Muž, který Grossovi prodal akcie pod cenou: Robert Sýkora

  4:57aktualizováno  4:57
Když prodával Robert Sýkora třetinu společnosti Moravia Energo bývalému premiérovi Stanislavu Grossovi, těžko se mu vysvětlovalo, proč se zbavuje svého majetku hluboko pod cenou. Prodal za dvacet milionů akcie, jež měly hodnotu pětkrát vyšší. Gross za ně o půl roku později dostal sto milionů korun.

Robert Sýkora prodal expremiérovi hluboko pod cenou akcie a nechal ho vydělat. | foto: MF DNES

MF DNES nyní na Ostravsku zjišťovala, kdo je vlastně muž, který udělal tak neobvyklý obchod a takovou službu pro bývalého premiéra.

Trojice přátel
Ukázalo se, že mezi trojicí Stanislav Gross – Robert Sýkora – Tomáš Chrenek – existovaly úzké vazby a dodnes si mohou být za leccos zavázáni. To může být klíč k celému podezřelému obchodu, na jehož konci je multimilionář Gross utrácející peníze za luxusní byt na Floridě.

Je to už víc než půl roku, co se ukázalo, že Stanislav Gross vlastní část energetické společnosti. Chrenek i Sýkora mluvili o tom, jak se vzájemně nesnesou a nemohou spolupracovat v jedné firmě. Jenže tak tomu vždycky nebývalo.

V době, kdy se Sýkora vrátil z ministerstva obchodu, kde působil jako náměstek, a kdy jeho dobrý přítel Gross mířil hodně vysoko, dokázal Chrenek Sýkoru ocenit mnohem víc. Sýkora získal podle informací MF DNES placenou funkci poradce v jedné z Chrenkových firem a jeho vlastní společnosti začaly mnohem lépe spolupracovat s železárnami Tomáše Chrenka.

"Během roku se upevnila spolupráce se společností Moravia Steel, naše firma posílila svou účast na dodávkách kovového šrotu do Třineckých železáren," pochvaloval si Sýkora ve výroční zprávě své firmy za rok 2001.

. Robert Sýkora

Rodák ze severní Moravy podnikal ve stavebnictví a vstoupil mezi Mladé sociální demokraty. Tam se seznámil se Stanislavem Grossem. Jeho otec Antonín Sýkora tehdy působil jako poslanec za ČSSD.

Podnikal a byl majitelem podílu ve firmě Oxo Group, která mimo jiné obchodovala se železným šrotem. Dnes kromě Oxa vlastní i podniky Kapstop a Cihelna Hlučín.

V roce 2001 koupil za pouhých tři sta tisíc korun menšinový podíl ve firmě Moravia Energo.

Před rokem tyto akcie prodal za dvacet milionů korun kamarádovi Stanislavu Grossovi. I ten dokázal vydělat – po půl roce je prodal dál, ale už za sto milionů.

Sýkora se nahoru dostal díky Grossovi. V roce 1999 se Stanislav Gross v roli mladého šéfa poslanců ČSSD přimluvil za svého kamaráda Sýkoru, aby se stal náměstkem ministra průmyslu a obchodu.

"Po stranické linii nestoupal, mě se jen pan Grégr zeptal, co si o něm myslím. A já mu řekl, že je to šikovný pracovitý kluk," vzpomíná František Chobot, předseda Sýkorovy domovské stranické organizace v Havířově.

Ostrava při sobě drží
Na ministerstvu dostal mimo jiné na starost i hutě, a tedy i svého známého Tomáše Chrenka z Třineckých železáren.

"Všichni Ostraváci drží při sobě a o panu Sýkorovi se vědělo, že je dobrý známý Tomáše Chrenka," říká František Kubelka, který Sýkoru coby náměstek vystřídal.

Do Třineckých železáren Sýkora přivezl v roce 1999 ukázat i svého vlivného přítele Grosse. I Tomáši Chrenkovi se v té době dařilo.

Vláda eurooptimisty Vladimíra Špidly, ve které byl Gross vlivným ministrem vnitra, schválila přes odpor Evropské komise dva obchody, které Třineckým železárnám přinesly 2,2 miliardy.

Všichni tři se dnes tváří navenek jako nepřátelé a odmítají, že by akcie byly odměnou od Chrenka za pomoc vlády ČSSD jeho železárnám. Tomáš Chrenek dnes tvrdí, že šlo o akcie, které původně patřily společnosti Czechpol, jež firmu spoluzakládala, a že s nimi nemá nic společného.

"Kdyby mu měly akcie dávat Třinecké železárny, museli bychom je někdy vlastnit. Ale jeho podíl jsou jiné akcie, které jsme nikdy nedrželi," brání se ocelářský magnát.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Proruský výklad moderních dějin? Zprávu BIS odmítají historici i učitelé

Ilustrační snímek

Podle výroční zprávy Bezpečnostní informační služby je výuka především moderních dějin poplatná ruskému úhlu pohledu....

Matějská začala. Na pouť dorazily přes chladné počasí první tisícovky lidí

Matějská pouť v Praze. (23.2.2019)

Obyvatelé Prahy i mimopražští turisté využili slunečného avšak zároveň studeného dne k návštěvě Matějské pouti, která v...

D1 omezují další opravy. Kromě odstraňování svodidel selhala kanalizace

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo 23. února 2019 v poledních hodinách...

Musela se opravit ucpaná kanalizace na 98. kilometru na Vysočině. Avšak jen provizorně. I tak levý jízdní pruh na Prahu...

Najdete na iDNES.cz