Na Silvestra jsou všichni připraveni

  13:43aktualizováno  13:43
Praha - Silvestrovské oslavy v metropoli mohou začít. Organizátoři mnohých akcí jsou už na návštěvníky připraveni, zahraniční turisté už také dorazili a kuchaři v restauracích i hotelích už vaří slavnostní menu. Oslavy, které jsou oproti předcházejícím dvěma rokům skromnější, však "nevytáhnou" do ulic jen davy oslavujících lidí, ale také stovky policistů, hasičů a strážníků městské policie.

Na Staroměstském a Václavském náměstí budou například už od osmnácti hodin stát na svém stanovišti dvě hasičské jednotky. "Později bychom se tam nedostali, takže počítáme s prevencí. Jednotky budou na náměstích v pohotovosti do jedné nebo druhé hodiny ranní, než se situace uklidní," řekl velitel směny hasičů Jan Havrda.

Podle zkušeností z loňských let tipuje, že ani letos nebude kolem půlnoci klid. "Úderem dvanácté hodiny bývají skoro všechny hasičské stanice v terénu na nějakém případu," tvrdí Havrda, který očekává i požáry automobilů nebo balkonů kvůli zábavné pyrotechnice.

UZAVÍRKY V CENTRU PRAHY

Vzhledem k požadavku zajištění maximální bezpečnosti účastníků oslav Silvestra 2001 v centru Prahy stanovil úřad Městské části Praha 1 zákaz vjezdu do vybraných oblastí centra. Jedná se o oblast Václavského náměstí, Staroměstského náměstí a Kampy.

Zákaz vjezdu všech vozidel (dopravní značka B1) bude umístěn v pondělí od 16 hodin do 1.1. 2002 04:00 v těchto ulicích:

Staré Město - Václavské náměstí sjezd z Wilsonovy, Ve Smečkách, Štěpánská, Příčná, Navrátilova, Vodičkova, Vladislavova, Národní (u Obchodního domu TESCO), Bartolomějská, Konviktská, Náprstkova, Na Zábradlí, Mariánské nám. (od Platnéřské), Široká, Pařížská, Dušní, Dlouhá, Králodvorská, Panská,J indřišská (za Panskou).

Malá Strana - Říční,Hellichova (část ke Kampě), Harantova,Mostecká,Josefská, U Lužického semináře.

V závislosti na počtu osob na Karlově mostě a Křižovnickém náměstí se předpokládá uzavírka Křížovnické ulice v úseku mezi Platnéřskou a Karolíny Světlé v době od 22:00 dne 31.12.2001 do 01:00 dne 1.1.2002. V této době bude vyloučena i tramvajová doprava.

Právě z pyrotechniky mají mnozí lidé strach. Podle dva roky staré výjimky z magistrátní vyhlášky lze právě v poslední den v roce používat dělobuchy bez postihů na celém území hlavního města. "Je totiž nesmysl mít vyhlášku, jejíž dodržování si nejsme schopni vynutit. Nerezignovali jsme, ale těžko můžeme v současnosti všechny lidi s pyrotechnikou kolem půlnoci postihnout," tvrdí radní Rudolf Blažek.

Sami strážníci a policisté však nemají jasno, kde se na území hlavního města může pyrotechnika používat. Podle náměstka ředitele městské policie Václava Bláhy se mohou petardy a světlice používat o silvestrovské noci pouze na vyhrazených místech. To znamená vybrané prostory v Praze 4 a 7, v Kunraticích, Záběhlicích, Benicích a v Nedvězím.

I republikoví policisté zjevně zastávají tento výklad. "Vzhledem k oslavám Nového roku chceme porušování této vyhlášky řešit ve spolupráci s městskou policií spíše domluvami," řekla policejní mluvčí Iva Knolová.

Zástupce ředitele Městské policie Prahy 1 Miroslav Stejskal však tvrdí stejně jako radní Blažek, že na zmiňovaných místech se smí zábavná pyrotechnika používat celý rok a o Silvestru na celém území hlavního města.

Všichni se ale shodují v tom, že největší problémy budou dělat agresivní dospělí jedinci pod vlivem alkoholu. Ti podle Knolové většinou nemají pochopení pro domluvy policistů. "Některým je udělena pokuta, jiní končí na našich služebnách. Občas bývají i převezeni na záchytnou stanici," dodala mluvčí. Strážníků bude hlídkovat v ulicích během silvestrovské noci přes dvě stovky, z toho více než polovina bude v první městské části. Po celý pondělní den budou strážníci kontrolovat v centru prodej alkoholu. Na stáncích totiž mohou prodavači nabízet alkohol pouze v kelímcích.

