Na Karvinsku vyroste největší Dinopark se sedmdesáti pravěkými ještěry

  18:34aktualizováno  18:34
Na pomezí Doubravy a Orlové vznikne na začátku prázdnin Dinopark, přibližující život veleještěrů v druhohorách. Bude největším tematickým parkem svého druhu u nás. Měl by do oblasti přivést víc turistů a školních výprav.

Na místě bývalého odvalu bude sedmdesát maket pravěkých ještěrů. Ilustrační foto | foto: Klárka Budínová

"Chceme přenést naše návštěvníky do období druhohor," vysvětluje představy tvůrců Dinoparku ředitel společnosti West Media Jiří Machálek. "Chceme, aby nás navštěvovaly celé rodiny, školní výpravy. Na pomezí Orlové a Doubravy chceme vybudovat přírodní park, v němž budou v terénu umístěny modely nejrůznějších druhů dinosaurů v životní velikosti," vyjmenoval Machálek.

Podle něj bude celý park doplněný 3D kinem promítající filmy ze života druhohorních ještěrů. "Děti si budou moci vyzkoušet i práci paleontologů, v písku budou zahrabány kostry ještěrů, které budou muset najít, vyhrabat a určit, o jakého ještěra jde, a připravujeme i malou expozici replik druhohorních vykopávek," doplnil Machálek.

Dinopark Ostrava

Park může přinést rozvoj i okolí

Projekt dinoparku by měl vzniknout na bývalém odvalu, který je již zrekultivován. "Severní odval byl typickým odkladištěm všeho, co už nikdo nepotřeboval, vznikem Dinoparku dostane novou tvář a rozumné využití," pochvalovala si plán společnosti West Media starostka Doubravy Květuše Szyroká.

"Původně jsme uvažovali o tom, že zde vytvoříme prostor pro majitele čtyřkolek, ale to se ukázalo jako příliš hlučná varianta, která omezovala lidi bydlící poblíž. Dinopark se ukázal jako nejlepší řešení, které může navíc přinést do obce nové pracovní příležitosti," dodala starostka.

DINOPARK OSTRAVA

Jaký bude Dinopark
Velikost: 15 ha
Počet exponátů: cca 70, osm modelů bude pohyblivých
Další expozice:
3D kino, naučná stezka, umělé paleontologické naleziště, malé muzeum s přesnými imitacemi nálezů dinosauřích kostí
3D kino:
pravidelná projekce 3D filmu Život mláděte
Předpokládané vstupné:
130 Kč dospělí, 80 Kč děti

Jak se místní podnikatelé nové šance chytnou, ukáže až čas, vznik parku, přibližujícího život ve druhohorách, však může být pro Doubravu i okolí skutečně velkým přínosem. Turisté i školní výpravy, které park přiláká, nebudou muset utrácet peníze jen v samotném Dinoparku, ale i v přilehlých restauracích. Podobný přínos zaznamenali už například obyvatelé Vyškova, kde podobná atrakce funguje už tři roky.

"Zatímco v roce 2005, kdy ještě Dinopark ve Vyškově neexistoval, přišlo do vyškovské zoologické zahrady šestatřicet tisíc návštěvníků, v roce 2007 to bylo 241 tisíc lidí," poukázal na obrovský vzestup návštěvnosti ve vyškovské zoologické zahradě poté, co v jejím areálu vznikl Dinopark, Jiří Machálek.

Park bude největší v České republice

Zatímco v Plzni, kde vznikl první Dinopark v republice, mohou modely dinosaurů návštěvníci sledovat na třech hektarech a ve Vyškově na pěti, doubravský dinopark nabídne možnost sledování sedmdesáti modelů dinosaurů v patnáctihektarovém parku.

"CeDinopark Vyškovlkem máme k dispozici padesát hektarů, přímo pro park bude v první etapě využito patnáct," vysvětluje Jiří Machálek. "Ve druhé etapě, zhruba za čtyři až pět let, plánujeme, že z bývalé haldy vytvoříme maketu druhohorní sopky. Ještě nevíme, jak přesně bude vypadat, zda bude například pravidelně vybuchovat, nebo jestli v ní vybudujeme umělou jeskyni, ale doubravský park rozhodně má prostory pro další rozšiřování," dodal ředitel.

"Celý prostor jsme společnosti West Media pronajali na patnáct let," řekl manažer společnosti RPG, které bývalá halda patří, Petr Handl. "Doufáme, že se Dinoparku bude dařit a že nám pomůže s využitím brownfieldu, který by jinak ležel ladem," dodal Petr Handl.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Protikorupční fond chce pro oznamovatele trestných činů až 667 tisíc

Karel Janeček v Show Jana Krause

Lidé, kteří nahlásí trestný čin spáchaný jejich zaměstnavatelem a budou kvůli tomu vyhozeni nebo převedeni na jinou...

Doučování je výhodný byznys. Kolem přijímaček může rodiče přijít na tisíce

matematika

Sezona doučování vrcholí a lektoři nejrůznějších předmětů si mohou mezi klienty vybírat. Mezi předměty vede matematika...

Taxi dispečink je dnes přežitek, řekl šéf Taxify ČR v Rozstřelu

Šéf Taxify ČR Roman Sysel a Karolína Venclová z Asociace koncesionářů v...

Od letošního roku musejí mít řidiči alternativní taxislužby Taxify licenci stejně jako řidiči běžní řidiči taxi. Před...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz