V Praze se spekuluje o pozadí exekuce. Chyba úřednice může být zástěrka

  10:14aktualizováno  10:14
Za exekucí uvalenou na majetek Prahy může chyba úřednice, vysvětlilo se. Na magistrátě se ale přesto stále spekuluje i o dalších vinících. Primátor tvrdí, že za exekucí může být snaha poškodit jeho osobu. Hovoří se i o možné pomstě sociálních demokratů, kteří museli v listopadu odejít do opozice.

Budova pražského magistrátu | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Kolik motivů se může skrývat za jednou pozdě doručenou obálkou, jejímž důsledkem mohla být exekuce městského majetku? Na magistrátu zřejmě nekonečně mnoho. Od nepořádku na stolech úředníků přes pomstu propuštěné zaměstnankyně, politickou odplatu až po organizovaný zločin.

Na poslední jmenovanou možnost upozornil sám primátor Bohuslav Svoboda (ODS). "Když je to podáno před koncem pracovní doby, je tam i návrh na smír, aby se vyhovělo liteře zákona, je to podáno tak, abych se k tomu mohl vyjádřit až v pondělí," řekl Svoboda.

ODS volí za týden nového předsedu

* Sněm se sejde 30. ledna.

* Největší podporu má primátor Bohuslav Svoboda. Postavil se proti němu bývalý radní Jiří Janeček. Ten má zatím nominaci pouze ze své domovské ODS Praha 11.

* Za diskreditační kampaň označil Svoboda už i kauzu bývalého šéfa pražských strážníků Vladimíra Kotrouše. Ten je vyšetřován kvůli braní úplatků.

Podle jeho slov je třeba si uvědomit, že je v Praze před zásadními volbami v ODS. "Tak si mohu myslet, že to s tím souvisí," přiblížil svou domněnku. Dál už primátor svou teorii o spiknutí soudního exekutora a jeho politických odpůrců nechtěl rozvádět. "Nejsem tu od toho, abych vymýšlel, jak bylo možné tohle udělat. To je už příběh do detektivky," prohlásil.

Janeček: Toho exekutora ani neznám

Mezi hlavní Svobodovy odpůrce patří například politici z Prahy 6, 7, 10 či 11. A právě šéf ODS jedenácté městské části Jiří Janeček se rozhodl proti Svobodovi kandidovat na post předsedy pražských občanských demokratů (více čtěte zde). Že by však stál za takovým spiknutím, popírá: "S tím soudním exekutorem se vůbec neznám. Nic o tom nevím."

Podle další teorie může za exekucí stát pražská ČSSD. Ta musela po převratu vloni na podzim opustit koalici a její členové později i místa ve výborech či městských firmách.

Spekulace míří zejména k bývalému radnímu pro bytovou politiku Petru Dolínkovi. Právě privatizace bytů se totiž týkal celý spor, který vyvrcholil návrhem na exekuci. "Já jsem měl na starosti byty, jejich pronájmy, nikoliv privatizaci. Nic o tom sporu nevím. Naopak jsem magistrát žádal už o víkendu o informace. Takže je to holý nesmysl," řekl Dolínek.

Úřednice o doručeném dopise nikomu neřekla

Spekuluje se také o tom, že za dvoudenním exekučním skandálem může být i pomsta propuštěné zaměstnankyně. "Ta úřednice měla dopis od soudu na stole a nikomu o tom neřekla," popsala zrod problému mluvčí magistrátu Tereza Krásenská.

Úřadu se ale také mohla vymstít reorganizace, kterou Svoboda zahájil po svém nástupu do vedení města. Svá místa opustili vlivní úředníci, například bývalý šéf odboru obchodních aktivit Peter Ďurica, hned dva ředitelé odboru městského investora Jiří Toman a jeho nástupce Jiří Zlatohlávek. Odešel i exředitel odboru IT Martin Vimr. Údajně kdokoliv z nich mohl mít zájem magistrát poškodit.

Jedna z verzí však popisuje i to, že na magistrátu je kvůli neustálým reorganizacím nepořádek, a tak se mohlo lehce stát, že se o dopisu nikdo nedozvěděl.

"Nejjednodušší ze všeho pak bylo hodit všechno na úřednici, která stejně odchází," zmínil jeden ze zaměstnanců magistrátu. Své jméno však nechtěl z pochopitelných důvodů uvádět.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

PŘEHLEDNĚ: Časová osa kauzy Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš čelí kvůli vyšetřování možného dotačního podvodu spojeného s konferenčním centrem Čapí...

Další z rubriky

V některých krajích učí i z deseti procent nekvalifikovaní učitelé, řekl Plaga

Ministr školství Robert Plaga (4.4.2019)

Nedostatek učitelů v Česku podle Roberta Plagy přetrvává. „Jsou školy, kde měli problém sehnat učitele i v průběhu...

KOMENTÁŘ: Komunistická strana přerod na „cool“ levičáky promarnila

Miloš Jakeš na prvomájovém setkání KSČM (1. května 2019)

Levičáctví na Západě „frčí“, je „cool“. Zástupy mladých lidí plní fotbalové, baseballové i kriketové stadiony na...

Milion psů nemá povinné čipování, na návštěvu veterináře zbývá jen 100 dní

ilustrační snímek

Majitelé psů mají už jen něco přes 100 dní na to, aby nechali svého psa označit čipem. Od 1. ledna příštího roku tuto...

Najdete na iDNES.cz