Na stránkách ISA najdou informace studenti i učitelé

  9:34aktualizováno  9:34
Žákům základních i středních škol chybí podrobnější informace, které by jim pomohly při rozhodování o budoucím povolání. Učitelé by zase měli umět svým studentům s volbou dobře poradit. Národní ústav odborného vzdělávání proto zahájil provoz internetového informačního systému ISA.

ISA obsahuje informace založené na analýzách | foto: Profimedia.cz

Webové stránky Informačním systém o uplatnění absolventů škol na trhu práce (ISA) najdete na adrese www.infoabsolvent.cz.

Informace pomůžou různým skupinám uživatelů. Učitelé získají v podobě ISA potřebný nástroj pro zlepšení kvality kariérového poradenství.

"Žáci základních škol a jejich rodiče mohou na webových stránkách zjistit vše, co by se jim mohlo hodit při výběru střední školy. Studenti středních škol mají možnost z ISA čerpat poznatky o situaci a možnostech uplatnění na trhu práce, o požadavcích zaměstnavatelů či o příležitostech pokračování ve studiu na vysokých a vyšších odborných školách," uvedla Zoja Franklová z Národního ústavu odborného vzdělávání.

Informace ale mohou využít i dospělí, kteří si chtějí doplnit vzdělání, kteří chtějí pokračovat ve studiu na vyšším stupni nebo chtějí svou původní kvalifikaci změnit.

Stránky budou zajímavé také pro zaměstnavatele, kteří se potřebují dobře zorientovat v nabídce škol, případně se dozvědět potřebné informace o situaci absolventů na trhu práce.

Multimediální průvodce volbou povolání
Jednou z částí nového systému je i multimediální průvodce volbou povolání. Nabízí filmové ukázky různých pracovních činností, a poutavou formou tak pomůže žákům s výběrem povolání, které by odpovídalo jejich zájmům i schopnostem. Jsou tu povolání jako je učitel, programátor nebo voják.

Součástí projektu je také vzdělávání pedagogických a poradenských pracovníků a zřízení školních poradenských pracovišť, které má na starosti Institut pedagogicko-psychologického poradenství ČR.

Na internetových stránkách je možno najít informace o všech učebních a studijních oborech, které se otevírají v následujícím školním roce na středních, vyšších odborných a vysokých školách. Jsou tu i adresy škol a potřebné kontaktní údaje.

Zájemce zde najde také termíny dne otevřených dveří, podrobnosti o přijímacím řízení, údaje o počtu přihlášených a přijímaných v minulém školním roce. Zjistí, jestli se platí školné, jaké jsou podmínky studia pro handicapované uchazeče nebo možnosti studia při zaměstnání. 

ISA obsahuje informace založené na analýzách
"Informace na ISA vycházejí z podrobných analýz, které se připravují v Národním ústavu odborného vzdělávání. Především jde o každoročně prováděné rozbory nezaměstnanosti absolventů škol," vysvětlila Franklová. Z nich je možno zjistit obory, jejichž absolventi mají v současnosti výraznější problémy s uplatněním na trhu práce. ISA využívá i poznatků ze šetření mezi pracovníky úřadů práce.

Pro účely nového informačního systému jsou zjišťovány i názory zaměstnavatelů, pracovníků personálních agentur a provádí se analýza inzerce. Tato šetření přinášejí představu o tom, jaké jsou vlastně potřeby zaměstnavatelů, jaké jsou jejich kvalifikační požadavky a jaké dovednosti by absolventi měli mít, pokud se chtějí v praxi dobře uplatnit.

Další analýzy se věnují přechodu absolventů ze střední školy do praxe či do terciárního vzdělávání. Lze z nich poznat, jak jsou absolventi připraveni pro vstup na trh práce, což představuje zpětnou vazbu i pro nabídku středních a vyšších odborných škol.

   V ISA je možné využít 4 různé nabídky

* Volba škol a oborů vzdělání

Při volbě studia pomáhají tři způsoby vyhledávání: podle oboru vzdělání, podle povolání a podle školy. Je zde vše podstatné o oborech, obsahu vzdělávání, školách a podmínkách pro přijetí.

* Absolventi škol a trh práce

Při použití tohoto vstupu je možné zjistit, co očekávají zaměstnavatelé od absolventů škol, jaké jsou jejich možnosti uplatnění, jaká je míra nezaměstnanosti absolventů celkově i v jednotlivých oborech, jakou šanci na úspěch mají při přechodu na vyšší odborné a vysoké školy i jaké je finanční ohodnocení profesí. Volně ke stažení jsou i analytické studie na tato témata.

* Průvodce volbou povolání

Průvodce obsahuje filmové scény z reálného pracovního prostředí, které provází dialog dívky s chlapcem o různých povoláních. Jsou zde představeny typické znaky rozličných činností a také pracovišť, na ně navazují doplňující kvízy a odkazy na příslušné obory vzdělání.

* Problémy při studiu

Tento vstup je určen žákům, kterým např. nejde učení, nebaví je zvolený obor, nelíbí se jim ve škole, mají špatné studijní výsledky, případně jim hrozí i vyloučení ze školy. Přístupnou formou se zde mohou dovědět, jak se efektivně učit, jak je možné změnit obor nebo školu, jak problémům předcházet. Jsou zde  příběhy mladých lidí i jejich konkrétní způsob řešení kritické situace.


Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Sedmnáctý listopad byl náhoda, které pomohli i svazáci, říká historik

Před revolucí vystudoval Miroslav Vaněk pedagogickou fakultu a začal učit na základní škole. Ke kariéře historika ho...

Slzy, vzlyky, vzpomínky. V Lysicích truchlili za mrtvou učitelku z nehody

Při nehodě autobusu na Mělnicku přišla o život jedna z učitelek, která jela na školní exkurzi s žáky ze základní školy...

Jak se dělala revoluce. Exkluzivní rozhovory odhalily pozadí sametové revoluce

Zpravodajský portál iDNES.cz odvysílal několikahodinový speciál k výročí sametové revoluce. Speciální vysílání přineslo...

Z organizovaného silvestra zbylo pár hodin, půlnoc v Brně bude neřízená

Z plánu slavit letos v centru Brna silvestra bez petard, za to s velkolepou organizovanou show, zbyl jenom krátký test....

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.

Najdete na iDNES.cz