Byla šikovná a ambiciozní, vzpomínají na Češku, kterou zabil terorista

  15:35aktualizováno  15:35
Ten večer Naďa Čižmár pospíchala domů za svým pětiletým synem Davídkem. Cestou z práce se chtěla s kolegyněmi zastavit na vánočním trhu a vypít rychlý punč. Z trhu už se Češka žijící v Berlíně nevrátila. Stala se první českou obětí teroru v Evropě.

„Byla to moc milá a šikovná holka. Pracovala na sobě, aby něco dokázala, vždy chtěla do zahraničí,“ říká Alena, jedna z kamarádek pětatřicetileté ženy. Naďa pocházela z jihočeské Soběslavi, kde žila v domě na rohu náměstí vedle policejní služebny. S Alenou chodila na obchodní akademii v Třeboni, kde v roce 2003 maturovaly.

Teroristický útok v Berlíně

Naďa se u zdejších kantorů zapsala jako tichá, poctivá a cílevědomá studentka. „Byla to klidná a čestná dívka, která měla spoustu kamarádů,“ prohlásila pro MF DNES učitelka Jana Havlová.

Před domem, kde v Soběslavi bydlela, dnes hoří svíčky. Zdejší lidé nemohou uvěřit, že rukou teroristů zemřel někdo, koho znali. „Je to strašně smutný příběh. Obzvlášť, když jde o mladou maminku a tragédii, která přijde před Vánocemi. Dosud útoky v Evropě každému přišly tak daleko...“ řekla jedna ze sousedek, Jaroslava Trnková ze Soběslavi.

Petr Čižmár, vystudovaný fyzik-vývojář, v pondělí večer věděl, že jeho pětatřicetiletá žena Naďa zamířila v Berlíně na vánoční trh. Ostatně na náměstí Breitscheidplatz to z centrály logistické firmy 4flow management GmbH, kde od října 2014 pracovala, bylo jen deset minut jízdy.

Okolo technické univerzity a zoologické zahrady přímo ke stánkům na rohu. Právě do nich okolo osmé hodiny večer vjel kamion řízený Tunisanem Anisem Amrím. Naďu i její italskou kolegyni na místě zabil, další kolegové skončili v nemocnici.

Manžel Petr po smrti své ženy zůstal sám s pětiletým synem. Na sociální síti mu proto nabízejí pomoc jak přátelé, tak i úplně cizí lidé z Česka i zahraničí, vyjadřují soustrast nebo kritizují, že smrt Nadi je důsledkem migrační krize a špatné lustrace příchozích migrantů do Evropy.

Fotogalerie

„Je to na nás zabývajících se přírodními vědami, abychom demaskovali náboženský obskurantismus a fanatismus, který vede k takovýmto ohavným činům,“ napsal například fyzik Aleš Vyhnal.

Pomoc Petru Čižmárovi nabídla například Irena Machová ze školky Veselá žabička z Plzně, kam jeho syn – malý David – v roce 2014 chodil, když bydleli ještě v Plzni. „Na tohle slova nestačí, kdybychom mohli jakkoliv pomoci, jsme tady,“ napsala.

Příběh Nadi byl až dosud ukázkou úspěchu Čechů ve světě. Její manžel po studiích pracoval jako vědecký pracovník v Národním institutu standardů a technologií v americkém Marylandu, později v národním fyzikálně-technickém institutu v německém Braunschweigu a nyní jako vývojář v Hildesheimu pro firmu Bosch SoftTec, dvě hodiny jízdy od Berlína.

Snad má jen vybitý mobil

O tom, že se Naďa – rodačka ze sedmitisícové Soběslavi – pohřešuje, se dozvěděl až v pondělí v noci od Nadiny kolegyně. Ta mu psala na sociální síti, že se s ní nemůže spojit. V tu dobu se ještě spekulovalo, zda tragédie na vánočním trhu byla nehoda, nebo teroristický útok.

„Já jsem tomu ze začátku nevěnoval takovou pozornost, spíše jsem si říkal, že je doma a má vybitý telefon. Věděl jsem, že byla na tom vánočním trhu, ale říkal jsem si, že počkám do rána,“ vysvětlil manžel pro Českou televizi.

Ráno, když se mu s manželkou stále nedařilo spojit, kontaktoval policii a českou ambasádu. Tušil, že je zle. Když pak totožnost jeho ženy (po třech dnech) potvrdily testy DNA, sedl k počítači a zveřejnil identitu a jméno své ženy, první české oběti teroristického útoku v Evropě a třetí oběti z České republiky teroristů vůbec.

Tři dny nejistoty

Vše zveřejnil, aby si všichni uvědomili, že oběťmi teroristických činů nejsou anonymní, ale konkrétní lidé. „Po třech dnech nejistoty a ve velkém zármutku musím všem přátelům a příbuzným oznámit, že se moje manželka stala obětí pondělního teroristického útoku na vánoční trh v Berlíně,“ napsal v češtině, angličtině a němčině.

Rodině vyjádřili soustrast i premiér Bohuslav Sobotka a ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek. „Doufal jsem, že se český občan v Evropě nikdy nestane obětí teroristického útoku. Jsem zarmoucen, že se tak stalo nyní v důsledku tohoto odporného teroristického činu,“ řekl ministr Zaorálek.

Zaorálek oznámil, že v Berlíně zemřela Češka:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Klíšťata jsou po deštích agresivní. Navštívit přírodu bez ochrany je riziko

Ilustrační snímek

Klíšťata budou o víkendu podle předpovědi ČHMÚ velmi agresivní. Lidé by podle doporučení odborníků neměli minimálně do...

Akrobatický speciál a gripen: Šonka s Kardošem předvedli v Čáslavi unikátní show

Den otevřených dveří v Čáslavi

Otevřený den na 21. základně taktického letectva u Čáslavi vyvrcholil nikátní show. V ní se předvedl akrobatický...

Šichta silničářů začíná o hodinu a půl později, než by mohla. A kdy končí

Ilustrační snímek

Na českých dálnicích probíhají rekordní opravy. Jak taková práce dělníků vypadá? Redakce MF DNES nyní měsíc sledovala...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz