Muzeum odmítlo hákový kříž na messerschmittu, modeláři se bouří

  13:35aktualizováno  13:35
Letecké muzeum v pražských Kbelích otevřelo novou expozici - hangár s letadly z druhé světové války. Vedle strojů převážně ruské výroby stojí první nasazené proudové letadlo, slavný Messerschmitt 262. Nemá ale hákový kříž na svislé ocasní ploše. Modeláři proto mluví o falšování historie.

Messerschmitt Me 262 bez hákového kříže na svislé ocasní ploše (20. června 2009) | foto: Jan Wirnitzer, iDNES.cz

Dvousedadlový messerschmitt Me 262 Schwalbe, známý jako "švalbina", patří mezi hlavní lákadla nově otevřené expozice v hangáru Karla Janouška (československého maršála, legionáře a organizátora československých jednotek v Královském letectvu Velké Británie - pozn. red.). A vlastně celého muzea vůbec. Ale ne všem se zpracování ojedinělého stroje líbí.

Letadlo totiž původně mělo československé barvy - ustupující Němci už ho nedostavěli. A československému letectvu se hodilo na výcvik, proto ho zprovoznilo. S označením Avia CS-92.

"To letadlo je dvousedadlový stroj, dokompletovaný po válce v českých zemích. Na dochovaných fotografiích ho máme jen bez zadní části, ta vznikla až po válce," vysvětluje ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek.

Messerschmitt Me 262 bez hákového kříže na svislé ocasní ploše (20. června 2009)Messerschmitt Me 262 bez hákového kříže na svislé ocasní ploše (20. června 2009)

"Je typově jediná, kterou máme (muzeum má Me 262 v čs. provedení, ten je ale jednomístný - pozn. red.). 'Marking' jsme nechali předělat na německý, logicky ta svastika na zadní směrovce nikdy nebyla," dodává. Letadlo tak postrádá znak, který užívali němečtí nacisté - jen na boku trupu má takzvané "trámové kříže".

Na webu modelforum.cz, kde se na čas objevily fotografie z upravování messerschmittu do německých barev, se ale proti kroku VHÚ zvedla vlna nevole. "Zase typický kočkopes. Když už jsme se tedy odhodlali prezentovat 'švalbku' tak, jak vypadala za války, proč ustrneme v půli cesty?" ptá se jeden z diskutérů.

"Nevím co je více kontraproduktivní - zda takto vymazávat nacistickou minulost Německa a pak nechat na neonacistech, aby jí nové generaci 'vysvětlovali', a nebo ji vysvětlit odborně v kontextu reálných událostí a historie a do té Me 262 patří i s hákovým křížem na směrovce jako výsostným znakem Luftwaffe na této části letadla," napsal další diskutér.

Hákový kříž tam byl, museli ho zamalovat

Restaurátor skutečně hákový kříž na svislou ocasní plochu letadla nastříkal. Jenže nakonec ho překryla další vrstva barvy - německé kamufláže. "Oni ji tam nastříkali, ale my jsme to nechtěli. Kamufláž je přefocená z knížky, tam hákový kříž je, ale od první chvíle bylo domluvené, že na letadle nebude," tvrdí Knížek.

Přinejmenším jeden z důvodů je nasnadě. V posledních týdnech a měsících se hodně debatuje o aktivitách neonacistů, jejich zatýkání a protestních pochodech. - přečtěte si Obvinění neonacisté pracovali jako firma, ukázal po razii policejní spis

"Nehodlám, aby mi někdo hajloval u letadla ve Kbelích," říká rezolutně Knížek. "Před několika týdny jsme odhalovali památník parašutistů (co zabili zastupujícího protektora Heydricha - pozn. red.), týden na to se tam začaly scházet skupiny, co tam rozhazují proněmecké vzpomínkové letáky," obhajuje rozhodnutí vystavit "neúplný" stroj.

LETECKÉ MUZEUM KBELY

Muzeum je otevřeno od května do října každý den mimo pondělí od 10 do 18 hodin. Vstup je zdarma.

