Policie řeší první trestní oznámení na lékařské odbory, druhé se už chystá

  16:28aktualizováno  16:28
Na Lékařský odborový klub se nejspíš v brzké době obrátí policie. Co nevidět totiž začne řešit trestní oznámení na iniciátory akce Děkujeme, odcházíme a vedení LOK včetně šéfa Martina Engela. Podal je Petr Kotaška kvůli podezření na vydírání, organizování a podněcování nepokojů či obecné ohrožení.

Náborová akce odborářů a nespokojených lékařů Děkujeme, odcházíme. Ilustrační foto | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Redakci iDNES.cz se ozval muž, který podal na Lékařský odborový klub a iniciátory akce Děkujeme, odcházíme trestní oznámení.

"Odbory jdou bezohledně, bez koncepce a znalosti situace druhé strany, až s hnusem za svým cílem pro menší skupinu lidí. A to na úkor státu a jeho řadových občanů. To, jak organizátoři akce Děkujeme, odcházíme vyhrocují situaci do krajnosti bez ohledu na cokoliv, je hnus, nezodpovědnost vůči pacientům a sobeckost. Dále jsem to již morálně neunesl a podal trestní oznámení," vysvětluje důvody Kotaška.

Domnívá se, že iniciátoři akce a odboráři porušili zákon hned několikrát. Oznámení o trestném činu je podáno "za organizování a podněcování nepokojů a obecného ohrožení, za ohrožení zákonem daného zajištění základní zdravotní péče, za jednání s náznakem vydírání ku neprospěchu jiných skupin lidí, za zneužití humánních principů lidské a demokratické společnosti, za vzetí pacientů jako obranných štítů vůči protivníkovi - tedy vládě a společnosti, a nakonec za znevážení neboli porušení Hippokratovy přísahy."

Trestní oznámení Kotaška poslal e-mailem ve čtvrtek. "Už dorazilo na místní oddělení do Dejvic," potvrdila pražská policejní mluvčí Eva Miklíková.

"Policie musí prověřit, zda bude případ přidělen někomu z tamního oddělení nebo z kriminální policie. Oznámení musíme prověřit a prozkoumat všechny okolnosti. Též zjistit, zda oznámené činy naplňují znaky trestného činu," dodala Miklíková s tím, že nemá informace o tom, že by se na policii hromadila podobná trestní oznámení nebo žaloby na iniciátory akce či lékaře.

Odborářský právník zatím o oznámeních neví

O žalobách a oznámeních neví ani odborářský advokát Martin Elger. "Je možné, že nějaká trestní oznámení pravděpodobně podána byla, ale nevím o tom. Po novém roce jsem v tomto kontaktován nebyl," uvedl Elger.

Redakce iDNES.cz však zjistila, že další trestní oznámení chystá advokát Kolja Kubíček, který už na porušování zákona dříve upozornil. To by mělo na policii mířit už v pondělí.

"Zatím jsem je nepodal, ale plánuji to. Nejspíše si na to sednu přes víkend. Oznámení však nebude směřovat proti lékařům, kteří podali výpověď, na to mají právo. Oznámení bude směřováno na organizátory akce," dodal Kubíček s tím, že organizátoři akce se dopustili svým jednáním vydírání.

"Odchod většího počtu lékařů v jednom časovém úseku by nepochybně mohl znamenat značnou poruchu v poskytování zdravotní péče. Takovou poruchu však nutno právně označit za těžkou újmu nejen těm, kdož mají poskytování zdravotní péče organizovat, ale i veřejnosti jako celku," míní.

Kubíček doplnil, že pokud organizátor takovou újmou hrozí s cílem získat finanční prostředky pro sebe nebo jiného, tak se jedná o vydírání. Názor právníků na jednání odborů čtěte zde.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Premiér slíbil pomoc s rumburskou nemocnicí i nákup nových přístrojů

Premiér Andrej Babiš (ANO) s ministry na návštěvě Ústeckého kraje. (18. 9. 2019)

Premiér Andrej Babiš a ministr Adam Vojtěch jednali s vedením Krajské zdravotní, která zastřešuje pět největších...

Irák, Afghánistán nebo Golany. Stovka českých vojáků obdržela vyznamenání

Zástupce náčelníka Generálního štábu Jiří Verner (vpravo) gratuluje oceněným...

V Národním památníku na pražském Vítkově si převzalo ocenění 109 vojáků z jedenácti jednotek české armády za účast na...

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz