Kyberšikana sílí, děti se vydírají nahými fotkami i záběry z webkamer

  17:08aktualizováno  17:08
Školáci využívají mobily a internet ke stále drsnějším formám šikany. Přibývá například případů, kdy se žáci vydírají intimními fotografiemi. Objevuje se i zneužívání záběrů z webkamer. Podle České školní inspekce se kyberšikana vyskytla v loňském školním roce na každé páté základní škole.
S kyberšikanou má podle České školní inspekce zkušenosti pětina základních škol (ilustrační snímek).

S kyberšikanou má podle České školní inspekce zkušenosti pětina základních škol (ilustrační snímek). | foto: Reuters

Nové trendy v kyberšikaně zjistilo v aktuálním výzkumu Centrum prevence rizikové virtuální komunikace Univerzity Palackého v Olomouci. Podrobné výsledky budou zveřejněné během července.

Obětí kyberšikany různé intenzity je zhruba polovina českých dětí, což je podobně jako při předchozím výzkumu před rokem. „Zaznamenali jsme ale nárůst počtu vydírání, kdy například děti proti sobě používají různé intimní fotografie,“ řekl iDNES.cz vedoucí centra a portálu E-bezpečí.cz Kamil Kopecký.

Časté druhy kyberšikany

  • SMS, MMS či videa nevhodného obsahu
  • Volání, prozvánění, natáčení, focení a následné zveřejňování těchto materiálů
  • Zakládání falešných nebo úprava původních profilů na internetu
  • E-maily nevhodného obsahu
  • Krádež hesel a následné zneužití účtů
  • Obtěžování přes webkamery, ICQ či Skype

Zdroj: ministerstvo školství

S tím souvisí i stoupající počet takzvaného sextingu, tedy dobrovolného rozesílání SMS, snímků či videí se sexuálním obsahem. Ke sdílení vlastních choulostivých materiálů je ochotno 13 procent dětí.

„Stále více se nám pak dostávají do poradny případy, kdy děti žádají o odstranění jejich intimních fotografií z internetu. Uvádějí, že  fotka omylem někde unikla, nebo že ji dali kamarádovi a on ji rozšířil,“ řekl odborník. Přibližně tři procenta školáků také čelila šikaně prostřednictvím záběrů z webkamer, které mají například na svých počítačích.

Mladí Češi šikanují vrstevníky i na lotyšské sociální síti Ask.fm

Česká školní inspekce v nedávné zprávě upozornila, že se kyberšikana v loňském školním roce vyskytla na pětině základních a osmnácti procentech středních škol. „Spousta dětí si neuvědomuje rizika. Myslí si, že je jim na internetu všechno dovoleno,“ řekla iDNES.cz Nina Moravcová z Pedagogicko-psychologické poradny v Klatovech.

Kyberšikana podle ní přibývá zejména kvůli rozšíření chytrých telefonů. „Vzhledem k tomu, že mají videokamery a fotoaparáty, tak se hodně zveřejňují fotky nebo videa dětí třeba ze záchoda či převlékání na tělocviku,“ uvedla Moravcová. Žákům sice školní řád obvykle nakazuje mobil během vyučování včetně přestávek vypínat, často to ale nedodržují.

Většina útoků se odehrává přes sociální sítě. A hlavní hrozbou prý není jednoznačně nejrozšířenější Facebook. „Ten se hodně zlepšil. Když dojde k vážnějšímu útoku, tak celkem rychle reaguje a spolupracuje. Jsou ale daleko horší sociální sítě. Stále více dětí nám například hlásí případy z Ask.fm,“ uvedl Kopecký.

Web z Lotyšska je mezi českými teenagery stále více populární, protože je jednoduchý, anonymní a málo kontrolovaný. „Děti na něm často vytváří profily na své učitele nebo jiné děti a ptají se jich na sexuálně explicitní dotazy, případně jim vyhrožují a urážejí je,“ doplnil Kopecký. I kvůli šikaně na Ask.fm se loni v záři zabila Američanka Rebecca Ann Sedwicková (více o případu čtěte zde).

Učitelé o útocích na sebe neví, nebo se stydí je řešit

Podle Moravcové roste i počet případů kyberšikany proti učitelům. Žáci si je zejména nahrávají během vyučování a videa umisťují například na Youtube. „Učitelé se to ale často nedozví a když ano, tak to často neřeší, protože neví jak. Nebo se stydí s tím přijít. Já jsem řešila jen dva takové případy, i když vím, že jich je mnohem víc,“ uvedla.

V Česku je nejznámější případ Jiřího Pacholíka, bývalého ředitele základního školy v Železném Brodě, kterého v roce 2008 natočili žáci, jak jednoho z nich fackuje. Muž posléze spáchal sebevraždu, není však jasné, zda s ní souvisel i školní incident (více čtěte zde).

Díky osvětovým kampaním či školním přednáškám z posledních let se ale informovanost učitelů o kyberšikaně částečně zlepšuje. Navíc na 94 procentech základních škol působí podle inspekce metodik prevence rizikového chování, ve čtyřech pětinách i výchovný poradce.

Rodiče často bezpečí svých dětí na internetu podceňují

Stále velmi málo informací o kyberšikaně ale mají rodiče. „Neustále narážíme na to, že v podstatě vůbec netuší, co jejich děti doma dělají. Řada rodičů má pořád  zažité, že když je dítě zavřeno v pokojíčku u počítače, tak se mu nemůže nic stát,“ upozornil Kopecký. „I když pro ně chceme dělat semináře, tak na ně nechodí,“ souhlasila Moravcová. 

Besedu pro rodiče uspořádala na konci dubna například ZŠ Javornická v Rychnově nad Kněžnou, příliš jich ale nedorazilo. „Čekali jsme větší zájem. Každý si myslí, že jeho se to netýká, že jeho děti jsou ty nejlepší. Dost se to podceňuje,“ řekl iDNES.cz ředitel Milan Kotek. Akce se podle něj nekonala kvůli konkrétním případům, ale spíše preventivně. „Nic závažnějšího jsme nemuseli řešit. Jen před asi čtyřmi lety jeden kluk na Facebooku urážel druhého,“ doplnil.

Kyberšikana (stejně jako klasická šikana) sama o sobě není trestným činem ani přestupkem. Ministerstvo školství v metodickém pokynu z loňského srpna ale upozorňuje, že její projevy mohou naplňovat skutkovou podstatu některých trestných činů. Například se jedná o nebezpečné pronásledování, porušení tajemství dopravovaných zpráv, pomluvu nebo účast na sebevraždě.

Útoky pomocí moderních technologií podle odborníků často doplňují tradiční projevy šikany. Oproti nim ale mají výrazně silnější dopad. Oběťmi kyberšikany jsou podle odborníků spíše dívky, atakům často čelí děti závislé na internetu, které mají málo přátel v reálném světě.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Drsná vražda čerpadlářky. Postřelili ji skrz dveře a nechali vykrvácet

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Čerpadlářka, kterou zabili v prosinci na benzince v Nelahozevsi dosud neznámí pachatelé, se podle zjištění MF DNES...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Další z rubriky

Soukup může moderovat dál. Zákon zatím neporušuje, tvrdí šéf vysílací Rady

Jaromír Soukup v pořadu Moje zprávy na TV Barrandov

Když Jaromír Soukup ve zpravodajském pořadu Moje zprávy na TV Barrandov propagoval své nové hnutí List Jaromíra...

Z Brna do vlády? Vokřál by mohl být novým ministrem školství

Končící brněnský primátor Petr Vokřál na ustavujícím zasedání nového...

Bývalý primátor Brna Petr Vokřál se už zřejmě oklepal z toho, jak jej i přes vítězství v posledních volbách vyšachovali...

Soud musí po více než půlstoletí projednat žalobu na určení otcovství

Občanský zákoník 2014 úzký (ilustrační foto).

Ústavní soud dal šestapadesátileté ženě novou šanci ověřit, kdo je jejím otcem. Okresní soud v Písku musí projednat...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz