Mrazivé napětí v Lidovém domě. A nakonec se Paroubek poroučel

  15:40aktualizováno  20:44
V tvářích sociálních demokratů v Lidovém domě byl vidět úžas a šok. Už od uzavření volebních místností tu panovalo mrazivé napětí. Politici ČSSD odmítali uvěřit postupně nabíhajícím výsledkům letošních voleb a vůbec nevěřili ani odhadu agentury SC&C. To, čemu se zdráhali uvěřit, je ale pravda. A Jiří Paroubek to "zabalil".

Sociální demokraté zatím odmítají uvěřit tomu, že volební výsledky jejich strany byly zřejmě výrazně horší, než očekávali. | foto:  Dan Materna, MAFRA

V sídle ČSSD bylo přitom vše nachystáno na velkou oslavu. Obří pódium na dvoře Lidového domu, bohaté občerstvení pro hosty i novináře v přilehlé restauraci. Zatímco řízečky, sýry i další pochutiny v centrále oranžových nechyběly, dobrá nálada a až do pozdního odpoledne také předseda Paroubek ano. Dal přednost tomu být mezi svými voliči v Ústeckém kraji

"Nemá cenu komentovat čísla z odhadu agentury, která se už při minulých letech tolik mýlila," odbyl místopředseda ČSSD Milan Urban otázku na překvapivě nízká čísla, která ukázaly odhady pro Českou televizi i přibývající reálné výsledky z voleb.

"Odhady jsou překvapivé, pro nás budou opravdu důležitá až reálná čísla ve chvíli, kdy bude sečtena většina volebních obvodů," řekl první místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Když "reálná čísla" přišla, sociální demokraté přiznali zklamání - a Jiří Paroubek na tiskové konferenci přiznal, že voliči zvolili jiný směr, než nabídla ČSSD. To ale ještě rezignaci odmítal. Oznámil ji až po půl osmé večer na tiskové konferenci, když po jeho boku stála žena Petra a za ním celé vedení sociální demokracie.

Jednání o vládě už podle Paroubka povede místopředseda Bohuslav Sobotka, a on sám zůstane jen řadovým poslancem za Ústecký kraj.

"No tak asi lidé chtějí, aby pokračovala pravicová vláda," odvětil ministr vnitra a lídr oranžových Martin Pecina ještě před Paroubkovou rezignací s poněkud kyselým výrazem na dotaz iDNES.cz, co výsledky znamenají.

Potvrdilo se tak nakonec poměrně rychle, že výsledek voleb, podle nějž by daly ODS, TOP 09 a Věci veřejné dohromady pohodlnou většinu, povede k pádu Paroubka. ČSSD navíc v kampani utopila stovky milionů korun a výsledek voleb, který z ní udělá téměř jistě opoziční stranu, bude pro oranžové znamenat finanční noční můru.

Podle místopředsedy ČSSD Bohuslava Sobotky, kterého by podle socialistů měl Václav Klaus pověřit jednáním o sestavení vlády, odešel Paroubek zcela dobrovolně a nikdo ho k tomu nemusel přemlouvat. Prostě na jednání vedení strany řekl, že se to chystá udělat a pak se o této možnosti diskutovalo.

Podle děčínského sociálního demokrata Jaroslava Foldyny se jeho straně nepodařilo oslovit nejmladší voliče. Ti podle povolebních odhadů SC&C masivně podpořili zejména TOP 09.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Kvůli náledí byla na hodinu uzavřena D1 na 98. kilometru směrem na Brno

Ilustrační snímek

Dálnice D1 směrem na Brno byla v pátek večer asi hodinu zavřená na 98. kilometru kvůli náledí. Provoz levým jízdním...

Tragédii dělilo 34 metrů. Expres vjel v Ejpovicích do cesty dalšímu vlaku

Vlaky, které zastavily v Ejpovicích jen kousek od sebe.

V pátek mohlo na české železnici dojít k velké vlakové tragédii. Večer v 19:20 hodin v Ejpovicích nedovoleně projel...

Oběti trestných činů často nevědí, kdo jim může pomoci a na co mají nárok

Ilustrační snímek

Lidé, kteří se střetli se zločinem a přišli o majetek, peníze nebo o zdraví, se přinejmenším na nějakou dobu ocitají v...

Najdete na iDNES.cz