Museli jsme vysvětlovat, že nikoho neomámíme, říká konopný mastičkář

  12:33aktualizováno  12:33
Jan Janovský z Krupky na Teplicku namíchal první mast z konopí v roce 1996 pro svoji nemocnou matku. O pár let později založil první českou firmu využívající konopí k léčivým i kosmetickým účelům. Dnes má 30 zaměstnanců, roční obrat přes 40 milionů korun a dominantní postavení na českém trhu. "Začínali jsme přípravkem proti aftům a oparům, nyní máme 75 produktů a vyvážíme do několika zemí," říká Janovský.

Jan Janovský, zakladatel a spolumajitel firmy Cannabis Pharma-derm | foto: Karel PešekMF DNES

Jak se zrodil nápad podnikat v konopí?
Maminka měla rakovinu a lékaři jí odoperovali půlku žaludku. Jizvy se ale špatně hojily, rána se jí opakovaně zanítila. Už tehdy kolovaly mezi lidmi informace o účincích konopí. Tak jsem vyrobil z vepřového sádla a konopí mastičku, kterou jsem mamče aplikoval na jizvy.

Jan Janovský

Je mu 41 let, je rozvedený, má jedno dítě a bydlí v Krupce.

Vystudoval železniční průmyslovku v Děčíně. Nejprve pracoval na železnici jako sdělovací a zabezpečovací technik, poté ve státní správě.

V roce 1999 založil textilní společnost, která využívala vlákna z konopí. O rok později se začal věnovat výrobě oleje z konopných semínek a v roce 2002 se společníkem založil firmu Cannabis Pharma-derm, která získala v roce 2008 titul Firma roku v Ústeckém kraji.

Za první rok měla firma obrat 70 tisíc korun, loni už to bylo více než 40 milionů korun. Vyváží do Ruska, Spojených států, Slovenska, Japonska a snaží se proniknout do Německa.

Pomohlo to?
Ano, opravdu to zabralo. Zkusili jsme dát na polovinu jizvy konopí, na druhou antibiotika a mělo to obdobné účinky. Navíc mastička z konopí je přírodní, bez negativních projevů. Antibiotika zabírají rychle, ale podle mého názoru nebylo a není dobré, když se aplikují často a dlouhodobě.

Proto jste založil firmu na léčivé produkty?
To ještě ne. Když chcete využívat konopí, máte na výběr několik cest. Například textil, kosmetiku, léčiva, papírnictví, lakýrnictví, potravinářství a podobně. Já jsem nejprve vykročil cestou textilní. Založil jsem textilní společnost a vyprodukoval 60 kilometrů konopné látky. Dal jsem exkluzivitu konfekcionářům do Pardubic a v roce 2001 se zrealizovala první evropská konopná módní přehlídka na mezinárodním veletrhu Styl Kabo Brno, kde jsme skončili na 3. místě.

Nakonec to ale nevyšlo. Proč?
Konfekcionáři zkrachovali a mě to stáhlo ke dnu. Jenže já jsem nechtěl s konopím skončit. Uvědomil jsem si, že bych se měl vrátit k tomu, s čím jsem začínal a co mě táhlo - léčivé vlastnosti konopí a ta mastička. Teoretický základ mi dala vědecko-technická knihovna v Ústí. V mnoha publikacích jsem četl, co to konopí je, jaké má účinky. Že třeba konopné semínko obsahuje unikátní a nezbytné látky pro zdraví člověka - takže proč míchat, improvizovat a napodobovat přírodu, když je mohu využít z konopí, v němž jsou v přirozené formě obsažené.

Prvním kosmetickým produktem byl Cannadent. Jak se vám podařilo ho prosadit na trhu?
V roce 2001 jsem oslovil své přátele a na přelomu let 2001 a 2002 vznikla společnost. Byli jsme čtyři společníci. Zainvenstovali jsme naši první reklamní kampaň v TV magazínu, připojili číslo mobilu a čekali na jakoukoliv reakci. Do této reklamy jsme dali značné procento vyčleněných peněz a čekali jako na trní, jestli se někdo ozve. Telefon drnčel nonstop. Takže jsme vzali batohy a jezdili po výstavách, veletrzích, prováděli jsme semináře pro maloobchodníky, kosmetičky a přesvědčovali zákazníky.

Bylo těžké získat certifikace na výrobu konopných produktů?
Hrozně. Konopí bylo opředené mlhou drogy, nesmyslných dogmat a dezinformací. Takže nejprve jsme museli jít cestou neskutečně složité osvěty. Museli jsme lidi přesvědčit, že konopí neznamená jen drogy, zfetování, rauš, ale že má i potenciál léčiva a že v tom lidé mohou najít to, co hledají v alternativní medicíně. Museli jsme říct, že naše produkty neobsahují nic omamného a že to mohou brát těhotné ženy. S trochou nadsázky jsme vysvětlovali, že když se těhotným ženám náhodou dítě začne smát, tak to není z důvodu omámení cannabinoidy, ale proto, že ten produkt funguje a tělu je jeho působení příjemné. Navíc jsme museli doložit přesné specifikace produktu, původ semínek, v čem má užitné vlastnosti a projít složitou certifikací bezpečnosti produktu na zdraví člověka.

Nechodili vám na konopí na polích kuřáci marihuany?
Stávalo se, že vytrhali pár kytek technického konopí a na jejich místě vysadili indické. Asi si tehdy říkali, že pod lampou je největší tma.

Máte ještě nějaký sen, cíl?
Máme dva. Za prvé změnit současnou legislativu. V letošním roce jsme podali návrh na změnu zákona týkajícího se zpracování zakázaných částí konopí, a to i u konopí setého. Doufám, že nám to projde a otevře se další pole využití.

A druhý cíl?
Naše produkty jsou stále kosmetikou, i když speciální. Rád bych se chtěl dostat i do farmacie. Letos jsme o krůček dále. Podařilo se nám dostat za studena lisovaný konopný olej do Českého lékopisu na základě vědecké studie realizované na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze. Tento konopný olej bude již brzy k dostání ve farmaceutické kvalitě i v lékárnách pro potřeby laborantek a magister.


  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Aby ženy i ve vězení zůstaly matkami. Pomoci jim má zvláštní program

Pro ženy je odloučení od potomků mnohem větší utrpení než pro muže, své o tom vědí trestankyně z ženské věznice v...

Vpád rakouských stíhaček byl unikátní. Piloti skončili na poli u Prahy

Před pětapadesáti lety přistály s problémy na lánech u Ořecha dva rakouské letouny. Jeden z nich se převrátil v příkopu...

Fekálie stále končí v potocích, dotace na kanalizaci malé obce nespasí

Voda v potoce má nehezký odstín někde na rozmezí mezi hnědou a šedivou. Na hladině se začíná tvořit pěna. V okolí se...

Premium

Geniální léčitel z Jeseníků málem upadl v zapomnění. Dnes je pojmem

Průkopník vodoléčitelství, jehož odkaz žije dodnes. Od narození jesenického génia Vincenze Priessnitze právě uplynulo...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz