Nad Českem je radioaktivita z Japonska, zdraví neohrožuje

  15:10aktualizováno  15:39
Státní ústav radiační ochrany dnes na území České republiky naměřil zvýšenou radioaktivitu. Pochází z poničené jaderné elektrárny Fukušima v Japonsku. Podle Státního úřadu pro jadernou bezpečnost nemá naměřené množství žádný vliv na zdraví lidí.

V Japonsku testují na přítomnost radiace i obyvatele. | foto: AP

Podobné množství radiace naměřily úřady také ve Švédsku, Finsku, Polsku a Bulharsku. Slabá radiace dorazila přes Tichomoří a Severní Ameriku do Evropy už v úterý, kdy se objevila nad Islandem.

Co se skrývá ve vzduchu?

Detekována byla podle Státního úřadu pro jadernou bezpečnost stopová množství radionuklidů jódu (I 131) a césií (Cs 134, Cs137) řádově v mikro Bq (1 Bq je jednotkou aktivity radionuklidů) v kubickém metru vzduchu.

"Státní ústav pro jadernou bezpečnost opakovaně ujišťuje občany, že naměřené hodnoty nemají a nebudou mít jakýkoliv význam z hlediska vlivu na zdraví osob," uvedla pro iDNES.cz šéfka úřadu Dana Drábová.

Pro srovnání doplnila, že v době po Černobylské havárii byly tyto hodnoty měřené na území ČR zhruba desettisíckrát vyšší a ani ony nevedly k přímému ohrožení zdraví. "Nadále nedoporučujeme užít stabilní jód, není pro to žádný důvod. Měření budou nyní kontinuálně pokračovat," dodala Drábová.

Částice radionuklidů jódu a césií se do Česka dostaly pohybem vzdušných mas přes Atlantický oceán.

S poškozenou elektrárnou bojují v Japonsku už dva týdny

Od 11. března, kdy severovýchodní Japonsko zasáhlo mohutné zemětřesení a následné tsunami, se operátoři snaží v poškozené fukušimské elektrárně obnovit chlazení palivových tyčí. Nouzově se snaží je ochlazovat vodou, protože chladicí zařízení bylo při zemětřesení poškozeno a z reaktorů uniká radiace, byť zjevně zatím ne v dávkách bezprostředně ohrožujících zdraví obyvatel.

Japonský premiér Naoto Kan v pátek prohlásil, že situace ve Fukušimě je i nadále velmi vážná a nepředvídatelná. Pracovníci japonské jaderné bezpečnostní agentury se obávají, že na nádrži paliva třetího reaktoru může být prasklina.

Úřady kontrolují zboží z Japonska

Už týden čeští kontroloři prověřují potraviny, které se dovážejí z Japonska. Chtějí tak vyloučit, že by se na pulty obchodů dostaly kontaminované potraviny.

U každé zásilky úřady prověřují dokumentaci a odebírají vzorky. Podle Státní veterinární správy i Státní zemědělské a potravinářské inspekce úřady zatím neobjevily nic, co by lidem mohlo uškodit.

Evropská unie nařídila kontrolu zásilek z Japonska od 28. března.

Tím by se zvýšila pravděpodobnost vážnějšího znečištění životního prostředí, upozorňuje agentura AP. Stejná agentura ovšem o několik hodin později uvedla, že tomu nic nenasvědčuje. Radiace může prý unikat jinak.

Provozovatel elektrárny firma TEPCO v pátek oznámila, že do reaktorů 1 a 3 začala pumpovat sladkou vodu. Reaktor číslo 2 se jí dočká v nejbližší budoucnosti.

Tento proces umožní pracovníkům elektrárny omezit a časem zcela zastavit chlazení palivových tyčí mořskou vodou, kterou používají prakticky od začátku jaderné havárie. Jinou vodu totiž k dispozici po ničivém tsunami neměli, mořská voda ale reaktory nenávratně ničí.

Zdravotní rizika zasažení radiací

Zdravotní rizika zasažení radiací

Autor:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Havel po propuštění na svobodu slavil. Na večírek pozval i Dubčeka

Jaroslav Kučera: Václav Havel a Alexander Dubček ve chvíli, kdy Čs. televize...

17. května 1989 se neodehrálo jen setkání Husáka a Jakeše s rumunským diktátorem Nicolae Ceaušeskem na Pražském hradě....

První část dálnice na Slovácku má stavební povolení, práce začnou letos

Trasa plánované dálnice D55 v úseku Babice - Staré Město.

Silničáři získali stavební povolení na úsek dálnice D55 z Babic do Starého Města. Do tří let by po ní řidiči mohli...

Češi vybírají europoslance. Už volil prezident, premiér i všichni lídři stran

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš s manželkou volili v Průhonicích u...

Češi začali rozhodovat o tom, kdo je bude příštích pět let zastupovat v Evropském parlamentu. Volební místnosti se...

Najdete na iDNES.cz