Na letišti mohou pasažéry „svlékat“ skenery, ochránci práv se bouří

  6:17aktualizováno  6:17
Páteční pokus Nigerijce Abdula Mutallaba o útok na letoun americké společnosti Delta Airlines zřejmě povede k tomu, že cestující budou muset v budoucnu na letištích strpět detailní prohlídky pomocí "svlékacích" skenerů. Je o tom přesvědčen vrchní ředitel bezpečnosti pražského ruzyňského letiště Martin Hlava.
Kontroly na letištích budou mnohem přísnější než dosud. Pasažéry budou svlékat speciální skenery. Ilustrační foto

Kontroly na letištích budou mnohem přísnější než dosud. Pasažéry budou svlékat speciální skenery. Ilustrační foto | foto:  Dan Materna, MAFRA

Letiště ve světě, včetně pražského, dočasně zvýšila bezpečnostní opatření na linkách do USA. Podle Hlavy však lze takový provoz zvládat jen dočasně. - více čtěte zde

Mutallab se pokusil odpálit v letadle mířícím do Detroitu práškovou výbušninu pentrit, ukrytou v kondomu či spodním prádle. A to pomocí vstříknutí chemikálie. Detektory kovů na letištích tyto látky neodhalí. A pracovníci letiště nestíhají každého osobně kontrolovat, zda nemá na těle prášek nebo zda v lahvičce od šamponu je opravdu šampon.

"V počtu lidí, kteří cestující kontrolují, jsme už dosáhli hranice možností. Teď musí nastoupit technologie," řekl Hlava. I americké úřady zdůrazňují, že se atentát nezdařil jen díky tomu, že trhavina nevybuchla.

Experti na bezpečnost proto volají po zavedení rámů, které dokážou odhalit i plastické výbušniny a chemikálie. Zároveň však pasažéra elektronicky svléknou do naha, takže obsluha vidí nejintimnější detaily jeho těla. A to se nelíbí ochráncům lidských práv.

Prošacovat kapsy i příruční zavazadla

Američanka Jennifer Allenová prošla na amsterodamském letišti bezpečnostní kontrolou. Z Evropy do Detroitu, kde žije, cestovala už mnohokrát. Ještě nikdy však nezažila tak detailní prohlídku.

"Důkladně mě prošacovali. Nebylo to jen rychlé přejetí rukama, ale pomalé poplácávání. Prohlíželi všechno v zavazadlech, prohlíželi i kapsy v kalhotách i na kabátech," vyprávěla agentuře AP Allenová.

V tu dobu byla sobota odpoledne. Pouhý den poté, co se Nigerijec Umar Farouk Abdul Mutallab pokusil odpálit výbušninu v letadle mířícím právě do Detroitu. - více čtěte zde

Letiště i aerolinky po celém světě proto dostaly jasný pokyn: zvýšit bezpečnostní opatření na linkách do USA. A to nejméně do doby, než úřady vyšetří, co se v airbusu společnosti Delta Airlines přesně stalo a kdo všechno za zmařeným útokem stojí.

Zkontrolujeme každého

Podrobnější kontroly čekaly cestující do Ameriky i na ruzyňském letišti. "Na základě požadavku Američanů jsme přijali dodatečná opatření na letech do USA," řekla včera Olga Jurková z Letiště Ruzyně.

víc kontrol

Zvláštní předpisy na letištích se týkají pouze linek z Evropy do USA a amerických vnitrostátních letů.

Každý cestující musí podstoupit "ruční fyzickou kontrolu", při níž je pracovníkem letiště detailně osaháván po celém těle. Rozebráno je i jeho příruční zavazadlo. Na některých evropských letištích zvýšili počet psů cvičených na hledání bomb.

Cestující čeká i série poplácávání po těle před nastoupením na palubu či zákaz vstávat během poslední hodiny letu. 

