Na kongres ODS dorazí Schwarzenberg i John, oslavenec Klaus spíše ne

  15:57aktualizováno  22:07
Václav Klaus oslaví v sobotu 69. narozeniny. A ve stejný den by mohl prezident navštívit důležitý volební kongres ODS, na který byl oficiálně pozván. Účast hlavy státu ale není potvrzená. Chybět naopak jistě nebudou předsedové koaličních partnerů ODS - Karel Schwarzenberg a Radek John.

Takto se prezident Václav Klaus loučil s ODS v roce 2008, kdy se vzdal funkce čestného předsedy | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Otázka, zda na kongres ODS přijde Václav Klaus - v letech minulých předseda a symbol strany - stále není zodpovězena. "Včas podáme informace," sdělil neurčitě prezidentův mluvčí Radim Ochvat.

Lidovým novinám prezident vzkázal, že se nejprve musí v pátek setkat s lídrem ODS Petrem Nečasem. Ten ho má informovat o průběhu jednání o vládě. A zdroje MF DNES z Hradu večer uvedly, že Klaus se nechce objevit na kongresu ODS předtím, než vznikne nová vláda. "Nebylo by to vhodné," uvedl jeden z Klausových blízkých.

"My o účasti prezidenta také nic nevíme. Čekáme, že se vyjádří, anebo o víkendu dorazí," uvedl dopoledne Martin Kupka, tiskový mluvčí občanských demokratů, podle něhož letos nepřijedou žádní hosté ze zahraničí.

Pokud by Klaus mezi občanské demokraty přesto opravdu přišel, znamenalo by to další krok v usmíření. V roce 2008 se Klaus na kongresu vzdal funkce čestného předsedy ODS. Vztahy se začaly lepšit až v poslední době díky změnám ve vedení strany. Před volbami prezident dokonce připouštěl, že jí dá svůj hlas (více o tom si přečtěte zde).

Panuje nervozita a obavy z Topolánka

V řadách občanských demokratů se v těchto dnech rozhoduje o významných postech, před víkendem nervozita graduje. "Mocní bojují o místopředsednické funkce, tudíž nepanuje žádná extra velká jednota. Tak to je před každým volebním kongresem," popsal atmosféru Petr Bendl, muž vyšachovaný ze hry o místopředsednické křeslo.

Velká očekávání vyvolává před víkendem bývalý předseda ODS Mirek Topolánek. Ten sice na kongres osobně nedorazí, ale zašle jen dopis plný adresné kritiky, negativního hodnocení situace a volebního výsledku (více čtěte zde).

Svrženého šéfa strany údajně v jeho naštvanosti dorazil způsob, jak byl pozván na kongres. Obdržel jen e-mail, třebaže první místopředseda David Vodrážka avizoval, že "Mirek Topolánek, stejně jako Václav Klaus, pozvánky dostanou". Topolánek se však nedočkal a chystá zúčtování. To pochopitelně Nečasovi a spol. není po chuti.

Kongres je významná věc, řekl John

Na rozdíl od Klause potvrdili svou účast iDNES.cz předsedové TOP 09 Karel Schwarzenberg i Radek John z Věcí veřejných. "Pozvání jsem rád přijal. Je to významná věc," uvedl John.

Kongres ODS odstartuje v sobotu v 10:00. V úvodu zazní projev Petra Nečase, který bude pravděpodobně jediným kandidátem na předsedu. Všeobecně se očekávají významné změny vedení, především na místopředsednických postech. Nominace z regionů získali David Vodrážka, Miroslava Němcová, Alexandr Vondra a Milan Cabrnoch.

"Jména, která jsou generována, ukazují poměrně znatelnou obnovu ODS," připustil Nečas.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Zdržte se v Hongkongu násilí, apeluje na Čínu Fischer. A připomíná rok 1968

Bývalý diplomat a neúspěšný prezidentský kandidát Pavel Fischer

Předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer apeloval na Čínu, aby se v situaci kolem protestů v Hongkongu...

Kraje sociální služby neutáhnou. Dostaly méně peněz, než potřebovaly

Ilustrační snímek

Přestože kraje dostaly na sociální služby od státu miliardu, podle odhadů to ani zdaleka nestačí. A situaci nezlepší...

Nekrmte cizí koně, prosí chovatelé. Dobrý úmysl může zvíře zabít

Kůň trpí silnými bolestmi kvůli kolice.

Rodina jde na výlet a při té příležitosti se rozhodne „zpestřit“ jídlo koni v nedaleké ohradě. Jenže i pár mrkví nebo...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz