Na Silvestra jsou všichni připraveni

  13:43aktualizováno  13:43
Praha - Silvestrovské oslavy v metropoli mohou začít. Organizátoři mnohých akcí jsou už na návštěvníky připraveni, zahraniční turisté už také dorazili a kuchaři v restauracích i hotelích už vaří slavnostní menu. Oslavy, které jsou oproti předcházejícím dvěma rokům skromnější, však "nevytáhnou" do ulic jen davy oslavujících lidí, ale také stovky policistů, hasičů a strážníků městské policie.

Na Staroměstském a Václavském náměstí budou například už od osmnácti hodin stát na svém stanovišti dvě hasičské jednotky. "Později bychom se tam nedostali, takže počítáme s prevencí. Jednotky budou na náměstích v pohotovosti do jedné nebo druhé hodiny ranní, než se situace uklidní," řekl velitel směny hasičů Jan Havrda.

Podle zkušeností z loňských let tipuje, že ani letos nebude kolem půlnoci klid. "Úderem dvanácté hodiny bývají skoro všechny hasičské stanice v terénu na nějakém případu," tvrdí Havrda, který očekává i požáry automobilů nebo balkonů kvůli zábavné pyrotechnice.

UZAVÍRKY V CENTRU PRAHY

Vzhledem k požadavku zajištění maximální bezpečnosti účastníků oslav Silvestra 2001 v centru Prahy stanovil úřad Městské části Praha 1 zákaz vjezdu do vybraných oblastí centra. Jedná se o oblast Václavského náměstí, Staroměstského náměstí a Kampy.

Zákaz vjezdu všech vozidel (dopravní značka B1) bude umístěn v pondělí od 16 hodin do 1.1. 2002 04:00 v těchto ulicích:

Staré Město - Václavské náměstí sjezd z Wilsonovy, Ve Smečkách, Štěpánská, Příčná, Navrátilova, Vodičkova, Vladislavova, Národní (u Obchodního domu TESCO), Bartolomějská, Konviktská, Náprstkova, Na Zábradlí, Mariánské nám. (od Platnéřské), Široká, Pařížská, Dušní, Dlouhá, Králodvorská, Panská,J indřišská (za Panskou).

Malá Strana - Říční,Hellichova (část ke Kampě), Harantova,Mostecká,Josefská, U Lužického semináře.

V závislosti na počtu osob na Karlově mostě a Křižovnickém náměstí se předpokládá uzavírka Křížovnické ulice v úseku mezi Platnéřskou a Karolíny Světlé v době od 22:00 dne 31.12.2001 do 01:00 dne 1.1.2002. V této době bude vyloučena i tramvajová doprava.

Právě z pyrotechniky mají mnozí lidé strach. Podle dva roky staré výjimky z magistrátní vyhlášky lze právě v poslední den v roce používat dělobuchy bez postihů na celém území hlavního města. "Je totiž nesmysl mít vyhlášku, jejíž dodržování si nejsme schopni vynutit. Nerezignovali jsme, ale těžko můžeme v současnosti všechny lidi s pyrotechnikou kolem půlnoci postihnout," tvrdí radní Rudolf Blažek.

Sami strážníci a policisté však nemají jasno, kde se na území hlavního města může pyrotechnika používat. Podle náměstka ředitele městské policie Václava Bláhy se mohou petardy a světlice používat o silvestrovské noci pouze na vyhrazených místech. To znamená vybrané prostory v Praze 4 a 7, v Kunraticích, Záběhlicích, Benicích a v Nedvězím.

I republikoví policisté zjevně zastávají tento výklad. "Vzhledem k oslavám Nového roku chceme porušování této vyhlášky řešit ve spolupráci s městskou policií spíše domluvami," řekla policejní mluvčí Iva Knolová.

Zástupce ředitele Městské policie Prahy 1 Miroslav Stejskal však tvrdí stejně jako radní Blažek, že na zmiňovaných místech se smí zábavná pyrotechnika používat celý rok a o Silvestru na celém území hlavního města.

Všichni se ale shodují v tom, že největší problémy budou dělat agresivní dospělí jedinci pod vlivem alkoholu. Ti podle Knolové většinou nemají pochopení pro domluvy policistů. "Některým je udělena pokuta, jiní končí na našich služebnách. Občas bývají i převezeni na záchytnou stanici," dodala mluvčí. Strážníků bude hlídkovat v ulicích během silvestrovské noci přes dvě stovky, z toho více než polovina bude v první městské části. Po celý pondělní den budou strážníci kontrolovat v centru prodej alkoholu. Na stáncích totiž mohou prodavači nabízet alkohol pouze v kelímcích.