                    

Vrchní ředitel bezpečnosti pražského ruzyňského letiště Martin Hlava doplnil, že všichni cestující do Spojených států musí od soboty podstoupit takzvanou "ruční fyzickou kontrolu". Každý pasažér nejdříve projde bezpečnostním rámem, který zjistí, zda u sebe nemá ukryté kovové předměty, a pak jej ještě ručně prošacuje pracovník letiště. Ten musí rozebrat i příruční zavazadlo.

"Dosud musel být podle směrnic podroben ruční kontrole každý desátý cestující. Americké úřady teď nařídily, že do vyšetření incidentu musíme ručně prohledat každého pasažéra," řekl MF DNES Hlava.

Taková opatření jsou podle jeho slov časově velmi náročná, proto je nelze uplatňovat dlouhodobě. Hlava očekává, že potrvají asi týden.
Mluvčí letiště Olga Jurková doplnila, že dodatečné kontroly zatím neměly vliv na délku odbavení. V platnosti podle ní zůstávají všechna specifická opatření na letech do USA, tedy například prohlídka bot, zda se v nich neukrývá výbušnina.

Na některých evropských letištích navíc zvýšili počet psů cvičených na hledání bomb. Na větší bezpečnost dbají i americké aerolinky. Některé prohlížejí cestující před vstupem na palubu, jiné vydaly zákaz vstávat během poslední hodiny letu či sahat do příručních zavazadel.

Změnit kontroly na letištích je nutné

Experti na leteckou dopravu se shodnou v jednom – zmařený útok na airbus Delta Airlines urychlí změnu kontroly na letištích. Terorista se totiž pokusil odpálit práškovou směs připevněnou v pouzdře na noze pomocí vstříknutí chemikálie. Takové předměty přitom není schopna na letištích současná technika odhalovat. Útočník by musel mít smůlu, že by si právě jeho vybral pracovník letiště k podrobnému prošacování.

"Co se týče počtu lidí, kteří cestující kontrolují, v tom jsme už dosáhli hranice možností. Víc dělat nemůžeme. Teď musí nastoupit technologie, které nebezpečné předměty odhalí. Z mého pohledu pomohou jen skenery," prohlásil vrchní ředitel Hlava.

Takzvané "svlékací rámy" zkouší například letiště v Manchesteru. Tyto přístroje dokážou odhalit nejen kov, ale i plastické výbušniny, plastové a keramické předměty a nebezpečné chemikálie. Výhoda rovněž je, že cestující nemusí být při kontrole nepříjemně osaháván.

Potíž je však v tom, že skener dokáže pasažéra elektronicky svléknout. Jeho obsluha tak vidí nejintimnější detaily těla – třeba velikost poprsí. A to dosud u ochránců soukromí naráželo. Hrozí totiž zneužití záznamů. Lidé tak stojí před rozhodnutím – zajistit ochranu letadel za cenu ztráty části soukromí, nebo ne?


Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Foldynu nedokázalo vedení ČSSD těsně vyloučit ze strany

Místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna přichází v létě 2019 na jednání vedení...

Vedení ČSSD neuspělo ve snaze vyloučit poslance Jaroslava Foldynu ze strany. Pro nebyl potřebný nadpoloviční počet...

Na smíchovském břehu Vltavy se budou cvičně stavět protipovodňové zábrany

Město čekají protipovodňové manévry.

Zejména na smíchovském břehu Vltavy se v sobotu bude cvičit stavba protipovodňových zábran. Cvičení Voda 2019 se kromě...

Demolice Stalinova pomníku by byla drahá, lepší bude oprava, říká Lukeš

Stalinův pomník na Letné.

Zbytky někdejšího Stalinova pomníku se hroutí. Pražský magistrát musí na základě odborného posudku stavbu do pěti dnů...

Co dál s e-cigaretami? Ministerstvo zdravotnictví se zabývá varováním z USA

Elektronické cigarety mají lidi odnaučit kouřit. Ilustrační foto.

Varováním amerických expertů na rizika plynoucí z e-cigaret se podle ministra Adama Vojtěcha zabývá ministerstvo...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROGRAMÁTOR PLC SIEMENS

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz