Celý příběh začal před osmi lety poměrně banálně. Miloš Ježek svěřil v prosinci 2004 svého německého ovčáka Cochise Duffmar na hlídání své známé. Jenže pes jí utekl.
O útěku se okamžitě dozvěděli policisté i myslivci z Krchleb na Šumpersku. Pátrání trvalo tři dny. Nakonec mrtvého psa našli u silnice mezi Krchleby a Pobučím. A bylo zřejmé, že ho někdo zastřelil. "Jeho tělo bylo částečně zahrabané," řekl iDNES.cz Ježek.
Policie zjistila, že střelcem byl myslivec Z. H., který se k činu dokonce přiznal. Hájil se ale tím, že na to měl jako člen myslivecké stráže právo. Pes podle něj volně pobíhal tam, kde neměl co dělat a hnal se za zvěří.
Vývoj kauzyProsinec 2004 - německý ovčák zastřelen myslivcem Duben 2005 - majitel psa Miloš Ježek podává žalobu Únor 2008 - Okresní soud v Šumperku rozhoduje, že škodu má platit stát, ne myslivec Říjen 2008 - Krajský soud rozhoduje, že škodu má platit myslivec, ne stát Září 2010 - Nejvyšší soud rozhoduje, že škodu má platit stát, ne myslivec Září 2011 - Šumperský soud vázaný verdiktem NS zamítá žalobu majitele psa a ukládá mu zaplatit skoro 140 tisíc jako náklady soudního řízení Březen 2012 - Soudci nakonec rozhodli, že Miloš Ježek nemusí náklady na líčení zaplatit. |
Mohelnická radnice ale konstatovala, že myslivec porušil zákon a neměl právo německého ovčáka zastřelit. Mohl by to udělat jen v případě, že by šlo o toulavého psa, který v honitbě pronásleduje zvěř a navíc je od svého majitele dál než 200 metrů. Myslivec zároveň podle zákona nesmí zastřelit ovčáckého psa, což byl právě tento případ. Podobně chránění jsou i psi slepečtí nebo služební.
Pro Miloše Ježka tím každopádně začalo soudní kolečko. Jako první o případu rozhodoval Okresní soud v Šumperku v roce 2008, který rozhodl, že myslivec sice zákon porušil, ale za smrt psa platit nemusí. Satisfakci měl chovateli psů Ježkovi pokrýt stát zastoupený mohelnickou radnicí, která pověřila myslivce Z. H. výkonem myslivecké stráže.
Soud také přiznal Ježkovi náhradu škody ve výši 48 tisíc korun, ačkoli žádal víc. Znalec totiž ocenil smrt německého ovčáka s rodokmenem na 121 tisíc.
Verdikt okresního soudu se nezamlouval ani majiteli psa, ani zástupcům radnice. Argumentovali, že střelec evidentně porušil zákon o myslivosti a měl by to tak být on, kdo zaplatí škodu. O případu proto v říjnu 2008 rozhodoval olomoucký krajský soud, který argumentaci vyslyšel a rozhodl, že 48 tisíc má Ježkovi zaplatit právě myslivec Z. H.
Psa zastřelil, platit ale nemusí
To se pro změnu nelíbilo myslivci, který podal dovolání k Nejvyššímu soudu. A ten uznal, že i když Z. H. jako myslivecká stráž porušil zákon a zastřelil ovčáckého psa, samo o sobě to nestačí k tomu, aby musel platit škodu.
Verdikt NS tak v podstatě říká, že i když myslivecká stráž zabije zvíře, které podle zákona usmrtit nesmí, nepadá zodpovědnost na jeho hlavu, ale na stát, potažmo na daňové poplatníky.
"Uvedeným rozhodnutím vznikl dle mého názoru nebezpečný precedens, protože v zákoně o myslivosti se uvádí, že za způsobenou škodu odpovídá stát pouze v případě, že člen myslivecké stráže neporuší své povinnosti a tím i zákon," míní Ježkův advokát Bernard Urban.
Protože ale Ježek podal žalobu přímo na myslivce a ne na stát, šumperský okresní soud, ke kterému se případ nakonec od Nejvyššího soudu vrátil, tak loni v září rozhodl, že majitel zastřeleného ovčáka nemá na žádné odškodnění nárok. A naopak měl zaplatit náklady na proces ve výši skoro 140 tisíc korun.
Ježek horentní sumu pochopitelně platit nechtěl a odvolal se ke krajskému soudu. Ten před pár dny rozhodl, že soudní výlohy po něm nikdo vymáhat nebude. "V úterý nám soud potvrdil, že můj klient nic platit nemusí," řekl advokát Urban.
"Můj klient tím nadšen rozhodně není, ale nedá se s tím nic už dělat," reagoval na nový vývoj v případu advokát myslivce Pavel Pospíšil. Samotného střelce se redakci nepodařilo kontaktovat.
Chtěl jsem potrestat myslivce, tvrdí majitel psa
Ježek nicméně tvrdí, že mu nešlo až tak o odškodnění. Chtěl prý především potrestat střílejícího myslivce. A proto se možná bude soudit dál. "Příští týden bych se měl sejít s právníkem a budeme řešit, jak postupovat dál," řekl majitel zastřeleného německého ovčáka.
Advokát protistrany Pospíšil ale řekl, že nečeká, že by Ježek mohl s další žalobou na jeho klienta uspět. "Myslivecká stráž je při plnění svých povinností brána podobně jako sloužící policista, případné problémy jdou na vrub státu. Pan Ježek měl už od začátku žalovat mohelnickou radnici jako zřizovatele myslivecké stráže a ne mého klienta," uvedl Pospíšil.
Doplnil, že tento spor je významný tím, že je první tohoto typu od poslední novely mysliveckého zákona. "Verdikt Nejvyššího soudu by tak mohl být precedentní, pokud vím, tak na úplný konec této kauzy nyní čeká soud v Liberci, který řeší podobný spor," uzavřel Pospíšil.