Kancléř Mynář podá trestní oznámení pro křivé obvinění na senátora Lásku

  19:10aktualizováno  19:10
Hradní kancléř Vratislav Mynář podá trestní oznámení pro křivé obvinění na senátora Václava Lásku kvůli kauze údajného ovlivňování soudců. Mynář byl obviňován z toho, že se pokoušel ovlivnit kauzy týkající se Pražského hradu. Státní zástupce Jan Lelek však minulý týden oznámil, že tato setkání hradního kancléře nebyla protiprávní.

Kancléř prezidenta Vratislav Mynář (20. února 2018). | foto:  Michal Šula, MAFRA

Mynář podá trestní oznámení také na organizace Rekonstrukce státu a sdružení Frank Bold. Ve středu o tom informoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

“Rozhodl jsem se aktivně bránit proti směšným pokusům některých aktivistických politiků a pofidérních neziskových organizací, které se snaží zaujmout veřejnost nesmyslnými útoky na mou osobu,” oznámil Mynář.  

Fotogalerie

Počínání kancléře státní zástupce Lelek však označil za nestandardní a za vhodný nepovažuje ani postup soudců. Verdiktem potvrdil rozhodnutí Národní centrály proti organizovanému zločinu, která záležitost prověřovala. Centrála prověřovala podle dřívějších informací tři trestní oznámení na Mynáře, která se týkala možných zásahů do nezávislosti soudu. Policisté podle Lelka dospěli k závěru, že nejsou důvody k zahájení trestního řízení.

Podle Lásky, který podal jedno z oznámení, se Mynář opakovaně dopustil trestného činu zasahování do nezávislosti soudu, za který by kancléři hrozilo až tříleté vězení. Senátor se odvolával na mediální články a rozhovory se soudci, kteří uvedli, že se je Hrad snažil ovlivnit v konkrétních kauzách.

„Na pana senátora Lásku a s ním spolupracující neziskové organizace podám trestní oznámení za křivé obvinění. Věřím, že bude ochoten se k záležitosti postavit čelem a dobrovolně se vzdá imunity. Zároveň se budu zajímat o financování pochybné a zpackané právní analýzy spolku Frank Bold, která sloužila jako podklad na mě podaného trestního oznámení,“ uvedl Mynář. Dodal, že pokud byla hrazena z veřejných peněz, budu spolek vyzývat k vrácení financí a zváží další právní kroky.

Za svým trestním oznámením si stojím, říká Láska

Senátor Láska reagoval na oznámení o podání trestního stíhání na Twitteru. „Za svým trestním oznámením na kancléře Mynáře si nadále stojím,“ napsal. Pokud by policie dospěla k závěru, že se dopustil trestného činu, je připraven nést odpovědnost za své činy a požádá senátory, aby ho zbavili imunity.

22.května 2019 v 17:03, příspěvek archivován: 22.května 2019 v 19:09

Za svým trestním oznámením na kancléře Mynáře si nadále stojím. Zároveň jsem jako vždy připraven nést odpovědnost za své činy. Pokud by policie shledala, že jsem podáním trestního oznámení spáchal trestný čin, okamžitě požádám kolegy senátory, aby me zbavili imunity.

Organizace Rekonstrukce státu a Frank Bold se proti oznámení hradního kancléře ohradily. Tvrdí, že jejich právní experti analyzovali veřejně dostupné informace zveřejněné v médiích a došli k závěru, že jednání kancléře vykazuje znaky trestného činu zasahování do nezávislosti soudu.

„Považovali jsme proto za nezbytné postoupit naše závěry Policii České republiky formou oficiálního podnětu. Nikde jsme však neuváděli tvrzení, že kancléř Mynář spáchal trestný čin, jelikož to může posoudit pouze nezávislý soud“ stojí v jejich oficiálním vyjádření.

Mynář se soudci jednat mohl. Nebylo to protiprávní, míní státní zástupce

Organizace také poznamenaly, že křivého obvinění se lze dopustit pouze pokud by v jejich trestním oznámení byly vědomě použity nepravdivé údaje. Upozorňují také, že jejich aktivity nejsou financovány z veřejných zdrojů ani dotačních programů a finance získávají pouze od soukromých dárců, které lze nalézt na jejich transparentním účtě.

Mynář v minulosti přiznal, že v Zemanově zastoupení „konzultoval“ s více ústavními soudci prezidentovy výhrady ke služebnímu zákonu. Soudce kontaktoval i v jiných kauzách. Mynáře se už dříve zastal Zeman. Uvedl, že na schůzky se soudci ho vysílal sám a že Mynář nikoho neovlivňoval. Kancléř řekl, že cílem setkání bylo seznámit soudce s prezidentovými stanovisky.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Metnar popřál Zátopkové k 97. narozeninám, zpíval s ní lidové písně

Dárek pro Danu Zátopkovou k 97. narozeninám

Ministr obrany Lubomír Metnar popřál Daně Zátopkové k 97. narozeninám. Společně s Vojenským uměleckým souborem Ondráš...

Irák, Afghánistán nebo Golany. Stovka českých vojáků obdržela vyznamenání

Zástupce náčelníka Generálního štábu Jiří Verner (vpravo) gratuluje oceněným...

V Národním památníku na pražském Vítkově si převzalo ocenění 109 vojáků z jedenácti jednotek české armády za účast na...

Lednici založené na důvěře hrozí konec kvůli EET. Stačí výjimka, říká resort

Lednice s výrobky, které si lidé mohou koupit. Nikdo nehlídá, kolik peněz...

Ve středočeské Chodouni funguje samoobslužná lednice, kde si lidé berou zboží, sečtou ceny a peníze vhodí do kasy....

Najdete na iDNES.cz