Muž se v zoo popral o psa s aligátorem

  8:27aktualizováno  8:27
Michal Gubík z Ústí nad Labem zvítězil v úterý v souboji s aligátorem. Jeho pes vběhl v ústecké zoo do bazénku s nebezpečnými plazy a jeden z nich ho chytil. Mladý muž ale pro svého psa skočil a podařilo se mu ho dvojici aligátorů doslova vyrvat ze zubů.

"Je zázrak, že nedošlo k vážnějšímu zranění psa i člověka," soudí zoolog zahrady Josef Poživil, který psa ošetřil.

Michal Gubík se svojí přítelkyní Zuzanou Veselou šli na procházku do zoo. Měli s sebou kočárek s malým dítětem a fenku kokršpaněla.

"Měli jsme psa na vodítku. Když jsme šli kolem zídky u aligátorů, naše fenka na ní vyskočila. Pak se vysmekla z vodítka a skočila dovnitř," popsala Zuzana Veselá.

Fenka dopadla těsně vedle samice aligátora. Ta ji popadla a stáhla do vody. Menší samici však po chvíli zápasení dokázala fenka utéci. Ke břehu se ale nedostala. Téměř dvojnásobně velký samec ji totiž popadl a ponořil se s ní pod vodu.

"Stáhl ji pod sebe a dlouho se nevynořovala. Nakonec se z jeho sevření dostala. Než ale stačila vylézt, chytla ji znovu samice," vypráví Veselá.

Ta ji však naštěstí nestačila chytnout za tělo, ale v zubech svírala jen její ocas. "Vypadalo to, že by se z toho mohla dostat. Byla nedaleko břehu a snažila se mít hlavu nad hladinou. Tehdy tam Michal bez rozmýšlení skočil," pokračovala ve vyprávění.

Její přítel se sice bál, že by mohla zvířata napadnout také jeho, ale když slyšel, jak Shiry, jeho fenka anglického kokršpaněla, naříká a viděl, jak statečně bojuje, skočil do výběhu.

Vzal svého psa za hlavu a přetahoval se o něj s aligátorem, který ho nechtěl pustit. Nakonec ale vyhrál a kňučící fenku vysadil z výběhu.

Kokršpaněl vyvázl jen s pohmožděninami a šokem, na Michala Gubíka plazi vůbec nezaútočili.

Život psovi i jeho majiteli možná zachránil fakt, že pár aligátorů žije už dlouhá léta v zajetí a odvykli si lovit živou potravu. "Krmíme je hlavně hovězím masem, živá zvířata nedostávají. Jsou navíc velice klidní, i když je pravda, že v létě bývají aktivnější," vysvětlil inspektor chovu ústecké zoo Jan Landa.

Třicetiletý samec a asi o polovinu mladší samice aligátora severoamerického si už odvykli od lovení. "Pokud by se něco takového stalo v přírodě, pravděpodobně by to neskočilo takhle šťastně," dodal Landa.

"Neznalost, podcenění možného nebezpečí a ztráta pudu sebezáchovy mohla i pro zachraňující majitele skončit tragicky," upozornila Věra Vrabcová z oddělení propagace ústecké zoo.

Michal Gubík by však pro svého psa skočil znovu. "Nemohli jsme vůbec v tu chvíli přemýšlet. Dívali jsme se, jak bojuje, jak drží hlavu nad vodou, a když byla už trošku u kraje, skočil tam a vytáhl ji. I když si uvědomuje nebezpečí, skočil by pro ni znovu," tvrdí Gubíkova přítelkyně.

Ústečtí strážníci lovili agresivní užovku
Plazi ovšem způsobili v Ústí rozruch ještě jednou. Ústečtí strážníci se ve středu opatrně seznamovali s 1,5 metru dlouhou užovkou korálovou.

Agresivního hada objevili majitelé bytu v ústecké čtvrti Neštěmice. Na vyplašené zvíře však policistům nestačilo obvyklé náčiní jako obušek nebo pouta. Zbraně si tentokrát vypůjčili od rybářů.

"Vlastně to bylo rybářské náčiní, ale patřilo původně pytlákům," řekl zástupce ředitele městských strážníků Jan Novotný. Policisté totiž zhruba hodinu před zásahem v Neštěmicích kontrolovali, zda v ústeckých vodách loví pouze skuteční rybáři.

Přitom zabavili náčiní několika pytlákům. To ještě netušili, že se jim zanedlouho bude velmi hodit.

Užovku korálovou po náročném odchytu odvezli strážníci do ústecké zoologické zahrady. Později zjistili, že její výlet byl velmi krátký. Užovka patřila sousedce paní, u níž byl had nalezen. Majitelka je zaměstnankyní zoologické zahrady.

Leguán je stále na svobodě
Výlet si zatím stále dopřává leguán Vašek z Terezína na Litoměřicku. Majitelce utekl na konci minulého týdne a zatím ho nikdo na jeho cestách neobjevil.

Na rozdíl od užovky, která má výrazné červeno-černé zbarvení, je velmi nenápadný. Zelený plaz se tak může lehce ukrýt v korunách stromů.

Autoři:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Muži mají během mistrovství v hokeji menší zájem o prostitutky, tvrdí průzkum

ilustrační snímek

Zatímco pro některá povolání představuje mistrovství světa v hokeji žně, prostitutky naopak strádají. V dobách zápasů s...

EU má jediný cíl: vymazat národní státy z mapy Evropy, tvrdí Klaus

„Evropská unie má jediný cíl: vymazat národní státy z mapy Evropy,“ prohlásil...

Bývalý prezident Václav Klaus během probíhajících voleb do Evropského parlamentu ostře kritizoval stávající vedení EU....

Bureši, čaú. Pirátská strana na volebním lístku schovala šifru pro Babiše

Předseda Pirátů Ivan Bartoš má odhlasováno

Šifru na volebním lístku mohli najít všichni ti, kteří se pořádně zaměřili na volební lístek Pirátů. Pracovní pozice...

Najdete na iDNES.cz