Krajům chybí peníze na sociální služby, resort práce má přitom miliardy

  13:48aktualizováno  24. května 7:51
Ministerstvo práce uvolní na sociální služby ve městech a obcích dalších 85 milionů korun. Letos dostaly na ochranu dětí a prevenci už 200 milionů, proti loňskému roku jsou však dotace poloviční a příští rok nejsou v plánu vůbec. Podle karlovarské hejtmanky Jany Mračkové Vildumetzové má přitom ministerstvo miliardové rezervy.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v diskusním pořadu Rozstřel (4. 4. 2019) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Ministryně práce Jana Maláčová uznala, že je potřeba sociální služby dofinancovat. „Z úspor, které jsme v rozpočtové kapitole ministerstva práce našli, jsem připravena alokovat dalších 85 milionů korun. To není částka plně vyhovující, ale budeme dál jednat,“ řekla Maláčová na čtvrteční tiskové konferenci na sjezdu Svazu měst a obcí v Ostravě.

Vildumetzová uvedla, že si ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) udělala analýzu, z níž vyplynulo, že MPSV má nespotřebované náhrady šest miliard.

Fotogalerie

„Dnes jsme obdrželi informaci, že má ministerstvo práce a sociálních věcí nespotřebované rezervy z minulých let šest miliard korun. To znamená, že ty finanční prostředky na ministerstvu jsou, a je jenom na nich, aby se v co nejkratší době rozhodli a krajům ty finanční prostředky poslali, abychom sociální služby zabezpečili a aby některé nemusely skončit,“ řekla ve čtvrtek Vildumetzová.

Dotace na sociální služby rozdělují kraje na každý rok, dostávají na ně peníze od ministerstva práce. Původně pro letošek usilovaly o 20,38 miliardy korun. Podle ministerstva financí dostaly rekordních 15,7 miliardy, tedy o 800 milionů Kč víc než loni. Vláda pak ale ještě schválila zvýšení platů a zvláštních příplatků. S výdaji na ně dotační suma už nepočítala.

Podle Vildumetzové chybí peníze hlavně kvůli tomu, že platy v sociální sféře stouply o sedm procent, zvláštní příplatky jsou navýšené ze 600 na 1880 Kč a letos končí evropské projekty, z nichž kraje některé sociální služby platí. Vildumetzová předpokládá, že jednání s ministerstvem bude v nejbližších dnech či týdnech. Před 14 dny psala Maláčové dopis a žádala ji, zda by se mohla zúčastnit koaliční rady, odpověď zatím nedostala.

Ministerstvo práce oznámilo výsledky dotačního řízení na svém webu. Podle zástupců krajů, obcí a měst i organizací na pomoc potřebným se škrty a šetření peněz na preventivní práci projeví v budoucnu mnohem většími výdaji, třeba za pobyt ohrožených dětí v ústavech či řešení jiných problémů.

Pražská radní Milena Johnová (Praha sobě) před pár dny řekla, že letošní dotace na sociální práci představují asi pětinu částky, kterou by města a obce potřebovaly a kterou požadovaly.

Zástupci radnic s ministryní před týdnem o situaci už jednali. Podle některých nedokázala zatím pro svůj resort vyjednat dostatečný rozpočet.

Hrozí kolaps sociálních služeb, varuje opozice. Mimořádně se sejdou poslanci

Poskytovatelé sociálních služeb by podle Vildumetzové ocenili, kdyby ministerstvo po pěti letech novelizovalo vyhlášku o úhradě sociálních služeb. „Zvýšily se (ceny) energie, došlo k inflaci, ale jsou na stropě a nemohou žádnou úhradu navýšit,“ řekla Vildumetzová.

Ministerstvo financí kvůli zpomalování ekonomiky počítá s úsporami v chystaném rozpočtu. Původně navrhovalo seškrtání desetiny míst v resortech, očekává i snížení dalších výdajů. 

Většinu vydané sumy ministerstva práce tvoří ale takzvané mandatorní výdaje, které nařizuje zákon a snižovat je není možné. Jsou to třeba vyplácené důchody. Vedení resortu proto krátí jiné částky, a to třeba právě dotace.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

Města se připravují na tropy. Chystají kropení chodníků i tzv. treegatory

Technické služby kropí kvůli horku ulice Zlína.

Česko čeká tropický týden. Na některých místech se podle meteorologů teploty vyšplhají až na 37 stupňů. Na vedra se...

Ministryně Benešová: Novela o státních zástupcích může začít platit dřív

Ministryně spravedlnosti za ANO Marie Benešová hovoří s novináři po schůzce se...

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (ANO) se nebrání tomu, aby novela zákona o státním zastupitelství vstoupila v...

Šmarda dvě hodiny jednal s prezidentem. Mlčí o tom, zda bude ministrem

Nominant ČSSD na ministra kultury Michal Šmarda v diskusním pořadu Rozstřel...

Prezident Miloš Zeman se při návštěvě na Vysočině setkal s kandidátem na ministra kultury, místopředsedou ČSSD Michalem...

Najdete na iDNES.cz