Na výlet do vesmíru chce pětadvacet Čechů

  4:01aktualizováno  4:01
Komerční turistické lety do vesmíru se ve světě sotva začínají nabízet, a už o ně projevilo zájem 25 Čechů. Několik minut v kosmu by mělo stát zhruba 200 tisíc dolarů (3,3 milionu korun). Se zájemci z Česka i z dalších států teď jedná americká společnost Virgin Galactic, kterou v Česku zastupuje cestovní kancelář Typ Agency.

. INFOGRAFIKA

jak probíhá vesmírný let SpaceShipTwo

Turisté by mohli poprvé odstartovat už zhruba za rok z operačního střediska Spaceport America v Novém Mexiku. Češi, kteří mají o výlet zájem, si podle Romana Jonaše z Typ Agency přejí zatím zůstat v anonymitě. "Ale nejde o žádné multimilionáře," říká.

Virgin Galactic . foto: virgingalactic.com
. Spusť video

Lety do vesmíru s Virgin Galactic

Zájemce charakterizuje jako fandy letectví, kteří si mohou dovolit utratit několik milionů za splnění svého snu. V ceně letu je i speciální trénink se zdravotní prohlídkou.

Prototyp mateřské lodi s raketoplánem pro šest lidí by měl vzlétnout ještě letos. Lety by se pak měly pravidelně opakovat. Zástupci firmy Virgin Galactic předpokládají, že časem by se mohlo s turisty startovat dvakrát denně.

Ředitel České kosmické agentury Jan Kolář to považuje za správný krok, při kterém se vesmír otevírá lidem i dalšímu rozvoji vědy. S komerčními lety i pro Čechy se počítá už od konce roku 2009.

Projekt americké společnosti Virgin Galactic právě finišuje. Pokud půjdou práce dobře, Galactic dokončí ještě letos speciální cestovní raketoplán SpaceShipTwo i s mateřskou nosnou lodí, která ho vynese do patnáctikilometrové výše.

. INFOGRAFIKA

Technická specifikace vesmírné lodi pro turisty

Tam raketoplán zažehne motory a vyrazí – postupně až trojnásobnou rychlostí zvuku – do vesmíru. "Už v této fázi půjde o mimořádně adrenalinový a emotivní zážitek," říká Hanuš Němeček, který v USA prošel výcvikem pro lety do kosmu a pracuje pro firmu Typ Agency.

Termín letu: listopad 2010
Reportéři MF DNES se zkusmo přihlásili do pořadníku zájemců o lety a byli zapsáni pod čísly 251 a 252. Šéf Typ Agency Roman Jonáš vytahuje kalkulačku a předběžně stanovuje termín letu: listopad 2010.

Cena letu je alespoň na začátku dvě stě tisíc dolarů (3 366 000 korun). Za to si movití pasažéři užijí zhruba pěti minut v beztížném stavu. Postupně by se částka měla snížit až na polovinu, či dokonce ještě víc. Celková dobu letu se s klouzavým přistáním protáhne na tři hodiny. V kterémkoliv okamžiku si pasažéři mohou užívat výhled velkými okny.

Hlavní je bezpečnost
MF DNES oslovila několik známých českých milionářů, nikdo z nich se na vesmírný výlet nechystá. "Nelákalo by mě to, ani kdyby to stálo pět korun. Létání do kosmu bych nechal profesionálům. Je to větší snobárna než si koupit zlatý Rolls-Royce," řekl například podnikatel Peter Kovarčík.

. FOTOGALERIE

Galactic plánuje minimálně pět šestimístných raketoplánů (dva piloti, čtyři pasažéři) s dvěma mateřskými loděmi. V prvním roce startů hodlá firma vynést do vesmíru pět set pasažérů, v prvních deseti letech padesát tisíc.

Prioritou vesmírné turistiky je bezpečnost. I proto Galactic na dokončování raketoplánu spolupracuje s americkou kosmickou agenturou NASA. Naději na nezapomenutelný zážitek mají jen zdraví lidé. Při testech se američtí lékaři zaměřují hlavně na krevní tlak a oběhový systém.

Pelčák: Letěl bych okamžitě
Náhradník českého kosmonauta Vladimíra Remka Oldřich Pelčák plány Virgin Galactic pozorně sleduje. "Kdybych byl mladší a měl peníze, letěl bych okamžitě. Let SpaceShipTwo se pohybuje na hranici letectví a kosmonautiky. To, že se budou moci do kosmu podívat už i turisté, je ohromná věc."

Dali byste tři miliony korun za tříhodinový výlet do vesmíru?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 17. dubna 2008. Anketa je uzavřena.

NE 5472

ANO 3190


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Uniknout pokutě? V Praze stačí neplatit, úředníci totiž nestíhají

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Pražským řidičům projde daleko více přestupků bez postihu, než je tomu jinde. Alespoň si to myslí ministerstvo dopravy,...

VIDEA TÝDNE: Pokousaná modelka, identická dvojčata a šokovaní záchranáři

K modelce se při focení na pláži rozběhlo prase a kouslo ji do zadku

Nejsledovanější videa tohoto týdne jsou z celého světa. Diváky iDNES.tv zaujala nešťastná modelka, naprosto identická...

Kvůli chemii v zemědělství z české krajiny mizí některé druhy ptáků

VYLETÍ PTÁČEK. Afghánec drží v ruce skřivana a nabízí ho k prodeji na ptačím...

Z Česka mizí ve velkém luční i polní ptáci. Může za to hlavně chemie v zemědělství. Obrovské zemědělské lány dnes již...

Najdete na iDNES.cz