Může za smrt Kaplického česká malost? Ale kdepak

  1:00aktualizováno  1:00
Je mi líto. Je mi líto, že architekt Jan Kaplický zemřel. On nebyl uměle vyrobená celebrita, ten člověk opravdu něco znamenal. Kdyby žil třeba dalších deset let, mohl postavit ještě pár velice pozoruhodných staveb – takových, jako byla jím projektovaná chobotnice na pražské Letné.

Pozitivní vztah ke Kaplického stavbě není zákon. Postoj k chobotnici je otázka vkusu a vkus se nedá nařídit. | foto: Jiří Koťátko

Je mi tedy hodně líto Kaplického plánu nové Národní knihovny. Litoval jsem, když primátor Bém v souběžném útoku s prezidentem Klausem stavbu zarazili. A zlobil jsem se, jak Bém bez okolků otočil a po volání z Hradu se stal odpůrcem plánu.

Avšak i když patřím mezi zastánce chobotnice, nikdy bych se nepodepsal pod tvrzení, že z Kaplického smrti by se měla zodpovídat ta část Čechů, jež projekt odmítala.

Jan Kaplický - všechny články 

"Je to další postava české kultury, kterou udolala česká malost," řekl bývalý ředitel Národní knihovny Ježek. Je to další nesmysl, říkám já. Jestli je kolem jeho smrti něco českého, pak právě použití řádně ojetého klišé o "české malosti".

Samozřejmě, Vlastimil Ježek za Kaplického plán bojoval a tato podpora ho nakonec připravila o ředitelské místo: lidsky tedy chápu dlouhodobou hořkost a okamžité osobní rozrušení nad ztrátou známého architekta, které patrně za výrokem o malosti stojí. Ale podobně mluví o Kaplického úmrtí i jiní, též kolegové v práci, kterých si vážím. Zdá se tedy, že jde vskutku o hlubší pnutí mysli, rozšířenější než hláška jednoho či dvou lidí.

Podstata onoho náhledu je při bližším zkoumání asi tato: 1) Komu se nelíbila chobotnice, je po česku zápecnický, malý. 2) Tito malí, chobotnici nepřející Češi převážili, vystresovali Kaplického, a tím mohou za jeho smrt.

Proč by však měl být ten, komu se nezamlouvá chobotnice, "malý"? Pozitivní vztah ke Kaplického stavbě není zákon. Postoj k chobotnici je otázka vkusu a vkus se nedá nařídit.

Že primátor Bém chobotnici po otočce odvrhl, je projev nikoli specifické české malosti, ale bezpáteřnosti (a ta je, troufám si tvrdit, častá i mezinárodně).

A že se stavba části české společnosti nelíbí? Ano, můžeme se bavit, jestli jinde nejsou lidé na rozhodujících místech k architektuře méně konzervativní, ale je na tom Česko nejhůř? Že by Rakušané masově a s radostí schvalovali nápad postavit chobotnici kousek od císařského paláce ve Vídni, tím si nejsem jistý.

Architekt nese svou kůži na trh, stejně jako miliony dalších profesí. Odsudek díla či výrobku, byť odsudek nespravedlivý, může přijít kdekoli, v Česku i v Patagonii.

Nevím, které jiné postavy české kultury udolané "českou malostí" měl exředitel Ježek na mysli. Jistě máme v naší historii umělce zničené společensko-státní štvanicí: to však není specificky český rys, navíc se to u nás dělo za režimů málo svobodných – a to tento rozhodně není (vždyť Kaplického zastánci měli silný hlas a velký prostor). Smrt Jana Kaplického není důsledek české malosti. Je to hrozná ztráta. Je mi líto.

Vše Národní knihovně

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Příští týden se vrátí tropická vedra, v září teploty klesnou k 21 stupňům

Děti se osvěžují na koupališti Pohoda v Sezimově Ústí. (26. června 2019)

V příštím týdnu mohou ještě teploty v Česku vystoupat na tropických 30 stupňů Celsia. Bude však více pršet. Na začátku...

Skandál kolem české firmy v Rize. Kvůli úplatkům rezignoval i primátor

Vizualizace vlaku pro lotyšské státní dráhy.

Celkem sedm lidí zatkla loni v prosinci při společné akci lotyšská a polská protikorupční jednotka. Skandál, kvůli...

Hejna čápů se na cestě do Afriky zastavila na Moravě. Kvůli hrabošům

Obrovská hejna čítající až 200 čápů obsadila v těchto dnech pole na střední...

Obrovská hejna čítající až 200 čápů obsadila v těchto dnech pole na střední Moravě. Důvodem jsou přemnožení hraboši,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz