Mějte panenky různých barev pleti, radí ministerská příručka mikrojeslím

  0:01aktualizováno  0:01
„Každé dítě si může vzít na hřiště panenku a dělat jí maminku či tatínka“ nebo „Pokud je to možné, vybíráme hračky i jiné než světlé barvy pleti“. To jsou jen dva z příkladů z příručky ministerstva práce a sociálních věcí určené pro mikrojesle. Podle některých psychologů jsou podobná doporučení přehnaná, resort tím chce nabízet možnost.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Marek Podhora, MAFRA

Podpůrnou příručku vydal resort jako inspiraci, jakou péči by tato zařízení měla poskytovat. Kromě praktických aspektů, jako kdo se může o děti starat či formálních náležitostí, se věnuje například na dvou stránkách také etickým principům, k nimž by měly být šestiměsíční až čtyřleté děti vedené. Podle ministerstva vycházejí tyto aspekty ze školních vzdělávacích programů pro školky a inspirují se například lesními školkami nebo Montessori vzděláváním.

„Návrh toho, jak by měl plán výchovy a péče vypadat, má primárně děti učit lásce k druhému, ať je jakýkoliv. Tedy zdravotně postižený, jiné barvy pleti nebo staršího věku. Má vést také k lásce ke zvířatům či přírodě, její ochraně či naučit děti neplýtvat jídlem. 

Rozhodně nikdo nikomu nepřikazuje, s jakými hračkami si mohou děti hrát, ba naopak,“ říká mluvčí ministerstva Kristýna Křupková a dodává, že je vše založené na individuálním přístupu k dětem a je na každém zřizovateli mikrojeslí, jestli se bude návrhem inspirovat nebo ne. 

Mikrojesle v Česku

  • Může je vést pouze člověk s patřičným vzděláním, například ze zdravotnictví či z pedagogiky
  • Stará se o maximálně čtyři děti od šesti měsíců až čtyři roky. Cílem zařízení je ulevit pracujícím rodičům
  • V současnosti funguje v Česku celkem 98 mikrojeslí
  • Jde o pilotní program ministerstva práce a sociálních věcí, pod které mikrojesle spadají 

Kromě šetření vodou a péčí o přírodu jde i o respekt ke kulturní rozdílnosti. Dokument proto nabádá například k výběru panenek jiné barvy pleti než světlé nebo četbě různých pohádek, které nejsou jen z Evropy. 

„Vybíráme také příběhy, v nichž se vyskytují různé modely rodiny nebo které nepracují s tradičními stereotypy v rolích mužů a žen,“ stojí v příručce.

Genderovému rozdělení rolí se dokument věnuje i dále. Pečující by proto měl zařazovat aktivity, které klasické rozdělení rolí nabourávají. „Každé dítě si vezme s sebou na hřiště panenku a bude jí dělat maminku/tatínka, připraví oblečení, jídlo, bude vozit v kočárku atd,“ uvádí.

S tím souvisí i správné vyjadřování vychovatele. 

„Je třeba si při kontaktu s dětmi dávat pozor, vyvarovat se vět typu: Takhle se správný kluk nechová/chová! nebo Tohle je přece pro holky! Při aktivitách typu ‚povolání’ pracovat s oběma rody,“ píše se v příručce jako další doporučení. 

Máma je máma

„Na jednu stranu chápu a podporuji, ať jsou děti otevřené novým věcem, nebojí se nového, cizího. Klidně to mohou být panenky s různou barvou pleti, ale není to podle mě nutnost. Některé jsou jsou i fialové, růžové. Nestojí totiž na jejich barvě, jestli bude dítě špatně vnímat jiné děti s rozdílnou barvou pleti,“ vyjmenovává dětská psycholožka Kateřina Zhorná.

Do rolí rodiny vstupují i trendy moderní doby. Tím je podle psycholožky například mazání rozdílu mezi mámou a tátou, kdy se třeba často mluví o rodiči A a rodiči B. To je podle Zhorné přehnané.

„Nesouhlasím s tím. Máma je máma. Je podle mého názoru nesmysl, že dětem od tak útlého věku bereme jistotu v představě muže jako skutečného chlapa, obrazu opory, síly, spolehlivosti a pevnosti, a ženy jako vlídné a něžné mámy, srdečné náruče, pochopení,“ říká Zhorná. 

Podle ní je sice důležité poukazovat na to, že je v každém kus ženy a kus muže, ale je dobré nechat na dětech, aby to objevily samy. „Ne to do nich hrnout od dětství v příbězích čtených každý den před spaním,“ dodává.

„Takhle se správný kluk nechová/chová“

Ředitelka Prostoru pro rodinu Karolina Nedělová, který provozuje mikrojesle „První krůčky“ a „Jako doma“, s nutností genderově citlivé komunikace i u nejmenších dětí souhlasí. „Ve věku dětí do tří let je velice důležité, s jakými zkušenostmi se setkají a jakým způsobem s nimi komunikujeme,“ říká. 

V mikrojeslích proto například podporují hru dětí podle jejich vlastních přání. „Kluci i holčičky samozřejmě vozí kočárek, vaří pro své oblíbené panenky i plyšáky a krmí je,“ dodává Nedělová. Mnozí pečovatelé podle ní v genderových stereotypech sami vyrůstali a uvědomění si tohoto faktu jim pomůže poskytnout dětem rovné příležitosti.

Autoři: ,

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ruští snipeři mění poměr sil v Libyi. Zajcevův přízrak děsí provládní síly

Rusko přesunulo svou pozornost z Ukrajiny a Sýrie na Libyi. Na tři stovky ruských žoldáků bojují po boku libyjského...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

  • Další z rubriky

Tři velké protesty na Letenské pláni. Porovnejte snímky z demonstrací

Pražská Letenská pláň patří mezi místa, která jsou spojená s velkými demonstracemi. Vůbec nejvíce lidí se zde sešlo v...

Premium

Studentský vůdce sametové revoluce odhaluje zákulisí Jakešova gestapa

Patřil mezi studentské vůdce sametové revoluce. S praktikami příslušníků Veřejné a Státní bezpečnosti se setkal na...

Babiš chválil Václava Havla za odvahu. Není pyšný na to, že byl v KSČ

Všem, kteří měli 17. listopadu 1989 odvahu vyjít do ulic a podílet se na událostech, které vedly k pádu komunistického...

Takový odpor lidí není normální, směřoval k Babišovi výtku předseda ODS

Situace, kdy premiér nemůže položit bez kontroverzí květiny ve státní svátek na Národní třídě, není normální, řekl na...

Advantage Consulting, s.r.o.
MANAŽER OBCHODNÍHO TÝMU (35 000 - 60 000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz