá. „Nastává problém, co s tím dál,“ popsala Jana.

Ložiska mezitím stále rostou. „Sice po milimetrech, ale pořád je to rostoucí. Bez řešení,“ uvedla maminka. Za půl roku chrupavka povyrostla o půl centimetru.

„S běžnou rakovinou se ví, co by se mělo dělat, ale s touto anomálií je to bohužel složitější. A my doufáme, že na to doktoři přijdou,“ dodává matka Jana.

Ani v medicíně nic neplatí na sto procent

Podle Taiřiny matky prý nikdo nepochyboval, že by mohlo jít o něco jiného než o klasický mozkový nádor, protože holčička ho už několikrát měla. „Lékaři neměli šanci přijít na to dřív – magnetická rezonance vám ukáže jenom ložiska. Měli jsme i testy s vyšším stupněm zobrazení. Ty prokázaly, že některá ložiska jsou aktivní a jiná neaktivní,“ popisuje matka.

Podle Pavla Weinera, onkologa z nemocnice Jindřichův Hradec, v medicíně nic neplatí na sto procent. „I v případě zobrazovacích metod, mezi které magnetická rezonance patří, lze různé ložiskové procesy od sebe odlišit jen s určitou pravděpodobností. Definitivní odlišení přinese až mikroskopické vyšetření odebrané tkáně, pokud se tak stane,“ uvádí Weiner.

„Tkáň chrupavky, vyskytuje-li se v mozku, může být různého původu, včetně nádorového,“ dodává primář Kliniky zobrazovacích metod FN Plzeň Jiří Ferda. Podle něj si však jsou některé nádorové procesy v chrupavčité tkáni v obraze na magnetické rezonanci tak podobné, že bez odebrání vzorku není možné původ tkáně určit.

Problémy se zrakem i se stabilitou

Po posledním zákroku se Taiřin stav o něco zlepšil. Holčičce však zůstaly problémy se zrakem. „Třeba leze na prolézačku a přestane vidět. Nebo u oběda zničeho nic řekne, že potřebuje nakrmit, protože to jídlo nevidí,“ uvádí maminka. Někdy dívka nevidí celé dvě minuty, někdy však i déle.

Zatímco dříve měla Taira problémy i čtyřikrát denně, po posledním zákroku se s podobnými stavy setkává několikrát týdně.

Taiře také zůstaly problémy se stabilitou. „Nikdy se už asi neposadí na kolo. To ale nevadí – máme tříkolku. Všechno se dá nějakým způsobem ošidit,“ říká Jana. Například právě s nákupem tříkolky jí pomohl Nadační fond Šance onkoláčkům – stejně jako s nákupem plen, hygienických potřeba a dalšího vybavení.

Taira také přibližně jednou týdně chodí do školky. „Je to velkej snaživec. A miluje takový to normální. Takže to, co jí bylo odepíráno, se snažíme pomalu postupně vracet,“ uzavírá matka Jana.

Autor:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Minus šest tisíc učitelů. Absolventi vysokých škol volná místa nezaplní

Ilustrační snímek

Školství čeká v příštích letech vlna odchodů do důchodu, učitelů je každým rokem méně. Už nyní jich chybí na školách...

KOMENTÁŘ: Soudy nevidí špinavé peníze. Prokazování praní se nedaří

Ivo Rittig před začátkem jednání Městského soudu v Praze (24. dubna 2019)

Česko je v boji proti praní špinavých peněz v Evropě na druhém místě. Jeho prokazování před soudy se však ve velkých...

Bureši, čaú. Pirátská strana na volebním lístku schovala šifru pro Babiše

Předseda Pirátů Ivan Bartoš má odhlasováno

Šifru na volebním lístku mohli najít všichni ti, kteří se pořádně zaměřili na volební lístek Pirátů. Pracovní pozice...

Najdete na iDNES.cz