Muzika, frisbee a krabice s názory. Mladí kecali o školném a marihuaně

  20:58aktualizováno  20:58
Pražský park Parukářka ve čtvrtek "omládl". Od tří do devíti večer se tu konala akce s názvem Kecejme do toho Open air. Mladí si tu mohli poslechnout muziku, zahrát frisbee a debatovat o všem, co je "žere", jako školné, státní maturity či legalizace marihuany.

Na malém vyvýšeném plácku blízko žižkovského vysílače začíná být kolem třetí odpoledne živěji než obvykle. Stojí tu několik stanů a malé pódium. Na několika stromech jsou přilepené bílé plastové boxy s dírou a papírem s otázkou.

Na jedné krabici je napsáno: Je dobrovolnictví IN? Děláš někde dobrovolníka? Na druhé je dotaz ohledně legalizace marihuany a na třetí: Co bys rád změnil? Navrhni své téma pro diskusi. U každého boxu je blok a tužka.

Kecejme do toho Open air v parku Parukářka (Praha, 9.9. 2010)

Projekt "Kecejme do toho!", který odstartoval ke konci prázdnin, nabízí mladým lidem prostor vyjadřovat se ke společenským tématům, která se jich týkají. Záštitu nad projektem má Česká rada dětí a mládeže a open air je první akcí, kterou pro mladé pořádá.

Ve stanech prezentovaly kromě Kecejme do toho svoji práci i různé partnerské organizace, například Česká národní agentura Mládež, která mladým pomáhá, když chtějí nasbírat zkušenosti v cizině.

Ukázali se tu také zástupci Národního parlamentu dětí a mládeže. "Myslím, že tu takový projekt chyběl," míní devatenáctiletá členka parlamentu Tereza Sečanská.

Kecejme do toho Open air v parku Parukářka (Praha, 9.9. 2010)Kecejme do toho Open air v parku Parukářka (Praha, 9.9. 2010)

Na akci se přišla podívat i úřednice z ministerstva školství. "Mladí by měli říkat, co si myslí. Musíme je vést k tomu, aby se zapojili do takzvaných věcí veřejných. Jde o to dělat politiku s mladými, nikoli pro mladé," tvrdí vedoucí odboru pro mládež Jana Heřmanová.

Odpoledne na louce postávali spíše kolemjdoucí, kteří byli zvědaví, co se tu děje. "Já tady bydlím, šla jsem se podívat, tady se pořád něco děje. Myslím, že mladí by určitě měli mít svůj názor a měli by do toho mluvit, pokud chtějí," míní mladá dívka.

Kecejme do toho Open air v parku Parukářka (Praha, 9.9. 2010)Freestyle Frisbee mohli vidět zájemci na akci Kecejme do toho Open air v parku Parukářka (Praha, 9.9. 2010)

"Teď je tu ještě klid, ale večer se to tu určitě rozjede," věří manažerka projektu Kecejme do toho Jana Votavová.

Každopádně první debata na konkrétní téma se rozjede už na konci září, kdy zájemci dostanou možnost diskutovat na workshopu o školném na univerzitách, které chce zavést Nečasova vláda.

KECEJME DO TOHO

Projekt nabízí mladým lidem způsob, jak jednoduše vyjádřit svůj názor na věci, které se jich přímo týkají. Dává jim tak příležitost ovlivnit to, s čím nejsou spokojeni.

Na webu www.kecejmedotoho.cz, na Facebooku či Twitteru se mohou zapojovat do debat jako Volit od 16?, legalizace marihuany, státní maturita, zaměstnanost mladých či dětský ombudsman v ČR. Navrhovat mohou i vlastní nápady.

"Téma, které jsem očekávala, že se objeví, bylo šikana. Téma, které mě naopak překvapilo, bylo vypořádání s komunistickou minulostí," uvedla manažerka projektu Jana Votavová.

Na virtuální debaty mají navazovat workshopy a veřejné debaty, kde budou mít mladí příležitost více proniknout do problematiky a také si promluvit s odborníky. Výstupem má být materiál, který se dostane na stůl politikům.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Most přestal na zkoušku uklízet Chanov, za deset dní bylo pod okny smetiště

Mostecké technické služby na zkoušku deset dní neuklízely odpadky kolem domů na sídlišti Chanov. Výsledek byl...

Koalice se pře o výživné na děti. Dlužné alimenty má zaplatit stát

Podle návrhu ministryně školství Jany Maláčové (ČSSD) by měl výživné matkám platit a od neplatičů vymáhat stát....

Spolupráce Karla Srpa s StB byla rozsáhlá, řekli svědci z ÚSTR u soudu

Spolupráce Karla Srpa s komunistickou státní bezpečností byla rozsáhlá a v archivech je jednoznačně doložitelná, shodli...

K hlasování o zvýšení daní se Sněmovna nedostala, pokračovat bude za týden

Projednávání vládního daňového balíčku bude pokračovat zřejmě až příští pátek na mimořádné schůzi Sněmovny, kterou...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz