Na Letohrádek Hvězda byla napsána oslavná báseň

  8:51aktualizováno  8:51
Praha - S novým renesančním životním stylem, který se v Čechách a na Moravě rozšířil především v první třetině 16. století, souvisel i příchod nového typu staveb. V zeleni nádherně upravených zahrad vznikaly malebné letohrádky, které poskytovaly příjemné chvíle odpočinku, pohody a rozptýlení.

Na místě starého lesa Malejova, který zakoupil Ferdinand I., aby zde zřídil královskou oboru, vyrostl v letech 1555 až 1557 zajímavý letohrádek, který Pražané znají pod názvem Hvězda. Jeho neobvyklý půdorys ve tvaru šesticípé hvězdy nenavrhl žádný dvorní architekt, ale laik, i když vzdělaný - Ferdinandův syn arcivévoda Ferdinand Tyrolský. Ten po otcově rozhodnutí přenést sídlo z Prahy do Vídně působil v Čechách jako místodržící a výrazně přispěl k uměleckému a stavebnímu rozvoji renesanční Prahy.

Letohrádek však není zajímavý jen svým zvláštním půdorysem. Unikátní je i jeho vnitřní štuková výzdoba, jejíž kvalita předčí i tak významné interiéry s bohatou štukovou výzdobou jako je letohrádek Kratochvíle u Netolic nebo zámek v Nelahozevsi. V roce 1577 byla napsána latinská oslavná báseň na tuto stavbu - Stella Bohemica. V ní se, byť trochu nadneseně, hovoří o tisících figur, historií a bájí, které zde ve štuku můžeme nalézt.

Je pravděpodobné, že autoři byli inspirováni příklady zbylých štukových výzdob staveb z doby římského císařství. Proto odborníci Hvězdu právem řadí mezi unikáty, neboť soubor štukové výzdoby letohrádku přímo navazuje na římskou antiku z prvního a druhého století našeho letopočtu. Jen autoři této výjimečné práce zůstávají dosud utajeni, i když existují teorie o účasti například známého Antonia Brocca.

Letohrádek Hvězda, který náleží pod ochranná křídla Památníku národního písemnictví, měl vždy také blízko k literatuře. Starší generace si vzpomenou na expozici díla Aloise Jiráska, dnešní návštěvníci si mohou prohlédnout zbrusu novou výstavu nazvanou Božena Němcová - Obraz mezi obrazy.

V posledních letech se tato často v minulosti až zprofanovaná spisovatelka dočkala nové vlny zájmu. Jako bychom objevovali novou tvář této nejznámější české spisovatelky, a to jak obrazně, tak i na konkrétné daguerrotypii, kterou výstava představuje. Jen není stoprocentně jisté, zda jde skutečně o autentickou podobu Němcové. Ale trocha tajemství a nejistoty jistě není na škodu.

Prohlídku zajímavých interiérů i výstavy o Boženě Němcové v Letohrádku Hvězda pořádá Pražská informační služba v sobotu 16. června. Sraz je ve 14.00 hodin před objektem. Vstup 30 Kč + vstupné do objektu 30/15 Kč.

Program dalších procházek v tomto týdnu:

úterý 12. června - Zahrada Trojského zámku
Příkladná ukázka barokní palácové zahrady. Akce je pořádaná v návaznosti na výstavu Sláva barokní Čechie. Sraz je v 16.00 hodin na stanici autobusu číslo 112 Zoologická zahrada. Vstup 30 Kč.

středa 13. června - Vávrův mlýn, dnes Poštovní muzeum
Prohlídka objektu se zachovalým dílem malíře Jana Navrátila. Sraz v 15.00 hodin před objektem v ulici Nové Mlýny 2. Vstup 30 Kč + vstupné do objektu 25/10 Kč.

čtvrtek 14. června - Kde vládl vladyka Hroznata?
Procházka Hostivaří. Sraz v 15.30 hodin na stanici tramvaje číslo 22 nebo 26 Na Groši. Vstup 30 Kč.

neděle 17. června - Národní divadlo
Celková prohlídka objektu. Sraz každou půlhodinu od 8.30 do 11.00 hodin před vchodem. Objednané skupiny mají přednost - PIS objednává skupiny nad patnáct osob. Počet účastníků ve skupinách je dle požadavku Správy Národního divadla maximálně padesát osob. Vstup 30 Kč.

neděle 17. června - Sláva barokní Čechie - Život a smrt v baroku
Společná prohlídka výstavy v paláci Golz Kinských. Sraz v 10.00 hodin před objektem na Staroměstském náměstí. Vstup 30 Kč + vstupné na výstavu 300/140 Kč. Vstupné platí i do dalších expozic výstavy.

neděle 17. června - Pražské průchody, pasáže a tajemná zákoutí
Sraz ve 14.00 hodin před domem U Černé Matky Boží v Celetné ulici. Vstup 30 Kč.

neděle 17. června - Vyšehrad
Celková prohlídka včetně kasemat. Sraz ve 14.00 hodin před kostelem svatého Petra a Pavla. Vstup 30 Kč.

Lidé procházejí okolo pokácených smrků, které nechal v oboře Hvězda pokácet magistrát. (15. 3. 2001)

Proti kácení ve Hvězdě se ozval i senátor Jan Ruml. (15. 3. 2001)

Lidé diskutují s Kateřinou Vaculovou z magistrátního odboru životního prostředí. (15. 3. 2001)

Na místě starého lesa Malejova, který zakoupil Ferdinand I., aby zde zřídil královskou oboru, vyrostl v letech 1555 až 1557 zajímavý letohrádek, který Pražané znají pod názvem Hvězda.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Ve vládě plníme spíš program ČSSD, kritizuje kandidát do vedení ANO Macura

Primátor Ostravy Tomáš Macura (ANO).

V posledních volbách v Ostravě převálcoval konkurenci a teď primátor Tomáš Macura míří i do nejužšího vedení hnutí ANO....

Ředitelé škol se vybírají podle sympatií, ministerstvo to chce změnit

Devět obcí se spojilo, aby zachránilo základní školu ve Strýčicích.

Ministr školství Robert Plaga se dostal do sporu se zástupci obcí a měst. Byl by rád, kdyby jeho úřad do budoucna mohl...

Přichází jaro. Následující čtyři týdny budou teplotně nadprůměrné

Počasí se v lednu zbláznilo. Vyšší teploty způsobují pučení stromů a probouzení...

Nezvykle teplo by mělo být především hned v nadcházejícím týdnu od 18. února. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi,...

Najdete na iDNES.cz