Na technoparty u Kopidlna bylo na 40 tisíc lidí

  11:47aktualizováno  11:47
Ledkov - Na největší letošní českou technoparty CzechTek do Ledkova u Kopidlna se nakonec sjelo téměř čtyřicet tisíc lidí. Účastníci akce, která trvá od pátku, se budou rozjíždět během neděle a pondělí. Starostka Kopidlna Hana Slavíková je zhrozena z nepořádku, který v místě panuje.

Techno, které dunělo krajem až do rána, se ale začíná zajídat místním. "Když začnou, duní nám tabulky v oknech, nedá se spát, koukat na televizi, vyjít na dvorek. Je to k zbláznění. Povalují se všude kolem, autem se málem nedá projekt a policajti s tím nic nedělají," komentoval party starší muž z Ledkova.  Přesto se noc obešla bez větších problémů a incidentů.

Během páteční noci a sobotního dopoledne se do improvizovaného areálu u Ledkova sjelo na 10. ročník technofestivalu 15 až 20 tisíc vyznavačů této hudby. "V sobotu večer a v noci se jejich počet zhruba zdvojnásobil," řekla ČTK starostka Kopidlna Hana Slavíková.

Síla technoparty zřejmě začne slábnout dnes. Zatím se z tábořiště trousí jen skupinky jejích účastníků, masivní odjezd očekávají policisté během nedělního odpoledne a v pondělí. Místní se obávají nepořádku, který po nich zůstane. "V pondělí přijdou pořadatelé na radnici a budeme řešit otázku úklidu. Toho se děsím. Když jsem areál včera procházela a viděla to, mám z toho obavy. Oni slibují, že to uklidí," dodala starostka.

Z poklidné vesnice okresní město
Osada Ledkov s pouhými devatenácti stálými obyvateli se začala nedobrovolně proměňovat v hlučné okresní město poté, co na louky za vsí začala přijíždět auta s aparaturami a stovkami účastníků nepovolené technoparty CzechTek 2003.

Soukromý zemědělec Jiří Antoš z nedalekého Kopidlna tvrdí, že do poslední chvíle netušil, co se na loukách, které pronajal dvěma mladíkům, bude dít. "Kdybych věděl, co tam skutečně chtějí pořádat, nikdy bych jim pozemky nepronajal. Prostě mě podfoukli," tvrdí Antoš. - čtěte rozhovor Zemědělec: Pořadatelé Czechteku mě podfoukli

Organizátory od pořádání akce, kterou podle odhadů může navštívit až patnáct tisíc mladých lidí z celé Evropy, neodradil ani nesouhlas radnice v nedalekém Kopidlně, jíž pozemky u Ledkova patří.

"Bydlím přímo u silnice do Ledkova a celou noc jsem nespala. Pod okny mi projížděla auta s technikou a dalším vybavením. Připomínalo to vojenský přesun," postěžovala si v pátek dopoledne starostka Kopidlna Hana Slavíková.

Na malebné louky obklopené lesy, ze kterých podle myslivců už hluk vyhnal všechnu zvěř, po celý den najížděly desítky automobilů a karavanů a českými, německými, britskými i francouzskými značkami. Cizinci tvořili většinu prvních návštěvníků.

"Odhadujeme, že v této chvíli do Ledkova dorazily tisíce lidí," uvedla v pátek odpoledne Dagmar Janošková z Okresního ředitelství policie v Jičíně. Mezi stany v té chvíli už vyčnívaly ostrůvky s hradbami zvukové aparatury otřásající se monotónním dusavým rytmem techna.

"Byli jsme na všech minulých technoparty, tak ani tady nemůžeme chybět. Bydlíme kousek odtud, tak nebyl problém se o akci dozvědět," shodla  se osádka staré škodovky přijíždějící po jediné přístupové cestě lemované desítkami chemických záchodů.

Přestože radnice v Kopidlně s pořádáním technoparty nesouhlasí a smlouvu mezi organizátory a nájmcem městských pozemků pokládá za neplatnou, nemůže údajně vůbec nic dělat.

"Společnost Primano, která akci zřejmě pořádá, nám ve středu oznámila, že má pozemky pronajaté až do příští neděle a po celou dobu na ně nesmí nikdo vstoupit bez jejího svolení. Museli bychom se bránit protřednictvím soudu a na to není čas," konstatovala starostka.

Proto se radnice v dvoutisícovém Kopidlně rozhodla věnovat veškeré úsilí minimalizaci případných následků akce a právní problémy řešit až po jejím skončení.

"Spolupracujeme s hygieniky, s hasiči i s policií. Obyvatelům jsme prostřednictvím letáků i hlášení místního rozhlasu doporučili, aby se Ledkovu raději vyhýbali," informovala Slavíková, která počítá s tím, že se půjde na technoparty osobně podívat. "Pozvání od pořadatelů mám. Chci vědět, co se tam bude dít."

Služby na technoparty si už rozdělili i místní hasiči. "Do Ledkova nastoupíme dnes v šest hodin večer a hlídky se tam budou nepřetržitě střídat až do neděle," potvrdil zástupce velitele místních dobrovolných hasičů Václav Konůpek.

Po silnici od Kopidlna včera téměř nepřetržitě projížděla i auta s policisty, kteří dohlíželi na plynulost provozu a na několika stanovištích namátkově kontrolovali přijíždějící řidiče i technický stav jejich vozů.

"Uvnitř areálu zasáhneme pouze v případě, když nás někdo upozorní, že by tam mohl být páchán nějaký trestný čin nebo přestupek," konstatovala Janošková. Počet policistů dohlížejících na pořádek v okolí Kopidlna odmítla upřesnit.

Technoparty CzechTek 2003.

Na největší letošní českou technoparty CzechTek se do Ledkova u Kopidlna sjelo téměř čtyřicet tisíc lidí. (27. července 2003)

Na největší letošní českou technoparty CzechTek se do Ledkova u Kopidlna sjelo téměř čtyřicet tisíc lidí. (27. července 2003)

Na největší letošní českou technoparty CzechTek se do Ledkova u Kopidlna sjelo téměř čtyřicet tisíc lidí. (27. července 2003)

Na největší letošní českou technoparty CzechTek se do Ledkova u Kopidlna sjelo téměř čtyřicet tisíc lidí. (27. července 2003)

Na největší letošní českou technoparty CzechTek se do Ledkova u Kopidlna sjelo téměř čtyřicet tisíc lidí. (27. července 2003)

Na největší letošní českou technoparty CzechTek se do Ledkova u Kopidlna sjelo téměř čtyřicet tisíc lidí. (27. července 2003)

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Další z rubriky

D1 omezují další opravy. Kromě odstraňování svodidel selhala kanalizace

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo 23. února 2019 v poledních hodinách...

Musela se opravit ucpaná kanalizace na 98. kilometru na Vysočině. Avšak jen provizorně. I tak levý jízdní pruh na Prahu...

Mosty u pražského metra Vltavská procházejí zkouškou, doprava je omezená

Na most v pražské Bubenské ulici u metra Vltavská se vrátila auta do 3,5 tuny. ...

Obyvatelé hlavního města musí tuto sobotu a neděli počítat s omezením dopravy kolem stanice metra Vltavská v Praze 7....

Jeden díl Čtyřlístku nám zabavili policajti. Kvůli srpnu 1968, vypráví Němeček

Autor Čtyřlístku, výtvarník Jaroslav Němeček.

Výtvarník Jaroslav Němeček oslavil ve středu 75. narozeniny. „Teď hledám někoho, kdo by přišel s tím, že umí malovat...

Najdete na iDNES.cz