Na dialog se Schwarzenbergem se těšíme, řekl velvyslanec Izraele

  16:26aktualizováno  2. ledna 11:40
V pásmu Gazy už sedm dní zuří boje mezi Izraelem a hnutím Hamas, zahynulo na čtyři sta lidí. "Operace potrvá tak dlouho, dokud Hamas nezastaví ostřelování Izraele," řekl čtenářům iDNES.cz izraelský velvyslanec Jaakov Levy. Upozornil, že Izrael o cílech úderů obyvatele pásma předem varuje. Chystaná mise EU na Blízký východ pod taktovkou Karla Schwarzenberga bude podle něj zásadní jako každý dobře míněný návrh.

Jaakov Levy v rozhovoru se čtenáři nevyloučil pozemní operaci v pásmu Gazy, Izrael ale o ní zatím nerozhodl. | foto: David VotrubaiDNES.cz

odpovědi Jaakova Levyho najdete zde

"Izraelská operace potrvá tak dlouho, dokud nebude zaručena bezpečnost obyvatel jižního Izraele a dokud Hamas nezastaví ostřelování izraelských měst a vesnic," uvedl v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz velvyslanec Izraele v Česku Jaakov Levy.

Podmínky pro ukončení konfliktu jsou podle něj jasné: "Důvěryhodný mechanismus zamezující útokům na nevinné izraelské obyvatele, paralýza schopnosti Hamasu obnovit svůj zbrojní arzenál a propuštění izraelského vojáka Gilada Šalita, kterého Hamas drží v zajetí již téměř tři roky."

Přestože se Izrael při leteckých útocích zaměřuje na cíle patřící palestinskému radikálnímu hnutí Hamas a většina zabitých jsou bojovníci Hamasu, v Gaze umírají i civilisté.

Izrael obyvatele Gazy o cílech úderů předem informuje

"Naprostá většina zabitých Palestinců byli bojovníci Hamasu. Napočítali jsme 220 zabitých teroristů. Bohužel došlo také k některým civilním obětem, protože Hamas záměrně umísťuje své vojenské základny, výrobny zbraní, odpalovny raket a místa, na nichž se zdržují bojovníci Hamasu, do těsného sousedství s civilními sídly a institucemi," uvedl Levy

Izrael ale podle něj dělá vše možné, aby obyvatele pásma o cílech leteckých úderů předem informoval. Shazuje například letáky či rozesílá SMS zprávy.

Na dialog s misí EU se Izrael těší

Pomoci s řešením konfliktu na Blízkém východě se chystá i mise Evropské unie, kterou povede v rámci českého předsednictví ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

"Na dialog generovaný touto misí se velice těšíme. Její smysl je rozhodně zásadní jako každý dobře míněný návrh," uvedl velvyslanec. Dodal, že českého ministra a jeho jasných názorů si váží.

PŘEČTĚTE SI

Schwarzenberg odjede na Blízký východ v neděli, plán mise oznámí dnes

Česká republika od 1. ledna předsedá evropské sedmadvacítce a podle Levyho je od tohoto data pro Izrael nejreprezentativnějším členem Unie.

Levy v rozhovoru se čtenáři nevyloučil pozemní operaci v pásmu Gazy. Uvedl, že je možné, že vzdušná ofenziva nebude dostatečná, nicméně Izrael o pozemní invazi zatím nerozhodl.

Hamas porušil klid zbraní

Izrael vysvětluje vojenskou akci v pásmu Gazy také mimo jiné na webových stránkách velvyslanectví. "Teroristické hnutí Hamas definitivně porušilo klid zbraní, jenž zprostředkoval Egypt mezi Izraelem a Hamasem. Situace se vyhrotila v minulém týdnu, během kterého dopadly stovky raket a minometných granátů na izraelská sídla Sderot, Aškelon a Netivot a na přilehlé kibucy."

"Kdyby se Hamas vzdal teroru, nebyl by důvod k odvetné akci ze strany Izraele. Vůdce Palestinské autonomie Mahmúd Abbás rovněž přiznal, že bylo v moci Hamasu izraelskému útoku předejít – premiér Ehud Olmert opakovaně varoval, že ostřelování z Gazy povede k vojenské odvetě," tvrdí zveřejněná zpráva.

Jaakov Levy

Jaakov Levy působil na izraelském generálním konzulátu v New Yorku, na vyslanectví v Římě, sloužil jako konzul v americké Nové Anglii a zastupoval Izrael i u OSN. Do nepřáteli obklopeného Izraele odešla jeho rodina z rodné Anglie v roce 1949, Levy později vystudoval mimo jiné ekonomii, politologii a mezinárodní vztahy.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Zahřmělo a obr Super Galaxy sestoupil z nebe. Přivezl bojové vrtulníky

Americký transportní letoun C-5M SuperGalaxy na mošnovském letišti

Americký obří armádní letoun C-5M SuperGalaxy přistál ve středu ráno na mošnovském letišti. Ve svých útrobách přes...

Přesun Koněvovy sochy smlouvu s Ruskem neporuší, tvrdí ministr Petříček

K soše Koněva na pražském náměstí Interbrigadistů se v pondělí v podvečer...

Pokud se najde důstojné místo pro umístění sochy sovětského maršála Ivana Koněva, Česko dostojí svým závazkům ze...

O vládní čtvrti se s primátorem nedá jednat, říká Babiš. Osloví radní

Premiér Andrej Babiš prohlíží s generální ředitelkou Úřadu pro zastupování...

Premiér Andrej Babiš nehodlá dál jednat s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem o vládní čtvrti v Letňanech. Místo toho...

Najdete na iDNES.cz