Na Hodonínsku zemřela nejstarší obyvatelka Česka, bylo jí 107 let

  12:41aktualizováno  12:55
V Prušánkách na Hodonínsku zemřela nejstarší obyvatelka České republiky, 107letá Juliana Vašíčková. Na drobnou ženu s jiskrnýma modrýma očima v posledních dnech naplno dolehla tíha všech prožitých let, přestávala jíst a byla velmi zesláblá. Podle rodiny ale nebyla vážně nemocná.

Nejstarší obyvatelka ČR Juliana Vašíčková volila v Prušánkách na Hodonínsku (29. května 2010) | foto: Radek Miča, MAFRA

"Maminka zemřela dnes v 10:45 na zástavu srdce a celkové opotřebení organismu," sdělila krátce poté její dcera Dagmar Lysá, která o nejstarší ženu v republice v posledních letech se svým manželem pečovala.

Podle ní Juliana Vašíčková přestávala v poslední době jíst a byla už velmi zesláblá. "Nemohla už ani chodit," popsala zdravotní stav nejstarší občanky v republice. "Maminka ležela nedávno v nemocnici, ale nenašli jí žádné neduhy a tak ji zase poslali domů," vzpomněla ještě Dagmar Lysá.

Ta teď bude zařizovat pohřeb své matky, a to na sobotu 9. října v 15 hodin. "Pohřeb bude samozřejmě v kostele v Prušánkách," řekla Lysá.

Zažila rakouské císaře, ve 107 letech šla k volbám

Juliana Vašíčková se narodila jako Juliana Maršálková 8. května 1903. Zažila dva rakouské císaře i všechny československé a české prezidenty. S manželem Ferdinandem vychovala nejstarší Češka dvě dcery. Kromě nich jí dělala radost čtyři vnoučata a tři pravnoučata.

Vašíčková byla nejstarší z jedenácti sourozenců. Svatbu jí ale rodiče strojili jako poslední z dcer, v jejích pětatřiceti letech. Vyučila se totiž prodavačkou a otevřela si za pomoci rodiny malý krámek. Na vdavky
proto dlouho neměla čas.

Později vedla obchod s manželem, po druhé světové válce ale o živnost přišli a do krámku se nastěhovala Jednota. I později zůstala paní Vašíčková za pultem. Do penze šla v 65 letech. "Hodně práce. Kdo pracuje, žije," prozradila při oslavě svých 106. narozenin.

Nejstarší obyvatelka ČR Juliana Vašíčková volila v Prušánkách na Hodonínsku (29. května 2010)Nejstarší obyvatelka ČR Juliana Vašíčková volila v Prušánkách na Hodonínsku (29. května 2010). K volbám ji doprovodila dcera Dagmar Lysá (vlevo)

Až do konce svého života se žena z Hodonínska zajímala o dění v zemi. Čiperná a bystrá Juliana Vašíčková denně sledovala zprávy a četla denní tisk. Účastnila se pravidelně všech voleb, ať už do Poslanecké sněmovny, Senátu, či obecního zastupitelstva. Právo dát hlas svým politickým oblíbencům si nenechala ujít ani ve sto sedmi letech (více čtěte ZDE).

Nejstarší obyvatelkou země byla Juliana Vašíčková od března letošního roku, štafetu převzala po zesnulém Josefu Flanderovi.

Podle dostupných informací je nyní nejstarší obyvatelkou České republiky Marie Smejkalová z Kroměříže, která oslavila 107. narozeniny 12. září. "Při oslavě říkala, že před ní je ještě jedna starší žena a pak už je ona," řekl ČTK mluvčí zlínského hejtmanství Milan Plesar.

Smejkalová, která v den svých narozenin navíc slaví i svátek, zůstala věrná rodnému městu po celý život. Přes vysoký věk stále sleduje současné dění, pravidelně se účastní i voleb.

Vůbec nejstarší doloženou obyvatelkou Česka byla podle Guinnessovy knihy rekordů Marie Bernátková, která se dožila 111 let. Narodila se v roce 1857, zemřela v říjnu roku 1968. Nejstarším mužem u nás byl Alois Vocásek, který zemřel ve 107 letech v roce 2003.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Ministerstvo kárá úřady, přehlížely připomínky sousedů masivní vily

Výrazná betonová stavba v hodnotě desítek milionů korun obehnaná čtyřmetrovou...

Ministerstvo pro místní rozvoj se zastalo odpůrců mohutné stavby na okraji Prostějova. Investor z rozhodování o její...

ANO mohu posunout dál, říká Stuchlík. Zároveň nevylučuje konec v politice

Petr Stuchlík ve volebním štábu ANO (7.10.2018)

Pokud nezíská nějakou výraznější funkci v hnutí, mohl by na podzim Petr Stuchlík, loňský kandidát ANO na pražského...

Hřib nepodpoří akci svazu bojovníků za svobodu, kvůli ocenění Ondráčka

Koaliční jednání Pirátů, TOP09 a Praha Sobě o primátorovi hl.m.Prahy a koalici....

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za svobodu, kterou chtěli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz