Na Hradě se objevil Jakunin. Putinův muž, na nějž USA uvalily sankce

  17:58aktualizováno  21:36
Na pražské konferenci Let My People Live! se objevil i Vladimir Jakunin, muž kvůli kterému byl český prezident Miloš Zeman loni pod palbou kritiky. Zamířil totiž na ostrov Rhodos na konferenci Dialog civilizací právě na pozvání Jakunina, muže, jenž je na americkém sankčním seznamu.

Ruský podnikatel Vladimir Jakunin na slavnostní večeři uspořádané 26. ledna v Obecním domě v Praze na závěr prvního dne akcí k 70. výročí osvobození Osvětimi. | foto: ČTK

V seznamu hostů konference, který dostala média, přitom Jakunin uveden není. „Nebyl na seznamu hostů, který jsme dostali. Nevěděli jsme o tom do poslední chvíle,“ řekla iDNES.cz Alice Horáková z agentury AMI Communications, která má na starost propagaci akci Let My People Live! a komunikaci s novináři.

V pozdější verzi programu akce, který dostali přímí účastníci konference, už ale Jakunin je. Europoslanec za ODS Jan Zahradil na svůj Facebook dal i fotografii aktualizovaného programu, kde už Jakunin figuruje.

Fotogalerie

Zajímavé je, že se na pódiu ve Španělském sále objevil Jakunin právě ve chvíli, kdy drtivá většina českých novinářů zamířila na brífink českého premiéra Bohuslava Sobotky, jenž měl vystoupení před tím. A ve chvíli, kdy byl Jakunin představován, už podle fotoreportéra MF DNES ve Španělském sále zůstal jen oficiální fotograf konference. Na stránkách Evropského židovského kongresu, hlavního pořadatele akce, byly oficiální fotografie bez Jakunina.

Vladimir Jakunin je vlivný ruský podnikatel, šéf společnosti Ruské železnice a člověk blízký Vladimiru Putinovi. Proto se také ocitl na seznamu lidí, vůči nimž Spojené státy a Austrálie uvalily sankce. Evropská unie jej naproti tomu nijak nepostihuje, takže ruský podnikatel může každý rok bez problémů cestovat na Rhodos na konferenci, kterou sám založil a kde se setkává i se Zemanem.

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček tvrdí, že s pozváním Jakunina nemá Hrad nic společného. „Seznam hostů konference je zcela v gesci jejích organizátorů. Nelze vyloučit, že se pan prezident s panem Jakuninem neformálně setká, ale v jeho oficiálním programu to není,“ řekl iDNES.cz Ovčáček.

Zeman: Jsem jedním ze šesti milionů Židů zabitých nacisty

Zeman se jen o pár desítek minut později s Jakuninem setkal na slavnostní večeři v Obecním domě.

„Jsem jedním ze šesti milionů Židů, kteří byli zavražděni nacisty v Evropě,“ řekl pak Zeman v úvodním slově před večeří a sklidil za to potlesk. Svým projevem parafrázoval slavná slova bývalého amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedy - Ich bin ein Berliner (“Jsem Berlíňan“).

Aktualizovaný seznam hostů prvního panelu konference Let My People Live (26....

Aktualizovaný seznam hostů prvního panelu konference Let My People Live (26. ledna 2015).

Zeman připomněl, že optikou této nadsázky, jsou také všichni lidé přítomní na večeři v Obecním domě Židé a zároveň také francouzští novináři z redakce Charlie Hebdo, kteří byli v Paříži oběťmi teroristického útoku islamistických radikálů.

Večeře doprovázela konferenci na Pražském hradě, jež se koná právě u příležitosti 70. výročí osvobození Osvětimi. To připadá na úterý, kdy je také Den památky obětí holocaustu. Jako speciální host večeře byl vybrán britský herec Ben Kingsley, držitel Oscara za roli indického politika Gándhího ve stejnojmenném filmu. Kingsley hrál také v jiném oscarovém filmu o holocaustu Schindlerův seznam, zahrál si tehdy Schindlerova účetního Itzaka Sterna.

