Policie řeší první trestní oznámení na lékařské odbory, druhé se už chystá

  16:28aktualizováno  16:28
Na Lékařský odborový klub se nejspíš v brzké době obrátí policie. Co nevidět totiž začne řešit trestní oznámení na iniciátory akce Děkujeme, odcházíme a vedení LOK včetně šéfa Martina Engela. Podal je Petr Kotaška kvůli podezření na vydírání, organizování a podněcování nepokojů či obecné ohrožení.

Náborová akce odborářů a nespokojených lékařů Děkujeme, odcházíme. Ilustrační foto | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Redakci iDNES.cz se ozval muž, který podal na Lékařský odborový klub a iniciátory akce Děkujeme, odcházíme trestní oznámení.

"Odbory jdou bezohledně, bez koncepce a znalosti situace druhé strany, až s hnusem za svým cílem pro menší skupinu lidí. A to na úkor státu a jeho řadových občanů. To, jak organizátoři akce Děkujeme, odcházíme vyhrocují situaci do krajnosti bez ohledu na cokoliv, je hnus, nezodpovědnost vůči pacientům a sobeckost. Dále jsem to již morálně neunesl a podal trestní oznámení," vysvětluje důvody Kotaška.

Domnívá se, že iniciátoři akce a odboráři porušili zákon hned několikrát. Oznámení o trestném činu je podáno "za organizování a podněcování nepokojů a obecného ohrožení, za ohrožení zákonem daného zajištění základní zdravotní péče, za jednání s náznakem vydírání ku neprospěchu jiných skupin lidí, za zneužití humánních principů lidské a demokratické společnosti, za vzetí pacientů jako obranných štítů vůči protivníkovi - tedy vládě a společnosti, a nakonec za znevážení neboli porušení Hippokratovy přísahy."

Trestní oznámení Kotaška poslal e-mailem ve čtvrtek. "Už dorazilo na místní oddělení do Dejvic," potvrdila pražská policejní mluvčí Eva Miklíková.

"Policie musí prověřit, zda bude případ přidělen někomu z tamního oddělení nebo z kriminální policie. Oznámení musíme prověřit a prozkoumat všechny okolnosti. Též zjistit, zda oznámené činy naplňují znaky trestného činu," dodala Miklíková s tím, že nemá informace o tom, že by se na policii hromadila podobná trestní oznámení nebo žaloby na iniciátory akce či lékaře.

Odborářský právník zatím o oznámeních neví

O žalobách a oznámeních neví ani odborářský advokát Martin Elger. "Je možné, že nějaká trestní oznámení pravděpodobně podána byla, ale nevím o tom. Po novém roce jsem v tomto kontaktován nebyl," uvedl Elger.

Redakce iDNES.cz však zjistila, že další trestní oznámení chystá advokát Kolja Kubíček, který už na porušování zákona dříve upozornil. To by mělo na policii mířit už v pondělí.

"Zatím jsem je nepodal, ale plánuji to. Nejspíše si na to sednu přes víkend. Oznámení však nebude směřovat proti lékařům, kteří podali výpověď, na to mají právo. Oznámení bude směřováno na organizátory akce," dodal Kubíček s tím, že organizátoři akce se dopustili svým jednáním vydírání.

"Odchod většího počtu lékařů v jednom časovém úseku by nepochybně mohl znamenat značnou poruchu v poskytování zdravotní péče. Takovou poruchu však nutno právně označit za těžkou újmu nejen těm, kdož mají poskytování zdravotní péče organizovat, ale i veřejnosti jako celku," míní.

Kubíček doplnil, že pokud organizátor takovou újmou hrozí s cílem získat finanční prostředky pro sebe nebo jiného, tak se jedná o vydírání. Názor právníků na jednání odborů čtěte zde.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Škola ve Sládkovičově prověří, zda Haškovi titul JUDr. udělila oprávněně

Bývalý hejtman Michal Hašek na akci platformy Zachraňme ČSSD

Slovenská soukromá vysoká škola ze Sládkovičova, kde exhejtman Michal Hašek získal titul JUDr., překontroluje úroveň...

„Velký bratr“ začne v květnu elektronicky sledovat pohyb cigaret na území EU

Ilustrační snímek

Brzy na bedra tabákových firem v Evropské unii dolehne nová povinnost. Musejí elektronicky sledovat pohyb svého zboží....

Čeští egyptologové odkryli neznámé části obrovské hrobky Staré říše

Pohled na okénko vedoucí do místnosti se sochou hodnostáře Tije a výzdobu zdi...

Podle mnohých je to nejkrásnější z objevených hrobek z doby egyptské Staré říše. Unikátní je díky velikosti,...

Najdete na iDNES.cz