Na polovinu dětí platí televizní reklama

  1:00aktualizováno  1:00
Malí školáci se řídí reklamou víc, než je zdrávo. Ukázal to průzkum agentury Median mezi 1530 dětmi ve věku od 7 do 11 let. Plných 43 % malých respondentů uvedlo, že touží po věcech, které znají z televizních reklamních spotů. Další čtvrtina tvrdí, že po zboží z reklamy touží čas od času.
Děti u televize - (c) profimedia.cz/corbis

Děti u televize - (c) profimedia.cz/corbis - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

"Je nejvyšší čas začít diskutovat o tom, zda by se neměla reklama zaměřená na děti omezit, v některých zemích už to udělali. Sám to na nejbližším zasedání rady navrhnu," řekl MF DNES v reakci na výsledky průzkumu prezident Rady pro reklamu Radek Pokorný.

Hitem mezi malými školáky a předškoláky je momentálně zmrzlina Mrož. Reklama na ni totiž běží před televizním Večerníčkem. A pro jistotu i po něm. Projít bez zastavení kolem mrazicího pultu v obchodě se rodičům nevyplácí.

Děti znají finty, jak si svého "mrože" vynutit: stejně jako ostatní zboží, které vidí v reklamách.

"Nepovolím, dokud to rodiče nekoupí," přiznalo dalších 20 procent školáků. (Dospělí jsou vůči reklamě odolnější. Že nakupují podle reklamy, přiznává jen třetina lidí.) Své o tom ví Martina Lysoňková z Jarošova u Uherského Hradiště.

Nakupování se synem pro ni bylo před pár lety noční můrou. Tehdy byla zrovna mezi dětmi hitem reklama na kindervajíčko a synovi byly teprve tři roky. "Opakovalo se to každý den. Šli jsme do obchodu a on chtěl koupit to vajíčko. Nedalo se s ním nic dělat. Když jsem ho nekoupila, tak se vztekal a křičel," vzpomíná Lysoňková.

Že je reklama zhoubou pro rodičovské peněženky, říká i matka tříleté dcery Magda Banátová ze Zlína. "Když vidím šílené reklamy mezi pohádkami a jinými pořady pro děti, utíkám pryč. Vím totiž přesně, že zase uslyším: To chci!" říká Banátová.

V obchodě je už pozdě
Psychologové už dlouho varují, že hltání reklam je pro děti stejně zhoubné jako sledování nevhodných filmů. Malé dítě totiž reklamě věří jako pohádkám. A pokud ho rodiče včas nenaučí se reklamě bránit a brát ji s rezervou, rodiče čekají vážné problémy. "Začít to řešit až v tom obchodě je pozdě. S dětmi je potřeba doma odmala mluvit. I o tom, co a proč nakupujeme a na co máme peníze," říká chrudimská dětská psycholožka Marta Kovářová.

Problém tkví podle ní i v tom, že reklamy mnohdy učí děti poroučet rodičům. "Když vidím reklamu na pojištění, která teď běží, kde malý kluk strčí otci do postele medvěda, pakmu sebere peřinu a ještě mu nařídí nechat svítit světlo a otec to jen trpně snáší, nevěřím vlastním očím. Pak není divu, že se tak děti k rodičům i chovají," podotýká Kovářová.

Pouhé vypnutí televize ve chvíli, kdy běží reklamy, není řešením. "To se jen u dítěte podnítí zvědavost a ono si už najde cestu, jak ‚zakázaný‘ pořad zhlédnout," míní Ivana Prokešová z pedagogickopsychologické poradny v pražských Modřanech.

Nejlepším řešením tak podle odborníků je, dívat se na reklamu s potomkem. A hned mu vysvětlit, že to, co vidí a slyší, nemusí být tak docela pravda.

A když přece jen na hlasitou scénu v obchodě dojde, je načase říci potomkovi jasné ne. Avšak ze všeho nejdřív by se rodič měl dítěte vyptat, proč tu věc tak moc chce. "To dítě může být pod tlakem kamarádů a tam je vysvětlování složitější než v případě, kdy zboží chce jen proto, že ho vidělo v reklamě," říká Prokešová.

Autoři:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Výdaje na vědu v Česku vzrostly o 12 miliard, blížíme se průměru EU

Výdaje na výzkum a vývoj v České republice loni vzrostly meziročně o 12,3 miliardy na rekordních 102,8 miliardy korun....

Premium

KOMENTÁŘ: Nucené sezení v zákopech. Piráti v čele magistrátů nevyhovují

Před dvanácti měsíci se zhruba v těchto dnech ve většině obcí a měst tvořily koalice. Především v těch největších –...

Moldava má po bouři novou starostku, dosud nebyla ani zastupitelkou

Krušnohorská obec Moldava má od úterý novou starostku. Stala se jí 54letá Lenka Nováková z hnutí Pro Moldavu a Nové...

Soud v Náchodě rehabilitoval Pavla Wonku za to, že nedocházel na VB

Okresní soud v Náchodě otevřel po 31 letech případ politického vězně komunistického režimu Pavla Wonky. V dubnu 1988...

Najdete na iDNES.cz