Školné je asociální, stvrdilo už šest tisíc podpisů pod peticí

  12:59aktualizováno  12:59
Více než šest tisíc lidí, především studentů vysokých škol, připojilo své jméno pod petici proti zavedení školného na univerzitách. Iniciativa SOS student chce posbírat deset tisíc podpisů a pak sdělit své argumenty proti placení za vzdělání v rámci veřejného slyšení ve Sněmovně.

Před Hlavním nádražím v Praze se uskutečnila petiční akce proti školnému. Na snímku jeden z organizátorů Zdeněk Milata. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Návrh zákona o finanční pomoci studentům, který počítá i se zavedením školného, by měl jít na vládu už tento měsíc.

Iniciativa SOS student oslovuje především vysokoškoláky, ale podepisovat se přicházejí i starší lidé, kteří mají děti nebo vnuky, jež studium čeká. "Podepisuji to kvůli dceři. Má patnáct let a chci, aby šla studovat," svěřila se Taťjana Slenčaková.

Politici by podle ní měli hledat peníze především u sebe. "Proč vždy berou prvně nám, obyčejným lidem? Stát i města vynakládají tolik peněz zbytečně. Dcera bude studovat určitě, třeba se i uskrovníme, ale studovat bude," míní.

"To je hrůza, co se děje," durdil se starší muž, který ve středu podepisoval petici u stánku před Hlavním nádražím v Praze. Sám je bývalým studentem ČVUT.

Petice proti zpoplatnění studia začala kolovat na začátku září. Od té doby organizátoři sesbírali šest tisíc podpisů. "Podpisy sbíráme po celé České republice, počítáme ale zatím jen ty, které se fyzicky sešly v hlavních centrech, další podpisy jsou ještě nezapočtené v terénu," uvedl jeden z organizátorů Zdeněk Milata.

Až sesbírají 10 tisíc podpisů, bude se peticí muset zabývat Sněmovna. "Chceme využít veřejného slyšení," dodal Milata s tím, že i potom bude možné protest podepsat.

Více podpisů se schází od dívek

Dnes dobrovolníci sehnali asi 120 podpisů. U Vysoké školy ekonomické osmdesát, dalších čtyřicet na Hlavním nádraží.

"Reakce na petici jsou zajímavé, zatímco u zemědělky či ČVUT se stály na podpis fronty, studenti u ekonomky se spíše trousili a o školném diskutovali. Někteří tvrdili, že školné podporují. Více se také chodí podepisovat holky než kluci, nejspíše mají citlivější sociální či prorodinné vnímání," spekuluje Milata.

Před Hlavním nádražím v Praze se uskutečnila petiční akce proti školnému.
Před Hlavním nádražím v Praze se uskutečnila petiční akce proti školnému. Na

Před Hlavním nádražím v Praze se uskutečnila petiční akce proti školnému. Na snímku Taťjana Slenčaková

Občas se setkají i s výraznějším nesouhlasem. "Jeden strážník nám nadával, že naši rodiče neměli cinkat klíči, když se nám to teď nelíbí. A postarší dáma nám vynadala, že takovou vládu jsme si zvolili. Jednomu dobrovolníkovi se také stalo, že mu vzali a rozhodili letáky," popsal Milata.

Podle organizátorů akce je školné asociální a zavřelo by cestu ke studiu chudým studentům. Zároveň upozorňují na to, že v zemích, kde bylo zavedeno, pak skokově narůstalo. Stejnými argumenty odmítla školné i Rada vysokých škol (o názorech místopředsedy rady na školné se dočtete zde).

Akce pokračuje i v dalších městech, ve čtvrtek se podpisy sbírají v Nymburku, v pátek v Kolíně, v týdnu od 14. do 18. listopadu ve většině univerzitních měst.

Se školným se počítá v koaliční smlouvě, mělo by být zavedeno od roku 2013. Maximální výši vláda stanovila na 10 tisíc korun za semestr. V případě takzvaného odloženého školného by za studenta zaplatily banky již během studia, mladí by jim začali splácet, jakmile v zaměstnaní dosáhnou aspoň na průměrný plat.

Autoři: ,

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Sokolům se v Sokolově daří, na komíně chemičky vyvedli tři mladé

Pár sokolů stěhovavých vyvedl na komíně sokolovské chemičky tři mladé.

Západočeské město má sokola ve znaku, teď bude lidem v Sokolově vzácný dravec létat i nad hlavou. Komín v místní...

Silný déšť na Jablunkovsku vyhnal lidi z postelí, zachraňovali zvířata

Extrémní srážky v Nýdku v Moravskoslezském kraji

Proudy vody valící se po svazích, zatopené sklepy i hnůj spláchnutý na fotbalové hřiště. Extrémní déšť ráno vyhnal z...

Kvůli nízké ceně za parcely v Krupce podala opozice trestní oznámení

Policisté vyšetřují prodej pozemků v Krupce. Území známé jako Jabloňový sad o...

Opoziční sdružení Zdravá Krupka podalo trestní oznámení na členy zastupitelstva. Ti nedávno v tajném hlasování...

Najdete na iDNES.cz