Na Chebsku objevili třetí čtvrtohorní sopku. Je stará 300 tisíc let

  7:04aktualizováno  7:04
Když začali čeští a němečtí vědci před deseti lety zkoumat okolí Železné hůrky na Chebsku, ještě netušili, jaké překvapení na ně čeká. U obce Mýtina se jim podařilo objevit třetí čtvrtohorní sopku. Do té doby byly v západních Čechách známé jen dvě - Železná a Komorní hůrka.

Krajina Chebské pánve u Nového Kostela. V rámci České republiky je Chebsko seismicky nejaktivnější oblastí. Vědci tam teď navíc našli už třetí čtvrtohorní sopku. Její stáří odhadují na 300 tisíc let. | foto: Martin Stolař, MAFRA

"Jednomu z mých německých kolegů, který se okrajově věnoval Železné hůrce, se zdálo zvláštní, jak daleko se od ní nalézají vulkanické produkty a usazeniny. Byly až na okraji obce Mýtina, která leží téměř dva kilometry od sopky. Proto nechal v terénu vyhloubit rýhu. Ukázala, že tam jsou ještě čtyři metry vulkanických usazenin," vypráví Jan Mrlina z Geofyzikálního ústavu Akademie věd, který je členem objevitelského týmu.

Na rýhu svého německého kolegy se přijel podívat a pak prý společně meditovali nad zvláštní terénní propadlinou, která se nacházela opodál. Téměř kruhová prohlubeň v nich vzbudila zvědavost, zda se nejedná o další chebskou sopku. Měření, která provedli v jejím středu, vykázala velmi výrazné anomálie.

"Bylo pro nás velmi příjemné, že se nám na další výzkum podařilo získat finanční podporu z německé vědecké agentury. Tím pádem jsme mohli měření rozšířit. Pokryli jsme jím celou strukturu i okolí a našli jsme krásnou geofyzikální anomálii v tíhovém a magnetickém poli," popisuje. Anomálie byla pro německou agenturu tak silným argumentem, že vědcům dala peníze na průzkumný vrt, což je podle Jana Mrliny opravdu mimořádná věc.

Nejprve si tým myslel, že sondu postačí spustit do třicetimetrové hloubky. Nakonec skončili v 84 metrech pod zemí. V tu chvíli už měli jistotu, že narazili na vulkanickou strukturu. Utvrdily je v tom nalezené sedimenty.

"Přísun peněz nám po čtyřiaosmdesáti metrech skončil. Říkal jsem, že se musíme dobrat ještě něčeho dalšího a požádal jsem ještě o jednu vrtnou rouru. Ta skutečně prošla koncem sedimentů a my jsme se skutečně dostali do takzvané vulkanické brekcie, což je hornina složená z úlomků původní horniny. V ní se objevily i vulkanické bomby a mně spadl kámen ze srdce. Potvrdili jsme tím, že se jedná o explozivní vulkanickou strukturu," říká český vědec.

Turista sopku pravděpodobně nenajde

Výzkum třetí čtvrtohorní sopky stále pokračuje, a to díky geofyzikálním metodám. Tým se soustředí na to, jak vypadá vnitřek kráteru.

"Vzhledem k tomu, že je sopka zarostlá lesem, geologicky s kladívkem v ruce tam nemůžeme řešit vůbec nic. Proto používáme geofyziku, což je obor, který nám umožňuje pomocí různých parametrů zjistit geologickou stavbu. A to aniž bychom museli něco kopat kladívkem," vysvětluje Jan Mrlina.

Laik, který by nově objevenou sopku u Mýtiny hledal, by ji podle vědců bez mapy jen těžko našel. Na rozdíl od Komorní a Železné hůrky totiž nevypadá jako kopeček v krajině, nýbrž jako kruhová propadlina.

"Sopka vznikla explozí horkého magmatu, které se při svém výstupu k zemskému povrchu dostalo do většího zdroje vody. Výbuch vytvořil kráter, jehož jsme si v terénu všimli my," vypráví geofyzik. Podle nalezených vzorků odhaduje stáří sopky na necelých 300 tisíc let. Její objev považují vědci za významný, neboť potvrzuje, že je seizmicky neklidné Chebsko nejaktivnější oblastí českého masivu.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Další z rubriky

Matějská začala. Na pouť dorazily přes chladné počasí první tisícovky lidí

Matějská pouť v Praze. (23.2.2019)

Obyvatelé Prahy i mimopražští turisté využili slunečného avšak zároveň studeného dne k návštěvě Matějské pouti, která v...

V Česku opět přituhlo, v Krkonoších klesly teploty až k minus 15 stupňům

Sněžení komplikovalo dopravu na Vysočině u Větrného Jeníkova. (4. února 2019)

Počasí trápí řidiče na několika místech republiky. Situace na D1 se už uklidnila, ale sníh leží na silnicích v...

Česko trápí nedostatek lékařů. Řešením má být větší počet mediků

Ilustrační snímek

V Česku chybí podle České lékařské komory okolo dvou až tří tisíc doktorů. Navíc stárnou, z fakult jich do praxe...

Najdete na iDNES.cz