Kontrola policie
Dopravní policisté budou podle policejní mluvčí Ivy Knolové kontrolovat uzavřené úseky a odklánět dopravu. Hlavně večer se zaměří na to, zda auta nevezou větší množství alkoholu do uzavřených zón, zejména na Václavské a Staroměstské náměstí a na Malou Stranu. Budou se také zajímat, zda řidiči nepili alkohol.

Do města přijelo slavit hodně turistů ze světa
V historickém centru Prahy nebylo v neděli téměř k hnutí kvůli množství zahraničních, zejména italských turistů, kteří do Prahy přijeli oslavit příchod roku 2002. Na Petříně však děti vesele sáňkovaly a jezdily na plastových pekáčích a ve čtvrtích dál od středu města panoval klid.

Na Prahu po celou noc ze soboty na neděli hustě padal sníh. Nepříliš obvyklá, tentokrát nejméně patnácticentimetrová bílá nadílka však nezpůsobila větší problémy, protože sníh byl mokrý. Na většině chemicky ošetřených silnic a ulic roztál. Situace byla podobná jako přesně před rokem. Tehdy předposlední prosincový den staré střechy zkrášlil sněhový poprašek.

Turistů je však letos podle dosavadních odhadů o něco méně než loni, kdy se vítalo nové milénium a lidé se ještě nebáli kvůli teroristickým útokům přicestovat letadlem. Sníh včera v některých ulicích Prahy téměř zmizel. Na Karlově mostě - s jeho atrakcemi od krmení racků po pouliční muzikanty a prodavače suvenýrů - vytvořila břečka rozšlapaná botami tisíců lidí klouzavou, pískem posypanou vrstvu.

Na Kampě a v dalších parcích zůstalo ztvrdlého sněhu víc. Na vlhkém a zčernalém Václavském náměstí sice lidé o sněhu odpoledne již skoro nevěděli, stačilo se však dostat do některých vedlejších ulic na nedaleké Vinohrady a iluze bílého království byla opět skutečností. V okrajových částech Prahy kralovala zima po celý den. Například procházku po Chuchelském háji k nevelké lesní zoologické zahradě přirovnávali lidé k pobytu na horách.

Na veřejný pořádek bude dohlížet víc pořádkových policistů. Budou také kontrolovat prodej pyrotechniky a alkoholických nápojů v uzavřených zónách a se strážníky střežit kulturní památky.

V pohotovosti bude 2000 hasičů
Nejen v Praze jsou na silvestrovské oslavy připraveni i hasiči. Vedoucí tiskového oddělení generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Hana Křivánková řekla, že na více než 230 stanicích slouží ve směnách přes 2000 hasičů. "Věřím, že letos na konci roku nebudou muset všichni vyjet," dodala. Varovala také lidi před unáhlenými výbuchy radosti v podobě všelijakých ohňostrojů a petard.

25 sanitek ve službě
V Praze bude o silvestrovské noci jezdit 25 sanitních vozů s 11 lékaři, dva budou trvale na Staroměstském a Václavském náměstí. Vinohradská klinika popáleninové medicíny vyčlenila celé oddělení s 20 lůžky, vinohradská záchytka má 14 lůžek, za přespání však zde člověk zaplatí 1800 korun.

"Jsme připraveni vyjet, ale k drobným poraněním by nás lidé volat neměli," řekl mluvčí pražské záchranky Jan Škoula. Podle něj by občané při oslavách měli myslet. "Chtějí-li zacházet s pyrotechnikou, ať respektují návod, chtějí-li pít, ať nepijí přes míru, a ať se snaží chovat jako lidi," řekl.

Podle lékaře popáleninové kliniky Josefa Bláhy přijde na Silvestra obvykle pět až sedm pacientů k ambulantnímu ošetření, k hospitalizaci bývají přijati nejvýše dva. "Většinou jsou to poranění z raket odpalovaných z ruky pod vlivem alkoholu," řekl.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Další z rubriky

OBRAZEM: Vinobraní zalilo slunce, do Znojma dorazilo 85 tisíc lidí

Mnohem lepší počasí, než jaké panovalo před týdnem v Mikulově na Pálavském...

Mnohem lepší počasí, než jaké panovalo před týdnem v Mikulově na Pálavském vinobraní, si užívali lidé na slavnostech...

Nejvíce si Češi stěžují na zpožděné lety. Počet uznaných reklamací stoupl

Ilustrační snímek

Méně stížností na objednané zájezdy hlásí za letošní rok Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA). Podíl...

Resort zemědělství odpověděl na bruselský audit. Čtyři dny před termínem

Ministr zemědělství Miroslav Toman na tiskové konferenci k předběžné auditní...

Ministerstvo zemědělství v pondělí odeslalo odpověď na bruselský audit zemědělských dotací ohledně střetu zájmů...

Najdete na iDNES.cz