Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. prosince 2022 Mikuláš

Kyberšikana sílí, děti se vydírají nahými fotkami i záběry z webkamer

  17:08
Školáci využívají mobily a internet ke stále drsnějším formám šikany. Přibývá například případů, kdy se žáci vydírají intimními fotografiemi. Objevuje se i zneužívání záběrů z webkamer. Podle České školní inspekce se kyberšikana vyskytla v loňském školním roce na každé páté základní škole.
S kyberšikanou má podle České školní inspekce zkušenosti pětina základních škol (ilustrační snímek).

S kyberšikanou má podle České školní inspekce zkušenosti pětina základních škol (ilustrační snímek). | foto: Reuters

Nové trendy v kyberšikaně zjistilo v aktuálním výzkumu Centrum prevence rizikové virtuální komunikace Univerzity Palackého v Olomouci. Podrobné výsledky budou zveřejněné během července.

Obětí kyberšikany různé intenzity je zhruba polovina českých dětí, což je podobně jako při předchozím výzkumu před rokem. „Zaznamenali jsme ale nárůst počtu vydírání, kdy například děti proti sobě používají různé intimní fotografie,“ řekl iDNES.cz vedoucí centra a portálu E-bezpečí.cz Kamil Kopecký.

Časté druhy kyberšikany

  • SMS, MMS či videa nevhodného obsahu
  • Volání, prozvánění, natáčení, focení a následné zveřejňování těchto materiálů
  • Zakládání falešných nebo úprava původních profilů na internetu
  • E-maily nevhodného obsahu
  • Krádež hesel a následné zneužití účtů
  • Obtěžování přes webkamery, ICQ či Skype

Zdroj: ministerstvo školství

S tím souvisí i stoupající počet takzvaného sextingu, tedy dobrovolného rozesílání SMS, snímků či videí se sexuálním obsahem. Ke sdílení vlastních choulostivých materiálů je ochotno 13 procent dětí.

„Stále více se nám pak dostávají do poradny případy, kdy děti žádají o odstranění jejich intimních fotografií z internetu. Uvádějí, že  fotka omylem někde unikla, nebo že ji dali kamarádovi a on ji rozšířil,“ řekl odborník. Přibližně tři procenta školáků také čelila šikaně prostřednictvím záběrů z webkamer, které mají například na svých počítačích.

Mladí Češi šikanují vrstevníky i na lotyšské sociální síti Ask.fm

Česká školní inspekce v nedávné zprávě upozornila, že se kyberšikana v loňském školním roce vyskytla na pětině základních a osmnácti procentech středních škol. „Spousta dětí si neuvědomuje rizika. Myslí si, že je jim na internetu všechno dovoleno,“ řekla iDNES.cz Nina Moravcová z Pedagogicko-psychologické poradny v Klatovech.

Kyberšikana podle ní přibývá zejména kvůli rozšíření chytrých telefonů. „Vzhledem k tomu, že mají videokamery a fotoaparáty, tak se hodně zveřejňují fotky nebo videa dětí třeba ze záchoda či převlékání na tělocviku,“ uvedla Moravcová. Žákům sice školní řád obvykle nakazuje mobil během vyučování včetně přestávek vypínat, často to ale nedodržují.

Většina útoků se odehrává přes sociální sítě. A hlavní hrozbou prý není jednoznačně nejrozšířenější Facebook. „Ten se hodně zlepšil. Když dojde k vážnějšímu útoku, tak celkem rychle reaguje a spolupracuje. Jsou ale daleko horší sociální sítě. Stále více dětí nám například hlásí případy z Ask.fm,“ uvedl Kopecký.

Web z Lotyšska je mezi českými teenagery stále více populární, protože je jednoduchý, anonymní a málo kontrolovaný. „Děti na něm často vytváří profily na své učitele nebo jiné děti a ptají se jich na sexuálně explicitní dotazy, případně jim vyhrožují a urážejí je,“ doplnil Kopecký. I kvůli šikaně na Ask.fm se loni v záři zabila Američanka Rebecca Ann Sedwicková (více o případu čtěte zde).

Učitelé o útocích na sebe neví, nebo se stydí je řešit

Podle Moravcové roste i počet případů kyberšikany proti učitelům. Žáci si je zejména nahrávají během vyučování a videa umisťují například na Youtube. „Učitelé se to ale často nedozví a když ano, tak to často neřeší, protože neví jak. Nebo se stydí s tím přijít. Já jsem řešila jen dva takové případy, i když vím, že jich je mnohem víc,“ uvedla.

