Na Zlínsku to v nemocnicích vře. Šéfové odborů nesmí do práce, kolegové je nepodpořili

  8:10aktualizováno  8:10
Situace v nemocnicích na Zlínsku se přiostřila. Šéfové odborů z nemocnice v Uherském Hradišti nesmějí do práce, ale ve Zlíně lékaři výpovědi stahují. Někteří je kvůli tomu vyzývají ke kolegialitě s Uherským Hradištěm.

Ředitel nemocnice v Uherském Hradišti Antonín Karásek. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Ještě minulý týden lékaři v kraji naznačovali, že výpovědi, které hromadně podali z nemocnic, stáhnout nemusejí. Chtěli tak podpořit svých 45 kolegů z Uherského Hradiště, které odmítá ředitel špitálu Antonín Karásek vzít automaticky zpátky.

Jenže včera obrátili. A výpovědi vzali zpět. "Jde o celkem 120 lékařů," potvrdila mluvčí zlínské nemocnice Karla Havlíková.

Jak šel čas

11. února
Vedení Zlínského kraje poprvé představilo krizový scénář, podle kterého budou fungovat nemocnice, pokud lékaři odejdou. Do té doby hejtman mlčel.

16. února
Odboráři se na celostátní schůzi dohodli, že kývnou na návrh ministra Hegera, který počítá se dvěma miliardami korun na platy.

21. února
Lékaři ve Zlíně jako první v kraji stahují výpovědi, neodchází ani jediný. Šéfové odborů v Hradišti Vysloužil a Uhýrek už nesmějí chodit do práce.

Lékaři tak prakticky hodili přes palubu kolegy z Uherského Hradiště, kteří tou dobou věřili, že mají silnou podporu nejen v kraji.

"Solidarita je dohodnutá na krajské úrovni a přidat se chtějí i další kraje," tvrdil místopředseda odborů v Hradišti Jan Uhýrek.

Jeho slova později potvrdil i hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek. "Lékaři z Vysočiny chtějí kolegy v Hradišti podpořit. Musíme si ujasnit, jakou formu zvolí," řekl Běhounek.

Solidarita je dobrovolná

Šéf hradišťských lékařských odborů Petr Vysloužil komentoval rozhodnutí zlínských lékařů stručně. "Solidarita je věc dobrovolná," řekl, když ho MF DNES o dění ve Zlíně informovala. "Ale ještě dopoledne mi doktorka Henčlová (šéfka odborů ve Zlíně - pozn. red.) tvrdila, že dohoda o podpoře platí. Žádné další informace od nich ale nemám," dodal Vysloužil.

Ve hře ještě zůstává možnost, že lékaři ve Zlíně nepodepíší s vedením nemocnice dohody o přesčasech a odmítnou tak sloužit na odděleních nad rámec zákoníku práce. I to by byla forma podpory uherskohradišťských lékařů. "O přesčasových dohodách nebyla na včerejší schůzce odborářů řeč," řekl jeden z lékařů zlínské nemocnice, který nechtěl být jmenován.

Odboráři nesmějí na pracoviště

Situace se během dne dramaticky změnila také v nejsledovanějším zdravotnickém ústavu v kraji, v nemocnici v Uherském Hradišti. Dva nejvyšší představitelé tamních lékařských odborů tam nesmějí na pracoviště.

Vysloužil a Uhýrek včera přišli do práce, převzali lejstro s oficiálním oznámením o takzvané překážce v práci a šli zase domů.

"Když jsem se ptal proč, nikdo mi nedokázal odpovědět," řekl Vysloužil. "Píše se tam, že z důvodu překážky v práci ze strany zaměstnavatele nám nebude přidělována práce a bude nám vyplácena náhrada mzdy," citoval z oficiálního dokumentu. Ředitel nemocnice Antonín Karásek včera konkrétnější nebyl. To, že jsou oba lékaři doma, ale pro MF DNES potvrdil. O tom, jak se k celé situaci postaví lékaři ve Vsetíně a v Kroměříži, se rozhodne dnes.

Dnes se rozhodne v Kroměříži a ve Vsetíně

Kroměřížský odborář Richard Kreml byl rozhodnutím lékařů ve Zlíně překvapený. "Jednat budeme v úterý a naši podporu kolegové v Hradišti mají," řekl.

"Od ředitele Karáska je to snaha o politické zviditelnění se a tamní lékaři by byli blázni, kdyby na to přistoupili. Během tří měsíců zkušební lhůty by je mohl kdykoliv propustit," uvedl Kreml.

Jasno dnes bude i ve Vsetíně, kde v průběhu ledna a února šest lékařů výpověď stáhlo. Aktuálně hrozí odchodem 31 lidí. "Zatím se připravujeme na to, že je stáhneme. Tak, jak jsme je hromadně podali, tak je také vrátíme. Musíme se ale dohodnout, jakým způsobem podpoříme lékaře z Uherskohradišťské nemocnice," řekl vsetínský lékař Petr Šindler.

Jak se mají zachovat lékaři ze zlínské nemocnice?

celkem hlasů: 2583

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 15. března 2011. Anketa je uzavřena.

Stáhnout výpovědi 1615
Výpovědi stáhnout až po vyřešení Uherského Hradiště 583
Těžko radit, nevím 385

Další vývoj situace v Hradišti má podle odborářů v rukou ředitel Antonín Karásek. Ten ale nemění názor a tvrdí stále totéž: výpovědi stáhnout nelze, lékaři musejí znovu podat žádost o zaměstnání. Nemocnice pak přijme jen ty, které bude potřebovat.

"Za některé lékaře už mám náhradu. Po 1. březnu budeme nejpozději do 14 dnů fungovat v normálním režimu. Nový tým potřebuje trochu času," ujasnil Karásek.

Podle odborářů vážně hrozí, že z 45 lékařů, kteří dali výpověď z Uherskohradišťské nemocnice, se bude chtít vrátit jen minimum. Nebo nikdo. "Pokud vím, za těchto podmínek a pod tímto ředitelem pracovat nechtějí," řekl Uhýrek. "Jakmile podali výpověď, přestal jsem s nimi počítat," reagoval Karásek.

Lékaři, kteří už dříve chtěli hlavu ředitele Karáska, nyní připouštějí, že toho těžko dosáhnou. "Nemáme páky na to, abychom dosáhli jeho odvolání," přiznal Vysloužil.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Dress code ve vedru tolik neplatí, šortky už mohou obléknout i v bankách

ilustrační snímek

Hlavně pohodlí. Už ani velké firmy nebo banky v Česku nelpí ve vedru na kravatě, povoleny jsou leckde i šortky. Ženy...

Dálnice D1 bude v noci několikrát stát, kvůli stavbě mostu u Humpolce

Dálnice D1. Ilustrační foto

Provoz na dálnici D1 mezi Humpolcem a Větným Jeníkovem se od dnešní 22. hodiny do úterní 6. hodiny ranní několikrát...

Operace Olovo: Buzkovou chtěli poradci Zemana zdiskreditovat i skrz dceru

Mezi Petrou Buzkovou a Milošem Zemanem to jiskřilo. Místopředsedkyně ČSSD...

V roce 2000 sepsal jeden z poradců tehdejšího premiéra Miloše Zemana plán na diskreditaci místopředsedkyně ČSSD Petry...

Najdete na iDNES.cz