Murín chytal lesního vraha, teď povede inspekci vyšetřující policisty

  11:04aktualizováno  11:32
Novým šéfem Generální inspekce bezpečnostních sborů se má stát Michal Murín. Jako kandidáta na tento post ho přišel poslancům představit premiér Bohuslav Sobotka. Kariéru předchozího šéfa GIBS Ivana Bílka ukončila kauza, v níž je pro podezření z korupce vyšetřován olomoucký hejtman Jiří Rozbořil i někteří policisté.

Michal Murín, kandidát premiéra do čela Generální inspekce bezpečnostních sborů | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Rozhodl jsem se zvolit uměřenou a racionální cestu,“ zdůvodnil premiér Bohuslav Sobotka výběr svého kandidáta. Murín je dosud pověřen řízením inspekce, ve které byl náměstkem pro trestní řízení. O jeho jmenování bude v pondělí jednat a hlasovat celá vláda.

GIBS je podle premiéra z podstaty kontroverzní institucí, protože prověřuje selhání policistů, kteří mají naopak pomáhat, aby byl zákon dodržován. Snažil se vybrat zkušeného odborníka.

„Vždycky jsem byl obyčejný policajt, nic jiného. Ohledání místa činu umím,“ uvedl před poslanci plukovník Murín, který má za sebou víc než třicet let u policie. Působil u kriminální policie ve středních Čechách a vyšetřoval například známý příběh „lesního vraha“ Viktora Kalivody. Odmítl, že by existovala nějaká vnitřní válka uvnitř policie mezi některými útvary.

Poslanci pak při jednání bezpečnostního výboru jednomyslně doporučili, aby vláda Murína jako nového šéfa GIBS schválila.

Vládní poslanci výběr chválili, Korteho zajímalo členství v KSČ

Bílek skončil v čele inspekce začátkem listopadu. Jeho odchod si přáli ministr vnitra Milan Chovanec, šéf ANO Babiš i premiér Sobotka. Právě on oznámil, že Bílek ho sám požádal o propuštění ze služebního poměru (více zde).

„Je super, že máme v čele inspekce člověka, který zná místo činu,“ řekl poslanec ČSSD Stanislav Huml na Murínovu adresu. Obdobně se vyjádřil i poslanec za ANO Bronislav Schwarz, rovněž dříve policista, stejně jako Huml i Murín. Zatímco vládní poslanci premiérův výběr chválili, opozičního poslance Daniela Korteho z TOP zajímalo, zda byl Murín před listopadem 1989 v KSČ. Kriticky si rýpl do premiéra kvůli tomu, jakému tlaku čelil bývalý šéf GIBS Bílek a řekl, že věří, že Murín se nedostane do podobné situace. Podivil se také, že nebylo vypsáno výběrové řízení, i on ale Sobotkova kandidáta nakonec podpořil.

Murín potvrdil, že v osmdesátých letech členem komunistické strany byl a připustil, že jeho velkým nedostatkem jsou špatné znalosti cizích jazyků.

Bílka sestřelila olomoucká korupční kauza

Bílek nedokázal premiérovi vysvětlit postup inspekce v olomoucké korupční kauze, do níž jsou podle vyšetřovatelů namočeni hejtman Rozbořil, kterého ani jeho vlastní strana ČSSD nedokázala přimět k rezignaci, podnikatel Ivan Kyselý a také někteří policisté. Při zásahu byli zadrženi náměstek policejního ředitele Olomouckého kraje Karel Kadlec a šéf hospodářské kriminálky v Olomouci Radek Petrůj.

Právě to, že se případ týká i policistů, do hry dostává generální inspekci, která se zabývá pochybeními policistů a ještě než zasáhl protikorupční útvar v rámci akce nazvané VIDKUN, se již inspekce dříve děním na Olomoucku zabývala.

Generální inspekce bezpečnostních podle zákona přijatého v roce 2011 nahradila dřívější inspekce na policii a v dalších bezpečnostních sborech. Bývalého ředitele Bílka do čela inspekce prosadila ODS, když si Věci veřejné v tehdejší vládní koalici vynutily změnu policejního prezidenta, jímž se pak stal Petr Lessy, favorit bývalého ministra Radka Johna.

Bílek měl zase blízko k politikovi Ivanu Langrovi, za jehož éry v čele ministerstva vnitra se stal náměstkem policejního prezidenta. Blízkým Langerovým přítelem je i podnikatel Kyselý. Při akci VIDKUN zamířili policisté i za Langerem, ten ale z ničeho obviněn nebyl.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Topíme se v ozónu, plyn trápí hlavně astmatiky a zvyšuje riziko úmrtí

Každý ho pozná podle docela příjemné svěží vůně. Jenže jeho účinky na lidské tělo už zdaleka tak příjemné nejsou....

VIDEA TÝDNE: Děsivá nehoda na D1, trpící Putin a drama v Londýně

Jakou každou neděli, tak i dnes vám přinášíme videa týdne. Nejsledovanějšími se staly autentické záběry nehody na D1,...

Rodiče „šťastné loutky“ hledali pomoc, čeští experti kývli na výzkum

Kvůli častému smíchu se pacientům s Angelmanovým syndromem přezdívá „šťastné loutky“. Další příznaky už ale tak veselé...

Tisíce Čechů se zapojily do obnovy lesů, vysázeli statisíce stromků

Zhruba 31 000 lidí, jimž není lhostejný osud přírody, přilákala sobotní akce Den za obnovu lesa. Dobrovolníci při ní po...

Najdete na iDNES.cz