Nabídka od prezidenta vás nenechá klidným, říká nový hradní mluvčí

Exkluzivně   11:47aktualizováno  11:47
Výhled ze Strakovy akademie na Hrad vymění za výhled z Hradu. Radim Ochvat, od června nový tiskový mluvčí prezidenta republiky, přechází od Mirka Topolánka k Václavu Klausovi. Rozhodoval jsem se čistě profesionálně, vysvětluje "přestup" člověk, který zná Topolánka přes deset let.

Pan prezident bude vyžadovat profesionální práci, jsem na ni připraven, říká Radim Ochvat. | foto: ČTK

Poradce premiéra Mirka Topolánka odchází po třech letech z vládního prostředí přímo na Hrad. Prezident Václav Klaus si jej vybral jako nového tiskového mluvčího. Nahradí Petra Hájka, který povýší na vicekancléře, zástupce Jiřího Weigla. - čtěte Klaus má nového mluvčího

"Jdu do toho s očekáváním a nabídky si velmi cením," řekl iDNES.cz Ochvat, který se ale netají s tím, že Topolánka neopouští s lehkým srdcem. S premiérem ho pojí přátelství, byť je mezi oběma muži generační rozdíl.

S Topolánkem se zná už od doby, kdy nynější premiér pod heslem "Svěží vánek Topolánek" zaútočil na Senát a stal se členem horní komory. Od jeho zvolení do čela ODS pro něj Ochvat pracoval jako tiskový tajemník, pomáhal mu i ve volební kampani v roce 2006.

Nyní už třetím rokem působí jako jeho poradce ve vládě, ve "Strakovce" má na starosti programovou kancelář. Zároveň od roku 2005 podnikal v reklamní branži, provozování živnosti přerušil letos k 1. květnu.

Topolánka si stále váží a mluví o něm obdivně. "Na rozdíl od některých lidí si jsem naprosto jist, že má obrovské charizma," říká Ochvat. Premiér je podle něj vizionář a lídr s energií na rozdávání.

Jeho nový šéf však bude neméně náročný. "Jsem ale zvyklý tvrdě pracovat, takže jsem připraven," tvrdí Ochvat.


. uvažoval Jsem, zda od mirka dokážu odejít

Bude prezident Václav Klaus náročnějším šéfem, než je Mirek Topolánek? Nebo naopak v nové funkci budete moci spíše zvolnit?
O zvolnění nemůže být řeč. Pan prezident bude zcela jistě vyžadovat profesionální práci a časovou flexibilitu. Jsem ale zvyklý tvrdě pracovat, takže jsem připraven.


V hradním týmu panuje velké pracovní tempo. Neobáváte se toho, že byste po čase odešel jako Tomáš Klvaňa, kterému funkce tiskového mluvčího "nesedla"?
To, že někde panuje velké pracovní tempo, je přece v pořádku. V životě jsem se obával pár věcí, ale rozhodně se v tuto chvíli nezabývám tím, že bych po čase odešel, když tato práce teprve začíná. V každém případě nechci hodnotit odchod Tomáše Klvani, je to rozhodnutí každého z nás, naše zodpovědnost.


Vztahy Václava Klause a Mirka Topolánka jsou mírně řečeno korektní. Není zvláštní, že člověk tak blízký Mirku Topolánkovi bude najednou pracovat pro Václava Klause?
Rozhodoval jsem se čistě profesionálně. Když dostane třicetiletý člověk nabídku od prezidenta, aby se stal jeho mluvčím a zároveň ředitelem tiskového oddělení, nenechá vás to klidným. Jdu do toho s očekáváním a této nabídky si velmi cením. Samozřejmě jsem uvažoval o všech možných souvislostech, zejména o tom, jestli dokážu odejít od nové práce na vládní a premiérské komunikaci, a navíc od člověka, jakým je Mirek.

Vybírá si prezident tiskového mluvčího podle míry názorové shody? Odstupující tiskový mluvčí Petr Hájek podepsal například petici proti Lisabonské smlouvě. Podepsal byste ji i vy?
Jdu na Pražský hrad řídit tiskový odbor, pracovat s médii a snažit se o to, být platným týmovým členem, který má na věci svůj názor. Ten ale souvisí spíše s obsahem a formou komunikace. Nemyslím si, že v principu musí mít všichni stejný názor, důležité je věci pochopit a případně se snažit hledat v týmu vhodná řešení. Do podepisování petic se nehrnu, alespoň zatím.

Co byste po deseti letech známosti a spolupráce s Mirkem Topolánkem o něm chtěl říci? Jaké jsou jeho silné stránky a jaké naopak ty slabé?
Víte, já jsem si na rozdíl od některých lidí naprosto jist, že Mirek Topolánek má obrovské charizma. Myslím, že už na to po volbách v roce 2006 přišli i ti největší pochybovači. Je to lídr, vizionář, má energii na rozdávání a pro politika velmi potřebnou vlastnost analyzovat a vyhodnocovat nové podněty. Za slabší stránku mohou někteří označit přílišnou otevřenost, kterou já ale pokládám za jeho absolutně největší lidské plus. Za možnost pro něho pracovat jsem upřímně vděčný.

Co říkáte na tvrzení deníku Právo, podle kterého vás z úřadu vlády "vystrnadil" Marek Dalík?
Těchto spekulací jsem poslední týden četl více. Spekulace ale do médií nepatří, a proto na ně nehodlám přistoupit. Každopádně tato úvaha mi připadá opravdu dosti absurdní.

Proč tak dlouho trvalo, než Hrad oznámil onu změnu, o které se mluvilo v médiích už týdny dopředu, ale Hrad ji popíral?

To není tak úplně otázka na mou adresu. Mně se ale celý proces nabídky a následného zveřejnění zdá správný. Děkuji za rozhovor.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Babiš plánuje pumpovat peníze do vědy. Technika má být povinný předmět

Premiér Andrej Babiš v Lichtenštejnském paláci představil Inovační strategii...

Začínáme světu sdělovat, že jsme země pro budoucnost, prohlásil premiér Andrej Babiš v pondělí při prezentaci Inovační...

V Česku opět padaly teplotní rekordy. V Neumětelích naměřili 17,3 stupně

V minulých letech vyráželi sportuchtiví Pražané do zasněžených ulic na běžkách....

Rekordní teploty pro 17. únor v neděli zaznamenalo 77 z celkových 151 stanic, které měří alespoň 30 let. Další dvě...

VIDEA TÝDNE: Pokousaná modelka, identická dvojčata a šokovaní záchranáři

K modelce se při focení na pláži rozběhlo prase a kouslo ji do zadku

Nejsledovanější videa tohoto týdne jsou z celého světa. Diváky iDNES.tv zaujala nešťastná modelka, naprosto identická...

Najdete na iDNES.cz