V Česku je nejznámější případ Jiřího Pacholíka, bývalého ředitele základního školy v Železném Brodě, kterého v roce 2008 natočili žáci, jak jednoho z nich fackuje. Muž posléze spáchal sebevraždu, není však jasné, zda s ní souvisel i školní incident (více čtěte zde).

Díky osvětovým kampaním či školním přednáškám z posledních let se ale informovanost učitelů o kyberšikaně částečně zlepšuje. Navíc na 94 procentech základních škol působí podle inspekce metodik prevence rizikového chování, ve čtyřech pětinách i výchovný poradce.

Rodiče často bezpečí svých dětí na internetu podceňují

Stále velmi málo informací o kyberšikaně ale mají rodiče. „Neustále narážíme na to, že v podstatě vůbec netuší, co jejich děti doma dělají. Řada rodičů má pořád  zažité, že když je dítě zavřeno v pokojíčku u počítače, tak se mu nemůže nic stát,“ upozornil Kopecký. „I když pro ně chceme dělat semináře, tak na ně nechodí,“ souhlasila Moravcová. 

Besedu pro rodiče uspořádala na konci dubna například ZŠ Javornická v Rychnově nad Kněžnou, příliš jich ale nedorazilo. „Čekali jsme větší zájem. Každý si myslí, že jeho se to netýká, že jeho děti jsou ty nejlepší. Dost se to podceňuje,“ řekl iDNES.cz ředitel Milan Kotek. Akce se podle něj nekonala kvůli konkrétním případům, ale spíše preventivně. „Nic závažnějšího jsme nemuseli řešit. Jen před asi čtyřmi lety jeden kluk na Facebooku urážel druhého,“ doplnil.

Kyberšikana (stejně jako klasická šikana) sama o sobě není trestným činem ani přestupkem. Ministerstvo školství v metodickém pokynu z loňského srpna ale upozorňuje, že její projevy mohou naplňovat skutkovou podstatu některých trestných činů. Například se jedná o nebezpečné pronásledování, porušení tajemství dopravovaných zpráv, pomluvu nebo účast na sebevraždě.

Útoky pomocí moderních technologií podle odborníků často doplňují tradiční projevy šikany. Oproti nim ale mají výrazně silnější dopad. Oběťmi kyberšikany jsou podle odborníků spíše dívky, atakům často čelí děti závislé na internetu, které mají málo přátel v reálném světě.

Autor:

Vláda dělá, co může, ale není to dost, míní prezidentský kandidát Fischer

  • Nejčtenější

Matky padlých vojáků sehrály režimní prominentky. Nesedí ani obraz Putina

Ruský prezident Vladimir Putin se při příležitosti ruského Dne matek na konci listopadu setkal s ženami, které v...

Sněžení zastavilo dopravu i dodávky elektřiny. Dálnici D3 ucpaly kamiony

Husté sněžení komplikovalo úterní ranní dopravu ve velké části Jihočeského kraje a středních Čech. Dálnice D3 směrem na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bidenův nebinární náměstek kradl na letišti kufr. Hrozí mu až pět let vězení

Premium První nebinární osoba Sam Brinton na vysokém postu v americké vládě končí, protože ukradla na letišti kufr jedné...

„Pět statečných“ čelilo studentům. Pavel zaujal, Fischera potopilo manželství

Netradičnímu publiku čelili ve čtvrtek prezidentští kandidáti. Pět z favorizované šestice předstoupilo před studenty,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové v šoku. Útok na letiště hluboko v týlu obnažil jejich bezbrannost

Sledujeme online Útoky na letecké základny u Saratova a v Rjazani, které způsobily škody na strategických bombardérech, vyvolaly v...

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Sněmovna vystěhuje Ukrajince ze své chaty. Bouře ve sklenici, říká Pekarová

Sněmovna chce vystěhovat ukrajinské uprchlíky z rekreačního zařízení Sněmovny v Harrachově, informovala TV Nova....

Expert: Kdyby Hilšer a Fischer upozadili ego, Babiš v 2. kole být nemusí

Pokud by senátoři Marek Hilšer a Pavel Fischer upozadili své ego a rozhodli se z voleb odstoupit a podpořit jiného...

Na dálnici D3 v Jihočeském kraji se opět plynule jezdí v obou směrech

Sněhová kalamita způsobila velké potíže na dálnici D3. Policie tak dnes před 10. hodinou oznámila, že ji na území...

Uřízli kamarádovi ucho, pak ho zabili. Jeden z vrahů utíkal roky

Dva Moldavané a Lotyš popíjeli v zimě roku 2013 v pražském bytě, když se mezi nimi strhla hádka. Dvojice začala...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...