Konec sKarty. Nálada je taková, přiznala už i ministryně Müllerová

  11:30aktualizováno  11:30
Ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová z TOP 09 se už smiřuje s tím, že sKarta definitivně skončí. "Nálada je taková, očekávám to," řekla iDNES.cz Müllerová. Připravila pro poslance pozměňovací návrhy, které mají zajistit, aby ani po zrušení sKarty nedošlo ke kolapsu výplaty sociálních dávek.

Ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová a ředitel odboru sociálních věcí Petr Hanuš oznámili, že na sociální péči úřad našel půl miliardy navíc. Poprvé také připustila, že sKarty skončí. | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Návrh na zrušení sKarty připravili senátoři za ČSSD a ve Sněmovně při jeho projednávání se ho pokusili zamítnout jen poslanci TOP 09. Müllerová má správný odhad. K volání po zrušení sKarty se přidali i občanští demokraté a vláda dvakrát odmítla návrhy ministryně, které měly kartu zachovat.

Pozměňovací návrhy k zákonu, který udělá tečku za projektem, jejž prosadil bývalý ministr a stranický kolega Müllerové Jaromír Drábek, projedná sociální výbor v úterý.

"Ten tým, který jsme ustavili se spořitelnou, se schází pravidelně. Akceptovali jsme výsledek jednání Poslanecké sněmovny," přiznala Müllerová v celkem nenápadné větě, že sKarta končí.

Pro poslance připravila návrhy počítající s přechodnými obdobími při postupném rušení sKarty. "Poslanci mají zájem, abychom se dostali do co nejmenších problémů," uvedla ministryně.

Müllerová našla půl miliardy na sociální služby

Sama Müllerová ovšem svolala tiskovou konferenci k něčemu jinému. Chtěla se pochlubit, že poskytovatelé sociálních služeb získají letos půl miliardy navíc.

Najít další peníze se podařilo v rozpočtu ministerstva. "Lidé se zdravotním postižením i vyššího věku pomoc od státu skutečně potřebují," uvedla v pondělí ministryně. Uvolnění peněz nemusí schvalovat vláda ani parlament.

Müllerová také navrhuje o rok odložit novelu zákona o sociálních službách, podle níž mělo od roku 2014 přejít dotační řízení na kraje. To naopak budou muset schválit poslanci a senátoři, až návrh projedná vláda. "Žádný z ústavů, které poskytují sociální služby, by neměl zaniknout z důvodu nedostatku peněz," prohlásila Müllerová.

"Neuspokojíme úplně všechny požadavky," doplnil ji ředitel odboru sociálních služeb ministerstva Petr Hanuš, ale i on by se velmi divil, kdyby některý z ústavů měl skončit. Na jejich přežití by to podle Hanuše mělo stačit.

"Pozveme si zástupce krajských úřadů a probereme s nimi jejich požadavky. Ne všechny požadavky jsou akceptovatelné," řekl Hanuš.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

První gay pár, co si v ČR osvojil dítě. Kvůli předsudkům odešel za hranice

Petr Laně a Jan Rous, registrovaní partneři z Prahy, už mají připraven dětský...

Jsou to dva roky, kdy si první pár gayů v Česku osvojil dítě. Petr Laně a Jan Rous před lety prošlapali registrovaným...

Kvůli náledí byla na hodinu uzavřena D1 na 98. kilometru směrem na Brno

Ilustrační snímek

Dálnice D1 směrem na Brno byla v pátek večer asi hodinu zavřená na 98. kilometru kvůli náledí. Provoz levým jízdním...

Mynář dostal z EU miliony na zasněžování další sjezdovky. Doteď nefunguje

Kancléř prezidenta Vratislav Mynář (20. února 2018).

Firma Vratislava Mynáře dostala dvoumilionovou dotaci na zasněžování sjezdovky v Nové Lhotě. Černou nádrž v...

Najdete na iDNES.cz