Kontrola policie
Dopravní policisté budou podle policejní mluvčí Ivy Knolové kontrolovat uzavřené úseky a odklánět dopravu. Hlavně večer se zaměří na to, zda auta nevezou větší množství alkoholu do uzavřených zón, zejména na Václavské a Staroměstské náměstí a na Malou Stranu. Budou se také zajímat, zda řidiči nepili alkohol.

Do města přijelo slavit hodně turistů ze světa
V historickém centru Prahy nebylo v neděli téměř k hnutí kvůli množství zahraničních, zejména italských turistů, kteří do Prahy přijeli oslavit příchod roku 2002. Na Petříně však děti vesele sáňkovaly a jezdily na plastových pekáčích a ve čtvrtích dál od středu města panoval klid.

Na Prahu po celou noc ze soboty na neděli hustě padal sníh. Nepříliš obvyklá, tentokrát nejméně patnácticentimetrová bílá nadílka však nezpůsobila větší problémy, protože sníh byl mokrý. Na většině chemicky ošetřených silnic a ulic roztál. Situace byla podobná jako přesně před rokem. Tehdy předposlední prosincový den staré střechy zkrášlil sněhový poprašek.

Turistů je však letos podle dosavadních odhadů o něco méně než loni, kdy se vítalo nové milénium a lidé se ještě nebáli kvůli teroristickým útokům přicestovat letadlem. Sníh včera v některých ulicích Prahy téměř zmizel. Na Karlově mostě - s jeho atrakcemi od krmení racků po pouliční muzikanty a prodavače suvenýrů - vytvořila břečka rozšlapaná botami tisíců lidí klouzavou, pískem posypanou vrstvu.

Na Kampě a v dalších parcích zůstalo ztvrdlého sněhu víc. Na vlhkém a zčernalém Václavském náměstí sice lidé o sněhu odpoledne již skoro nevěděli, stačilo se však dostat do některých vedlejších ulic na nedaleké Vinohrady a iluze bílého království byla opět skutečností. V okrajových částech Prahy kralovala zima po celý den. Například procházku po Chuchelském háji k nevelké lesní zoologické zahradě přirovnávali lidé k pobytu na horách.

Na veřejný pořádek bude dohlížet víc pořádkových policistů. Budou také kontrolovat prodej pyrotechniky a alkoholických nápojů v uzavřených zónách a se strážníky střežit kulturní památky.

V pohotovosti bude 2000 hasičů
Nejen v Praze jsou na silvestrovské oslavy připraveni i hasiči. Vedoucí tiskového oddělení generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Hana Křivánková řekla, že na více než 230 stanicích slouží ve směnách přes 2000 hasičů. "Věřím, že letos na konci roku nebudou muset všichni vyjet," dodala. Varovala také lidi před unáhlenými výbuchy radosti v podobě všelijakých ohňostrojů a petard.

25 sanitek ve službě
V Praze bude o silvestrovské noci jezdit 25 sanitních vozů s 11 lékaři, dva budou trvale na Staroměstském a Václavském náměstí. Vinohradská klinika popáleninové medicíny vyčlenila celé oddělení s 20 lůžky, vinohradská záchytka má 14 lůžek, za přespání však zde člověk zaplatí 1800 korun.

"Jsme připraveni vyjet, ale k drobným poraněním by nás lidé volat neměli," řekl mluvčí pražské záchranky Jan Škoula. Podle něj by občané při oslavách měli myslet. "Chtějí-li zacházet s pyrotechnikou, ať respektují návod, chtějí-li pít, ať nepijí přes míru, a ať se snaží chovat jako lidi," řekl.

Podle lékaře popáleninové kliniky Josefa Bláhy přijde na Silvestra obvykle pět až sedm pacientů k ambulantnímu ošetření, k hospitalizaci bývají přijati nejvýše dva. "Většinou jsou to poranění z raket odpalovaných z ruky pod vlivem alkoholu," řekl.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Čeští politici mají chybné názory. Čína radí, co si máme myslet o Hongkongu

Prodemokratičtí demonstranti drží v rukou cedule s různými variantami nápisu...

V Hongkongu pokračují protivládní protesty. Demonstrující tento týden podpořili předseda ČMKOS Josef Středula a senátor...

Stavba D35 zničí silnice v okolí, cena oprav se odhaduje na dvě miliardy

Začátek stavby další etapy dálnice D35 z Časů do Ostrova

Chystaná stavba dvou úseků dálnice D35 z Opatovic nad Labem do Ostrova bude znamenat obrovskou zátěž pro silnice i pro...

Školství dostane ještě miliardu, peníze půjdou například na nové učitele

Ilustrační snímek

Do školství by v příštím roce měla jít oproti původnímu návrhu rozpočtu miliarda korun navíc na zajištění nových...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz