Na Vlachovce se už dávno nikdo neschází. Teď slavná hospoda končí

  20:38aktualizováno  20:38
Kdysi slavná libeňská hospoda Na Vlachovce v Praze 8 má na kahánku. O známý lokál, který kdysi proslavil televizní pořad o dechovce, není mezi lidmi zájem a teď došla trpělivost i místnímu patriotovi Miloslavu Šimkovi, který ji poslední čtyři roky provozoval.

Pražská restaurace Na Vlachovce | foto: Stanislav PeškaČTK

"Už to prostě dál nešlo. Hospoda stojí na špatném místě a od osmdesátých let se do ní neinvestovala ani koruna," vysvětluje mezi zvednutými židlemi na stolech. Majitelka Marie Chvojová se sice nechce vzdát, ale čeká ji těžký úkol - nalákat lidi. A to se už dlouho nepovedlo.

Vlachovka skomírá od konce 90. let, kdy skončily známé televizní přenosy, a je střídavě zavřená. Svým zaměřením, postaveným na klasické české kuchyni, melodiích prvorepublikových heligonkářů či typických rytmech dechovky, jednoduše neobstála v uspěchané době a stále se rozrůstající konkurenci.

Na Pepíka Zímu si lidé vzali víno z domova, aby ušetřili

Když restauraci Šimek přebíral, chtěl navázat na slavnou historii a pozval největší osobnost české dechovky Josefa Zímu. Nejenže na akci prodělal, ale číšníci nacházeli pod stoly vypité lahve od vína, které si sem lidé vzali z domova.

"Obecně lidé přestávají do hospod chodit. Dnes mají více možností, jak trávit čas, anebo raději v klidu sedí doma s pivem lahvovým," říká Šimek. A postavit restauraci na pár štamgastech nejde, i kdyby tu každý vypil hektolitry piva.

Vlachovka lákala také svým budějovickým pivem. Svého času se říkalo, že právě tady se točí to nejlepší v celé Praze. Ale koho přivábí dobře vychlazená dvanáctka do hospody, která je stranou veškerého dění. Blízko ní nelze zaparkovat, a pokud v Zenklově ulici, ve které Vlachovka od roku 1928 stojí, někdo byť jen zpomalí, stane se záhy terčem netrpělivého troubení řidičů za vámi.

Ani městská doprava hospodě příliš nepomáhá. Stojí totiž přesně mezi dvěma tramvajovými zastávkami, a ačkoliv to je jen pár minut chůze, potenciálního návštěvníka vcucne cestou konkurence, která je zastávkám blíž.

Na Vlachovce se kdysi dalo i bydlet. V sudech

Restaurace Na Vlachovce ale nebyl jen lokál s velkým tanečním sálem. Vzadu na hospodu navazoval "podivný" kemp, kde mohli lidé přes léto bydlet v chatkách v podobě pivních sudů. Dnes je zahrada zarostlá plevelem a třicet sudů pozvolna chátrá.

"Bývalo tu narváno. V létě přijížděly autobusy a lidé tu normálně trávili dovolenou," vzpomíná provozní Šimek. Kdysi slavné hospodě určil smutný osud nedostatek peněz. "Někdy tady ubytuji kamarády, ale za peníze to dělat nemůžu. Zázemí už neplní žádné hygienické normy," vysvětluje hospodský, kterého jinak živí podnik v Bílé labuti.

Při otázce, zda si myslí, že se ještě někdy Vlachovka zvedne, dlouze přemýšlí. "Stálo by to hromadu peněz, muselo by se vymyslet netradiční lákadlo a hlavně to chce razantní manažerský přístup. Jinak to nemá smysl," říká potom.

Vše teď záleží na majitelce Marii Chvojové z rodu kobyliského starosty, který hospodu kdysi založil. Té je však téměř 90 let. A tak se zdá, že je osud Vlachovky nadobro zpečetěn.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Nemocnice si kvůli rekondičnímu pobytu „šťouchla“ do Zemana, Ovčáček se zlobí

Nařčení z neetického chování, kterým by se měl zabývat ministr zdravotnictví, si od mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Chceme odstoupení rektora Zimy, žádají po smlouvě s Home Creditem akademici

Po podpisu smlouvy o partnerství s firmou Home Credit vyzývají k odstoupení rektora akademici a tři členové vědecké...

Chybí nenahraditelný lék na cukrovku. Dodávky se obnoví koncem měsíce

Nenahraditelný lék na cukrovku Glucophage XR zažívá na českém trhu další výpadek. Problém je podle Státního ústavu...

Soud potvrdil zproštění v kauze kolem smluv ministerstva vnitra a Fujitsu

Šest lidí, obžalovaných v souvislosti se smlouvami ministerstva vnitra a firmou Fujitsu Technology, nespáchalo trestný...

Ústavní soud se podruhé zastal muže, kterého exekutor připravil o byt

Ústavní soud se podruhé zastal muže, který kvůli nevelké pohledávce přišel o družstevní byt. Už před pěti lety ÚS...

Najdete na iDNES.cz