Po mravenčích cestičkách aneb Jak se rodí nová tvář Událostí

  9:41aktualizováno  9:41
Zatímco reflektory ve studiu Událostí kolem osmé večer zhasínají, v podzemním patře zpravodajské budovy začíná druhá směna. Každou březnovou noc tam tým lidí secvičuje novou podobu zpravodajské relace kanálu ČT1.

Od dveří studia se zákazem vnášení mobilů a výstražným nápisem, že je nutné používat návleky a nevcházet ve špinavé obuvi, působí moderátorka Jolana Voldánová drobně a vzdáleně. Pluje v zeleném prostoru nového studia Událostí a v rukou třímá papíry s textem, jenž jí běží i na čtecím zařízení.

Fotogalerie

"Tak a teď dvojka a pak trojka, takzvaná bažina," zní pokyny. Říkají, se kterou kamerou má moderátorka komunikovat pohledem. Ve studiu jsou hned tři, stejně jako čtecí zařízení na texty pro moderátory. Další kamera visí na rameni minijeřábu a snímá celek. Třeba když si Voldánová předává slovo s kolegyní Marcelou Augustovou k reportáži o turisticky nebezpečných afrických státech.

Je pátek večer, krátce po 20. hodině. V podzemním virtuálním studiu, stejném jako pro Otázky Václava Moravce nebo publicistiku 168 hodin, odstartovala další noc zkoušení. Na místě je více než třicet lidí. Jen v režii, která je v úplně jiné místnosti než studio, se jich tísní čtrnáct. Další pozorují dění skrze improvizovaný velín, tedy srdce zpravodajské redakce.

I v samotném studiu je těsno: před plochou určenou moderátorům pracují kameramani i zvukař. Jen tak tak se mezi ně vmáčkne kamera iDNES.cz a objektiv fotografa. Z konkurenčních médií jsme jedinými novináři, které ČT do studia při natáčení pustila.

Česká televize testuje provoz nového newsroomu. Na snímku Jolana Voldánová....

Virtuální studio vyrostlo během několika týdnů na ploše o rozměru bezmála sto metrů čtverečních. Tvář Událostí radikálně mění po 13 letech. Tajemství moderních technologií je v něm ale sevřeno překvapivě obyčejnými pomocníky - hladkou plexisklovou podlahou a stěnami z dřevitých desek natřených běžnou, sytě zelenou barvou.

Televizní alchymie začíná ve chvíli, kdy se na zelenou plochu začne během cesty k divákovi rozlévat obraz, doteková obří obrazovka vychrlí heslovité údaje a statistiky a na protější obří obrazovce běží detaily aktuálního dění.

Kromě obrazovek studio rámují dva stupínky propojené lištou. Mezi nimi vede stezka moderátorů sestavená ze šesti značek označených písmeny A až E.

"Pohyb ve virtuálním studiu mi vůbec nevadí. Jsme jako mravenci faraoni, máme tam nadělané takové cestičky a po nich se pohybujeme. Kolegové v režii to mají podstatně složitější než my," řekla iDNES.cz v přestávce mezi natáčením moderátorka Marcela Augustová.

A tak zatímco divák sleduje reportáž, moderátorka či moderátor pluje po plexisklové šachovnici na E1 a E2. Pak už jen zazní od vzdáleného režiséra pokyn "dvacet ... deset" a krátce na to se rozsvítí červené světlo. To aby nikdo nebyl na pochybách, že po posledních 20 sekundách reportáže jde moderátorka do živého vysílání. Tedy zatím vlastně jen jako. Vysílání nových Událostí ještě pár dnů neopustí budovu na pražských Kavčích horách.

Česká televize testuje provoz nového newsroomu. Na snímku Marcela Augustová....

Virtuální vymoženost nyní prochází zatěžkávací zkouškou, aby se předešlo byť i sebemenším chybám. "Zkoušíme už třetí týden a stalo se nám tady například to, že nám přestala jít technika i plazmové obrazovky. Pak je ta prezentace poněkud chudší," popisuje šéfredaktor Petr Mrzena a dodává, že proti výpadkům má televize hned několikeré jištění. To proto, aby lidé neviděli moderátora jen v zeleném akváriu, které může studio se zaoblenými rohy připomínat.

Když jde všechno svižně, končí zkoušení hodinu před půlnocí, kdy i elegantní dámy poprvé zívnou a zívání se přenese také za kameru. Za tři noční hodiny se Události i se sportovními Brankami, body, vteřinami protočí dvakrát.

Diváckou premiéru si Události v nové podobě odbudou v neděli 1. dubna, kdy je uvede právě Marcela Augustová. "Člověk má vždycky lechtání v břiše a kdyby ho ztratil, už to bude macha a to je nevyšší čas skončit," míní Augustová.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Rakovina ji připravila o nohu, teď se Pechová pokouší přeplavat La Manche

Plavkyně Markéta Pechová se snaží zdolat kanál La Manche (25. srpna 2019)

Plavkyně Markéta Pechová přišla o nohu, když jí bylo dvanáct let. Lékaři jí museli končetinu amputovat ve stehně kvůli...

Tajná mapa hub: rostou a bude to lepší. Sledujte, kde pršelo, radí mykologové

Pokud houbaříte, hřiby či křemenáče určitě milujete. Ale vyznáte se v nich?

Rostou? Pro národ houbařů klíčová otázka. Odpověď zní ano. Zatím však stále ještě dost nahodile. Někde lidé tahají z...

Do konce prázdnin bude teplo, mírně se ochladí až na začátku září

Tropické teploty přilákaly lidi ke koupání na jezu v Jizeře v Přepeři u...

Podle dlouhodobé předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu bude konec srpna teplý. Průměrná teplota v příštím...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz