Sobota 24. října 2020, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. října 2020 Nina

Diskuse k článku

Byl rabi Löw muslim? Kdy porodí vlčice? Studenti maturovali z češtiny

Na středních školách odstartovala písemná část maturit, které mají po čtrnácti letech příprav svou premiéru. Tisíce studentů po celé republice začaly psát test z českého jazyka v lehčí verzi, poté se pustily do slohové práce. Ministr Dobeš už má výsledky z ústních zkoušek.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Káťa313

Není to fér

Na internet dali mnohem jednodušší generálky jak z češtiny, tak z matiky, kde bylo méně otázek, než bylo na maturitách. Sama jsem si generálky zkoušela, zvládla jsem je v pohodě, ale na maturitách jsem to prostě nestihla ani dopsat. A proč dali na net lehčí generálky? Aby si je lidé mohli vyzkoušet a pak se divit, proč si studenti stěžují.

0/0
2.6.2011 16:10

rytíři co říkají NI

Co se to stalo?

Když jsem maturoval já, tak to ještě nebyla legrace, aby to udělal i naprostý hlupák.

0/0
2.6.2011 11:03

Zálohovaný obal 10

Re: Co se to stalo?

Cílem je,aby byl celý národ středoškolsky vzdělaný a to hlavně ti na jeho okraji.Pak už se bude vzdělání jenom kupovat.Bude-li ho někdo vůbec potřebovat.

0/0
2.6.2011 11:44

Harry Potter

Re: Co se to stalo?

počkejte si na konečný počet neúspěšných, reálné odhady jsou kolem 30% a pesimistické dokonce, že maturitu neudělalo 50%, takže každý hlupák maturitu určitě mít nebude....at je ta podoba dobrá či špatná, letos bude v porovnání s loňským rokem daleko větší úmrtnost...

0/0
3.6.2011 10:46

georgesco

ach Bože!

Tolik promrhanejch peněz času a energie a vyleze z toho taková hovadina!!! Manévry jak při při cvičení armád, jen se divím, že to neeskortovaly ozbrojený stráže, trapárna na entou ... Pak se divíme, že ve školství nejsou peníze. Stačí se rozhlédnout a nedivme se!

0/0
2.6.2011 9:42

slavka1

Rabín

Tak po nápovědě, že ten pán vymyslel Golema, můj šestiletý syn, který půjde po prázdninách do školy, vyvodil, že nemohl být muslim a tudíž byl žid.

0/0
2.6.2011 8:26

nick555

Kdy porodí vlčice byla primitivní matematika

Co se týče příkladu kdy porodí vlčice, pražští gymnazisté jsou vedle jak ta jedle. Příklad vůbec nezkoumal znalosti období páření vlčice - vše se mělo vypočítat z údajů pochopených z výchozího textu. Šlo o úlohu na porozumění textu. Toto jsou prosím studenti gymnázia?? Vypadá to spíš jako anketa ze zvláštní školy...

0/0
1.6.2011 18:58

listicka64

Re: Kdy porodí vlčice byla primitivní matematika

Podle té citace mi přišlo, že pochopili, co se po nich chtějí, pouze jim to nepřišlo jako úloha z českého jazyka, ale právě třeba primitivní otázka z matematiky.

0/0
1.6.2011 21:25

LUCKA.KOBRA

Re: Kdy porodí vlčice byla primitivní matematika

primitivní matematika v testu z českého jazyka

0/0
9.6.2011 14:51

..Kamenožrout..

..

Takto začína debilizace národa..

0/0
1.6.2011 16:11

612

ona to zas taková srandička nebyla...

Musím říct že nesouhlasím s tím, jak si teď všichni myslí, že ty testy jsou příliš lehké ... Ano, v porovnání s normální maturitou na gymplu to byla brnkačka, nemuseli jsme se absolutně nijak připravovat, na ústní část průměrným studentům stačily tři hoďky v den před maturitou a na písemku se stejně připravit nedalo. Jenže já jsem zrovna ten didaktický test napsala jen na nějakých 75%, což považuju za příšerný výsledek. Prostě se nezadařilo, otázky mi absolutně nesedly, zadání nejasná a nejvíc času jsem strávila lamentováním nad tím, proč jsou ty testy takto vymyšlené. Vyzdvihli tady ty nejlehčí otázky, ale moc by mě zajímalo, jestli se pak ještě někdo dívá na ten zbytek, který byl opravdu v mnohých směrech sporný, nejasný. Po čtyřech letech na gymplu, kdy biflujeme do hlav tisíce informací a ptají se nás na fakta (neříkám, že je to nejlepší varianta), je tohle pro některé z nás rána pod pás, něco na co jsme se nemohli připravit. NIKDO z těch gympláků neměl z té maturity dobrý pocit...

0/0
31.5.2011 19:46

osk

Re: ona to zas taková srandička nebyla...

Nejsanosti jsou vždycky na houby, uznávám že jsem maturoval už před rokem ale já bych z toho měl radost že se nemusís šprtat, taky po mně chtěli spoustu faktů ale člověk který se akorát všechno našprtá a strašně nerad sám něco vymýšlí nebo mu to myšlení ani moc nejde je nejhorší, pak pujde studovat nějákou kravinu a pak se bude divit že ho nikdo nechce. A tu povinou maturitu z matiky bych zavedl hlavně, nikdo si nemuže stěžovat protže jestli někdo nedá tu lehčí verzi na těch směšných 33% tak by neměl mít maturitu, to je v podstatě selský rozum a trojčlenka.

0/0
31.5.2011 20:47

Dunja

Re: ona to zas taková srandička nebyla...

Dívala jsem se na nějaký ukázkový test otázek zde na idnes a při vzpomínce na svou maturitu je mi jasné, že zde nejde o encyklopedické znalosti. Vlastně podle uvedených otázek nevím, co si mám myslet. Spíš bych to přirovnala prověřování vědomostí z nějakého marketingového školení a pak testu čtenářské zdatnosti propojené s všeobecným přehledem. Na takový test se moc biflovat skutečně nedá. Za to se dá při trémě dost dobře zvorat.

Rozhodně to není cesta k lepším zítřkům.;-)

Hlavně že si někteří určitě hodně nahrabali do vlastních kapes.

0/0
31.5.2011 21:02

navia

Re: ona to zas taková srandička nebyla...

Já jsem si cvičně (protože maturuje syn) zkusila ukázkové testy z češtiny.Víc než 20 let po maturitě, bez přípravy, s tím že jsem dvě otázky vynechala, protože měly strašně dlouhé ty úvodní texty a nechtělo se mi to louskat (na monitoru bych to musela furt posouvat, na papíře bych se asi donutila) - jsem z 68 bodů měla 59. Připadá mi to jako degradace. Kdysi jsem z češtiny odmaturovala za 2 a musela jsem mít teda o hodně hlubší znalosti. A pokud jde o rabi Lowa a vrh vlčiče - tak podle ukázkových testů se domnívám, že odpovědi bylo možné vyčíst z úvodních textů..nebylo to o tom znát dějepis nebo zeměpis. Ale byla tam opravdu většina otázek na porozumnění textu, proto mi to asi přišlo lehké, protože číst umím :D za "starých časů" jsme ještě četli. Já už to nedovedu přesně odhadnout, ale že bych četla jednu knížku půl roku, jako moje dcera :-( to si fakt nedovedu představit. Když mě bavila a nebyla moc tlustá, tak jsem ji zvládla za den, dva.. zvlášť o prázdninách.

0/0
1.6.2011 16:00

Duce Mea Luce

Re: ona to zas taková srandička nebyla...

Ty jsi určitě hrozná šprtka, která se jen bifluje a pak se diví, že něco základního neví.;-D

0/0
1.6.2011 17:50

nazghul

Re: ona to zas taková srandička nebyla...

Není korektní do té holky šít. Souhlasím s ní. Jasné, že jde o testy studijních předpokladů a že se na ně nenašprtáš, nicméně mnoha jinými z nich jsem už taky prošel a otázky u nich korespondovali s nabízenými možnostmi.

Tyhle státní maturity jsou nastavený tak, že čím víc u nich přemýšlíš, tím nakonec odpovíš hůře, a to je právě problém gympláků.

Rabbi či otázky z generálky vypadají směšně jednoduše, ale přišlo mi, že do finálního testu vybrali zrovna nedobře formulované otázky/odpovědi.

0/0
4.6.2011 19:24

Premiant

Nová doba mne nutí.....

tak to tak vypadá,že půjdu ve 21 letech do politiky,jsou tam zkorumpovaní politici a politici ovlivněny komunismem,všechny bych je nahradil mladšími,kteří komunismus nepamatují a tudíž by tak ani nejednali,státní maturitu bych udělal těžší,též se nemůžu dívat na to,jak ji má každý,proto si jdu udělat i vysokou školu,poněvač za chvíli ji budou mít také všichni a titul Ing. bude místo výučného listu,na důchod,ať si všichni spoří sami a na benzín bych dal menší daň,jsem totiž názoru,že levnější benzin bude kupovat více lidí a více se vybere na daních,než když benzín bude drahý a skoro nikdo si ho nekoupí...[>-]EU:-)

0/0
31.5.2011 19:40

osk

Re: Nová doba mne nutí.....

Nemyslím že by to ti mladí politici vytrhli, problém je že většinou lidé kteří jsou rozumní a možná by i jednali velice slušně nemají potřebu do politiky lézt, a třeba vím že nejmladší poslanec Rykala byl spolužák o něco starší a uplná guma a ted vystupuje jako ekonom a přitom má Bc na bánské což je k smíchu. Jinak naštěstí už někde začínají trochu se dívat i odkud ten člověk titul má a často je taky zajímá co umí a člověk který poctivě studoval náročnou školu toho bude umět velice pravděpodobně víc.

Nicméně ano bohužel rok do roku čím dál radči a čím dál víc degradují ruzné tituly a zkoušky s cílem vylepšít statistiky kvantity bez ohledu na kvalitu, což je nehorázná hloupost.

0/0
31.5.2011 20:51

mukr

Zajimalo by me, kdyby nekdo po ranu snedl parek chuti

nevalne a prislo to na nej jak podzim do krusnohori. To by bylo halo, kdyby to nekdo pustil do gati a obstastnil tak maturujici spoluzaky....

0/0
31.5.2011 19:20

Fai Rodis

Re: Zajimalo by me, kdyby nekdo po ranu snedl parek chuti

Ja bych jedno reseni mela - skola si pro den maturit zapujci prenosny chemicky zachod a dotycnemu se prinese misto zidle. Takze bude moci nerusene pokracovat. No a muze se otevrit okno...

0/0
1.6.2011 15:18

osk

Takových mistrů je asi hodně ve vládě a nejen tam

To sand není možné jak muže někdo takto uvažovat - vypadá to dobře ve statistikách, já myslím že by vypadalo mnohem líp kdby se potom ukázalo kolik toho ti co mají maturitu umí. A matematika je celá o logickém myšlení a řešení problémů. Nicmeně to co jste uvedl některé je taky logika.

0/0
31.5.2011 15:59

osk

Re: Takových mistrů je asi hodně ve vládě a nejen tam

Sorry omyl

0/0
31.5.2011 16:00

e.m.

MATURITA A ÚROVEŇ - CO NA TO DOBEŠ? - pokračování

Zároveň je již dnes jasné, že "obtížnost" maturity degraduje porovnání mezi blbými učni a chytrými studenty gymnázií a odborných škol (tedy studenty, kterým o vzdělání jde) na minimum. To nevylučuje skutečnost, že téměř všichni studenti volili lehčí úroveň. Ono ani není divu, když výsledky maturity vesměs žádnou vysokou školu nezajímají. To je další paradox a nesmyl ve fungování ministerstva a v celkové koncepci státních maturit. DOBEŠI, PŘEČTEŠ SI TENTO PŘÍSPĚVEK? Asi ne, vyprdneš se nato, co si lidé myslí, stejně jako všichni ti magoři na ministerstvu.

0/0
31.5.2011 10:21

e.m.

MATURITA A ÚROVEŇ - CO NA TO DOBEŠ?

Dále měli studenti určit, kdy porodí vlčice, jestliže se páří v lednu a únoru a březost trvá dva měsíce. "S češtinou to nemělo nic společného," shodli se gymnazisté z Pražačky.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/byl-rabi-low-muslim-kdy-porodi-vlcice-studenti-maturovali-z-cestiny-1gm-/studium.asp?c=A110530_093818_studium_taj

Státní maturita ukazuje jak je její systém složitý a nemocný. To co trvalo 14let, nakonec vypustí nesmysl typu otázky "kdy porodí vlčice". Který blb tuto otázku do testu češtiny zadal? Vše ukazuje na naprostý nezájem ministerstva a úředníků vyplodit něco fungujícího, jen se jedná o tunel na peníze. Složitost celého systému přesně odpovídá heslu: "proč to dělat jednoduše, když to jde složitě".

0/0
31.5.2011 10:21

_m-

Re: MATURITA A ÚROVEŇ - CO NA TO DOBEŠ?

No nevím, já tu otázku nezadala, ale když si tak přemýšlím - vzhledem k tomu, že nejde o test z matematiky ani přírodopisu, ale z jazyka českého tak bych jako nesprávnější viděla odpověď - U zvířat se nepoužívá slovo porod, rodí, ale vrh, vrhne. Vlčice  tedy VRHNE svá mláďata v dubnu, nejpozději v květnu.

Trochu mi to připmíná Film Cesta do hlubin študákovy duše a slavnou větu Lomikare,Lomikare - student, který pochopil, že máme hodinu českého jazyka a nikoli dějepisu dostane za jedna.

Ovšem v trémě z maturity bych asi na tohle "moudro" nepřišla.

0/0
31.5.2011 18:00

tromi11

degradace vzdělání, na střední vezmou každého blba

a když ne, tak si zaplatí soukromou

0/0
31.5.2011 9:43

osk

Re: degradace vzdělání, na střední vezmou každého blba

Že je tam vezmou pul bídy horší je že je potom nevyhodí když na to nemají

0/0
31.5.2011 16:33

Live_in_the_death

No je vidět jak úroveň vzdělanosti upadá

Nechápu, proč není jednotná úroveň maturity, když si většina vybere jednoduchou variantu, kterou by měl dle předpokladů zvládnout i žák z 9 třídy, který má nejhůře známku 2. Co takhle zavést to, že maturitu nemůže mít opravdu každý a nároky na studium by tomu pak měly odpovídat.

0/0
31.5.2011 9:10

eQuido

Re: No je vidět jak úroveň vzdělanosti upadá

To že maturu zatím neudělalo cca. 17% je ti málo?

0/0
31.5.2011 9:51

Live_in_the_death

Re: No je vidět jak úroveň vzdělanosti upadá

ano je to pořád málo, protože maturitu nemůže dostat 90% populace, byly doby, kdy maturitu mělo jen 30% a obávám se, že inteligence v naší republice o tolik nevyskočila, spíše je to naopak. Nízká úroveň testů to jen ukazuje a když 17% nemůže zvládnout i tak jednoduché testy, tak to je hodně velká ostuda!!

0/0
31.5.2011 10:14

Live_in_the_death

Re: No je vidět jak úroveň vzdělanosti upadá

navíc jak je možné že maturitu může dostat ten, kdo tyto testy zvládne minimálně na 44% a u matiky jen na 33%

0/0
31.5.2011 10:17

Dunja

Re: No je vidět jak úroveň vzdělanosti upadá

A nemělo to být tak, že vyšší úroveň má být povinná pro gymnázia a ostatní si mohou vybrat, podle toho, zda chtějí event. na VŠ.

A jestli se otázky st. maturit podobají těm, co nám uvedli v novinách, pak tedy ten, kdo to vymyslel a dostal za to zaplaceno by měl vše vrátit i s úroky. Zda-li pak má on maturitu? Nebo si  koupil diplom v Plzni či jinde.

Také už jsem potkala velvyslance, který neuměl napsat dopis bez prav. chyb a chování z ulice, ale byl to disident,  takže mu to prošlo. Konec konců od čeho má sekretářku.;-D

0/0
31.5.2011 10:05

Live_in_the_death

Re: No je vidět jak úroveň vzdělanosti upadá

ne neměla a to z toho principu že maturita je přece jen jedna a nemůžeme rozdělovat jestli někdo ji má lehčí a někdo těžší. Spíš by měla být pro všechny stejná a vysoké školy by si potom jen vybíraly podle toho, jak daný student se umístil v celkové tabulce, což si myslím, že jde celkem jednoduše udělat

0/0
31.5.2011 10:20

Dunja

Re: No je vidět jak úroveň vzdělanosti upadá

Jenomže dle mého odborné střední školství má vychovávat středoškolsky odborně vzdělané lidi pro praxi. Což by asi mělo klást větší důraz na odborné předměty, z kterých by se měly skládat zkoušky a praxi než na všeobecné, alespoň dříve tomu tak bylo. Pravda dnes chce každý mít VŠ diplom a sedět na teplé židli. Gymnázium je všeobecné od toho, aby připravilo studenty zejména na další studium a nikoliv do praxe, což předpokládá vyšší nebo alespoň odlišné studijní nároky než odborné školství. A pak také odborné předměty dříve byly na úkor předmětů všeobecných.

Přijímání na VŠ podle tabulek je nesmysl, neboť tady jde také o vlohy k danému typu studia. V některých zemích tento systém pouze u středních všeob. škol - jako naše gymnázia funguje na procenta podle fran. systemu. Kolik máš procent takové umístění na VŠ, takže talentovaný člověk na jazyky může skončit na stavebce a naopak.

0/0
31.5.2011 21:24

vafule

Re: No je vidět jak úroveň vzdělanosti upadá

Upřímně, bylo to nejednoznačné o hodně odpovědích by se dalo polemizovat a v 9. třídě bych to nezvládla. Nemluvím teď o Rabim a vlčici, ale vycházení z textu nebo označení dvojsmyslnosti, nevím, nepřišlo mi to jednoduché.Rv

0/0
31.5.2011 13:34

Live_in_the_death

Re: No je vidět jak úroveň vzdělanosti upadá

no toto patří do normální logiky a testů inteligence. Z češtinou toto nemá nic společného. Porozumět textu by měl umět každý průměrně inteligentní.

0/0
31.5.2011 15:28

Antonín, topič

Součástí

vzdělání v českém jazyce je schopnost porozumění textu, tedy mimo jiné dostatečná slovní zásoba. Nedivím se, že se to testuje, dneska mlaďoši znají akorát fejsbůček a frikulín.

0/0
31.5.2011 9:04

ted61

opět klaun

strašně se mi líbí jak se chválí , fakt děláme ze sebe jen šašky

Zabezpečenost státních maturit je lepší než předávání dokumentů v Pentagonu," glosoval Dobeš.

 

0/0
31.5.2011 8:59

Antonín, topič

Re: opět klaun

Pokud nejsou maturity na wikileaks, tak má pravdu, přecedo!R^

0/0
31.5.2011 9:01

Yanajedna

Papír od lékaře..

....Studenti nesměli mít nic na lavici, v průběhu hodinového testu mohli na toaletu jen ti, kteří měli papír od lékaře...

;-D;-D;-D Kdo si nevyzvednul toaleťák u lékaře, měl smůlu.

0/0
31.5.2011 8:25

iwwi

Re: Papír od lékaře..

;-DR^

0/0
8.6.2011 14:10

danny47

Hlavně, že...

na každé škole byla otvírání obálek přítomna komisařka z CERMAT-u ...... ;-D

0/0
31.5.2011 6:15

Krak

Re: Hlavně, že...

Tys při maturitě snad neměl někoho z jiné školy? 8-o Maturoval jsi vůbec? ;-D

0/0
31.5.2011 9:03

e.m.

Re: Hlavně, že...

CERMAT, SCIO a další firmy, jsou jen tunely na peníze, aby ministerští úředníci nemuseli makat. To všechno vážení platíme. Pak vám musí zvedat DPH a podobně, ne kvůli důchodům. Lidi už se proberte, každý chce jen hrabat korunky a nedělat a kšeftovat. To je KLAUSŮV systém ekonomiky.

0/0
31.5.2011 10:30

CML po malé opravě

Co bylo dřív, slepice nebo vejce

;-D

0/0
31.5.2011 3:01

richu.ch

ty prispevky tady psali maturanti?

tak to "ahoj hodiny". S takovou urovni nemusim mit o svuj job dalsich 20 let zadny strach ...

0/0
31.5.2011 2:42

venca narcis

nějaký důkaz, veverky, o EXISTENCI löwa

? 8-o

já jsem žádný nenašel, tudíž je ta "madurYdŇY" otázka tak nějak mimo mísu ... !

0/0
31.5.2011 1:10

osk

Re: nějaký důkaz, veverky, o EXISTENCI löwa

Vy jste asi hodně mimo a Löwa znáte jenom z pohádky o golemovi, pokud vám nestačí potvrzení historiků a jeho spisy tak se běžte  řešit konpirační teorie jinam.

0/0
31.5.2011 16:06

musatko

Výsledky

Nemáte někdo výsledky? Pro kontrolu..

0/0
30.5.2011 22:19

Drussbarb

Re: Výsledky

Taky bych je ocenil ... :-)

0/0
31.5.2011 8:34

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...