Pražské akce se účastní více než 500 hostů, mezi nimi jsou i slovenský prezident Andrej Kiska a bulharský prezidet Rosen Plemenliev. Právě kvůli nedávným útokům v Paříži, kdy teroristé zaútočili kromě satirického týdeníku Charlie Hebdo i na košer obchod, konferenci doprovázejí přísná bezpečnostní opatření (více čtěte zde).

Podle předsedy Evropského židovského kongresu Moše Kantora se Židé v Evropě hodně bojí a jsou blízko novému exodu. Kantor proto vyzval evropské vlády ke zvýšení ochrany Židů. Mluvil také o tom, že lidé by neměli dávat do jednoho pytle muslimy s radikálními islamisty. „Devadesát devět procent muslimů je normální. Džihádismus je velmi blízký nacismu,“ řekl Kantor. (více o průběhu konference zde)

Konference bude schvalovat „cestovní mapu obrany“ proti hrozbám

V úterý, v druhý den konference, budou účastníci konference Let My People Live schvalovat cestovní mapu obrany proti hrozbě radikálního islámu, neonacismu a antisemitismu v Evropě.

Miloš Zeman a Vladimir Jakunin na Rhódském foru (27. srpna 2014).

Miloš Zeman a Vladimir Jakunin na Rhódském foru (27. srpna 2014).

Obranu před extremismem vidí autoři dokumentu i ve zmenšení zranitelnosti jeho potenciálních terčů. Receptem má být mimo jiné spolupráce při ochraně hranic a vypracování jednotných právních norem pro migraci mezi EU, USA, Ruskem a Izraelem. Pomoci v boji s extremismem mají i cestovní omezení a další kroky včetně spolupráce tajných služeb EU, USA, Ruska a Izraele. 

Podle pracovní verze textu, o němž informovala ČTK, je jedním z kroků prevence, která má odvrátit radikalizaci ve společnosti dialogem mezi kulturami a odhalováním metod užívaných teroristy. Nástroje k dosažení tohoto cíle jsou právní, výchovné a vzdělávací, organizační či informační. Nemalou roli hraje podle dokumentu zakládání výzkumných a osvětových nevládních organizací.

Účinný boj s extremismem má doplnit pronásledování jeho nositelů bez ohledu na hranice států, prováděné s respektem vůči lidským právům a mezinárodním právním normám. Jeho základem má být výměna informací, monitorování obousměrné migrace z konfliktních zón, blokování internetového provozu zneužívaného ke komunikaci mezi teroristy i monitorování jejich finančních toků.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vlivný muž chtěl dům v přírodním parku. Úředníci odmítli, stavba začala načerno

Příroda Dolního Poohří je vzácná hlavně kvůli původní vegetaci lužních lesů a...

Postavit si dům v přírodním parku? Bez problémů. Alespoň tak to zatím vypadá v Dolním Poohří u severočeské Budyně nad...

Další z rubriky

Odpadková revoluce. Kdo nebude třídit, zaplatí o dost víc než dnes

ilustrační snímek

Ministerstvo životního prostředí dopsalo dlouho očekávaný zákon o odpadech. Mezi chystané novinky patří dražší...

Konec hledání trubek. Digitální mapa stavbařům ukáže, co je pod povrchem

Kdo staví, musí si zjistit, zda pod jeho pozemkem nevedou kabely.

Ve čtyřtisícových Dolních Břežanech kousek za Prahou právě staví mateřskou školu. Nedávno se jim ale stalo, že bagrista...

Vlivný muž chtěl dům v přírodním parku. Úředníci odmítli, stavba začala načerno

Příroda Dolního Poohří je vzácná hlavně kvůli původní vegetaci lužních lesů a...

Postavit si dům v přírodním parku? Bez problémů. Alespoň tak to zatím vypadá v Dolním Poohří u severočeské Budyně nad...

Najdete na iDNES.cz