Na modelforum.cz zazněl i jiný postřeh. "I když 'Němce' nastavím, svastika patří tam, kde byla. Na model i letadlo z muzea. Je to výsostné označení a nesouvisí to ze žádnou propagací ničeho. Proč jim nevadí jiné symboly, třeba srp a kladivo?" podivil se jeden z modelářů.

"Rudé hvězdy tu na letadlech být můžou, ale hákové kříže ne. Němci tady prostě za války zabíjeli, Rusové ne, tak jsou Němci vnímáni negativněji. Je zajímavé, že německá muzea to mají různě - třeba v Berlíně kříže být mohou, v Mnichově ne. Jeden by řekl, že to bude obráceně," řekl iDNES.cz odborník, který si nepřál s problematikou spojovat své jméno.

MESSERSCHMITT 262 SCHWALBE

Messerschmitt Me 262 Schwalbe ("Vlaštovka") byl prvním proudovým letadlem nasazeným v boji. Dvoumotorový stroj začalo německé letectvo - Luftwaffe - nasazovat do boje v roce 1944 (vývoj brzdily problémy s proudovými motory). Válka tehdy už byla prakticky rozhodnutá a její konečný výsledek tak "švalbina" neovlivnila.

Messerschmitt Me 262 ve válečném německém provedení (nedatovaný snímek

Messerschmitt Me 262 ve provedení německé Luftwaffe (nedatovaný snímek).

Zdroj: Profimedia.cz

Letecký historik William Green uvádí, že Me 262 sestřelily celkem přes pět set spojeneckých letadel při vlastních ztrátách něco přes sto strojů. Podle jednoho z  uživatelů modelfora, který se redakci iDNES.cz ozval, ale moderní historici kladou úspěšnost Me 262 do výrazně střízlivějších čísel.
Po válce se na Me 262 učili létat českoslovenští piloti, než přešli v padesátých letech na stroje sovětské výroby. Letecký průmysl messerschmitty vyráběl pod označením Avia S-92, respektive CS-92 (dvoumístná cvičná verze).
Nejvyšší rychlost Messerschmittu 262 kladou různé prameny v závislosti na podmínkách mezi 800 až 870 kilometrů v hodině. Počáteční stoupavost činila 1200 metrů za minutu, s přibývající výškou a řidším vzduchem stoupavost byla slabší.

Autor:

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vzali jste mi moje dětství a sny, prohlásila Thunbergová na summitu

Šestnáctiletá ekologická aktivistka Greta Thunbergová vystoupila na Valném...

Když nezměníme způsob života, riskujeme život samotný. Při zahájení pondělního klimatického summitu v New Yorku to řekl...

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Další z rubriky

Důkladně prověření trestanci budou bez nároku na mzdu uklízet část Plzně

Německá soukromá firma MEA postaví u areálu plzeňské věznice novou výrobní halu.

Plzeňskou městskou část Slovany budou nově uklízet vězni z borské káznice. Půjde o maximálně desetičlenné skupiny...

Obří vodní cesta zamíří do vlády, dopady na Baťův kanál nejsou známé

Vizualizace k projektu kanálu Dunaj–Odra–Labe ukazuje spojení tří větví kanálu...

Jeho definitivní a detailní podoba bude vznikat ještě několik let. Základní představa o propojení českých vodních cest...

Fortuna se musí Langerovi omluvit za vypsané sázky. Zaplatit má také 70 000

Ivan Langer sleduje průběžné výsledky voleb v olomouckém volebním štábu ODS....

Sázková kancelář Fortuna se má omluvit bývalému ministrovi vnitra Ivanu Langerovi. Společnost podle něj zasáhla do jeho...

O klesajících preferencích či abolici promluví v Rozstřelu šéf ČSSD Hamáček

Místopředseda ČSSD Jan Hamáček hostem diskusního pořadu Rozstřel (30. května...

Hostem úterního pořadu Rozstřel na zpravodajském serveru iDNES.cz bude živě od 13:30 předseda ČSSD, místopředseda vlády...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz